وضعیت اخراج اساتید به روایت دستیار ابراهیم رئیسی/ در بحث حجاب پیگیری‌هایی داشتم که به نفع مردم شد/ در ورود به قتل‌های ناموسی تابوشکنی کردیم

دستیار رئیس جمهور با بیان این‌که این‌ روزها درخصوص حجاب مسائلی هست، گفت: بنده در بحث حجاب  قائل به یک نگاه فرهنگی و تربیتی  در کنار قانون هستم لذا یک بسته زیست عفیفانه آماده کردیم، البته خیلی وقت است که من دنبال جلسه‌ای با آموزش و پرورش هستم که البته هنوز به ما افتخار ندادند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سکینه پاد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان این‌که یکسال از حکم و ماموریت خطیر من گذشته است، گفت: اصل این حکم و با آن محتوای بی‌نظیرش را این‌طور می‌توان تعبیر کرد که انقلاب اسلامی از خودش علائم حیات نشان می‌دهد که یک فرد عادی معمولی برای مردم در جایگاهی قرار گیرد که برای مردم است تا پیگیر نص صریح قانون باشد و چالش من از همین جاست، یعنی حکم من را شخص اول اجرایی برای من می‌زنند و می‌خواهند پیگیر حقوق مردم از دستگاه‌های اجرایی باشم و چالش از همین‌جا بوده و هست.

در پیگیری حقوق مردم نمی‌توانیم بدون پیش‌زمینه و به صورت چریکی اقدام کنیم

بنابر گزارش ایلنا، دستیار حقوق شهروندی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: حوزه فضای مجازی و فیلترینگ، حقوق زنان، اخراج اساتید دانشگاه و همچنین مباحثی که مرتبط با حقوق عامه است از جمله موضوعاتی است که در یکسال گذشته دنبال شده است.

وی افزود: برای حقوق مادی و معنوی زنان دفتری طراحی کردیم. پیگیری حقوق بین المللی مردم ایران را در مجامع بین‌المللی تعریف کردیم که دفتری هم برای آن طراحی شد. بخشی از نگاه ما پیش‌برنده بوده است. به آزادی و حقوق شهروندی تاکید دارم و شاید در حدود ۱۰۰ نامه با دستگاه‌های مختلف مکاتبه داشته‌ام. در پیگیری حقوق مردم نمی‌توانیم بدون پیش‌زمینه و به صورت چریکی اقدام کنیم، اما جاهایی هم که لازم بوده است بی‌محابا حضور یافتم و مسائل را پیگیری کردم.

در بحث حجاب پیگیری‌هایی داشتم که به نفع مردم شد

پاد عنوان کرد: در بحث حجاب پیگیری‌هایی داشتم و به استناد حکمی که داشتم موضع‌گیری‌هایی داشتم که به نفع مردم شده است. در بحث فیلترینگ باتوجه به جایگاه بنده و حق آزادی بیان باید می‌پرسیدم که آزادی بیان چگونه است که به آقای رئیس جمهور بگویم.

تعداد زیادی از اساتید به کار بازگشتند و تعدادی دیگری هم در دست اقدام است

دستیار رئیس‌جمهور گفت: در بحث مشهور اخراج اساتید لازم دانستم ورود کنم، با برخی از اساتید دیدار کردم و از بعضی خواهش کردم تشریف بیاورند. توییتی هم زدم که اگر اساتیدی مدعی اخراج هستند اطلاع بدهند و مستنداتی بدهند، بعضی گفتند چرا زدید ادعا کردید، من یک آدم حقوقی هستم؛ تعداد زیادی از اساتید به من پیغام دادند اما مستنداتی ارائه نشد. لذا نامه‌ای به وزیر علوم و بهداشت زدم که تعداد زیادی از اساتید به کار بازگشتند و تعدادی دیگری هم در دست اقدام است.

به رئیس‌جمهور درباره فیلتر سایت شهید بهشتی نامه زدم و ایشان دستور ویژه داد

پاد گفت: درخصوص لایحه امنیت زنان به مجلس نامه زدم تا تعیین تکلیف شود و گفتم اگر برای لایحه حجاب این امکان وجود دارد که به سرعت تصویب شود باید برای لایحه امنیت زنان که اتفاقا رویکرد جمهوری اسلامی و اسلام عزیز در مورد کرامت بانوان و صیانت از زنان هم تناسب خیلی زیادی دارد هم این امکان وجود داشته باشد که البته پاسخ مکتوب نگرفتم که آقای قالیباف بعد از سخنان رهبری گفتند آن را به صحن می‌آورند که هنوز نیاوردند و نمی‌دانم به عمر این مجلس می‌رسد یا خیر.

وی تاکید کرد: فضای مجازی که دیگر مجازی نیست و حتی آقای جوادی آملی یک نگاه مترقی داشتند و فرمودند زندگی اقتصادی مردم د این فضا رقم می‌خو رد.در نامه ای هم به دبیر شورای عالی فضای مجازی خواستار تشریح نتیجه دستور رئیس جمهوری درباره " بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی فضای مجازی" شدم اما تاکنون جوابی دریافت نشده است. در این خصوص نامه‌ای به رئیس جمهور دادم که باید این مهم تعیین تکلیف شود. بازدیدی از موزه شهید بهشتی داشتم و به رئیس جمهور نامه زدم چرا سایت شهید بهشتی فیلتر است و ایشان هم دستور ویژه دادند.

خیلی وقت است دنبال جلسه‌ای با آموزش و پرورش هستم اما هنوز به ما افتخار ندادند

پاد با بیان این‌که این‌ روزها درخصوص حجاب مسائلی هست، گفت: بنده در بحث حجاب قائل به یک نگاه فرهنگی و تربیتی در کنار قانون هستم لذا یک بسته زیست عفیفانه آماده کردیم، البته خیلی وقت است که من دنبال جلسه‌ای با آموزش و پرورش هستم که البته هنوز به ما افتخار ندادند.

در بحث ورود به قتل‌های ناموسی تابوشکنی کردیم

وی درخصوص بحث قتل‌های ناموسی در جامعه گفت: در بحث ورود به قتل‌های ناموسی تابوشکنی کردیم، نمی‌گویم تعدادش زیاد است اما یک موردش هم احساسات مردم را جریحه دار می‌کند که در این خصوص هم جلسات و بسته‌هایی داشتیم. در خصوص برپایی تجمعات جلساتی داشتیم بحث‌هایی با رئیس جمهور و مجلس داشتیم که بحث‌های کارشناسی آن تقدیم مجلس شد.

دستیار رئیس جمهور در امور پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی درخصوص نقض حریم خصوصی در پی هک پلتفورم‌ها گفت: درخواست یک جلسه با حضور آقای میری را داشتیم و آقای ریس جمهور هم در این خصوص دستور ویژه دادند.

رئیس‌جمهور گفت در جلسات هیات دولت حضور داشته باشم که هنوز محقق نشده است

وی درخصوص حضورش در هیات دولت و این که چرا سخنگو صحبتی از شما نمی‌گوید، گفت: این سوال را باید از سخنگوی دولت بپرسید. شخص آقای رئیس جمهور اراده‌شان این بود که این جایگاه اتفاق بیفتد. این جایگاه جدید است شاید بعضی‌ها نسبت به این امر تکمین نمی‌کنند. همان روز که آقای رئیس جمهور حکم من را زدند گفتم باید در هیات دولت باشم که ایشان گفتند در تمامی جلسات باشید که تا امروز محقق نشده است اما با توجه به بند وصیت‌نامه سیاسی امام بنده خودم سراغ تمام وزرا می‌روم.

پاد درباره لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت و نظر یک منتخب مجلس که می‌گوید این لایحه به بنیان خانواده آسیب می‌زند، عنوان: اولا مصاحبه یک آقایی که تازه انتخاب شده است را به حساب مجلس نگذارید، اگر خانم‌ها و آقایانی که در این مجلس حضور دارند و یا آنها که در مجلس دوازدهم هم حضور خواهند داشت خودشان را در نسبت غلیظ با رهبری می‌دانند باید پیگیر این لایحه باشند چرا حضرت آقا در این مورد اهتمام دارند.

به عنوان عضو کمیته ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ به اوین رفتم و با حامدی دیدار کردم

معاون رئیس جمهور درخصوص آزادی بیان و قانون مطبوعات گفت: در رصدی که کردم و کار مطالعاتی که انجام دادیم گلایه‌هایی که اصحاب رسانه داشتند را بررسی کردیم، آنها معتقد بودند که حق‌شان تضییع می‌شود، ما معتقدیم باید قانون مطبوعات ارتقا پیدا کند و حمایتی شود که آن هم با حضور خود اصحاب رسانه صورت گیرد.

وی گفت: طی بررسی‌ها در کمیته ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ به زندان اوین رفتم حتی با خانم محمدی هم دیدار کردم. در برنامه صف اول هم گفتم خبرنگاری که در میدان حضور دارد و گزارشی تهیه می‌کند باید حمایت شود.

دستیار رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات کمیته بررسی ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱، گفت: با خانواده‌هایی که فرزندان خود را در این ناآرامی‌ها از دست داده بودند گفت‌وگوهایی انجام شد

وی درخصوص گزارش کمیته حقیقت یاب خارج از ایران و اقدامات کمیته حقیقت یاب داخلی عنوان کرد: در خصوص کمیته داخلی و ملی حقیقت یاب باید بگویم بنده سخنگوی این کمیته نیستم اما عضو کمیته هستم و قرار است دکتر مظفر در نشستی نتیجه را اعلام کنند. گزارشی را خدمت آقای رئیس جمهور فرستادیم.

پاد تاکید کرد: مطابق با قوانین بین‌الملل وقتی مکانیزم داخلی فعال می‌شود، آن کمیته خارجی غیرفعال می‌شود. ما مکاتباتی داشتیم اما می‌دانید که نگاه به حقوق بشر سیاسی است. من سفرهای استانی در این خصوص داشتم، حتی با کسانی که فرزندی در ناآرامی‌ها داشتند اما دل‌شان با نظام بود دیدار کردیم، در این میان حتی شهروندان عادی هم آسیب دیدند که خسارت‌هایی پرداخت شد. تعدادی از مجریان قانون آسیب دیدند.

دستیار رئیس‌جمهور گفت: در سفرهای استانی با مشاوران امور زنان دیدارهایی انجام شد تا مشخص شود که چه تعداد از زنان در پست‌هایی اجرایی مشغول به کار هستند و نتیجه این اقدامات نیز به رئیس‌جمهور ارائه شده است.

پاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ویدئوی منتشر شده از درمانگاهی در قم، گفت: اولا فیلم کامل نیامده بود و من هم قسمت ناقص را دیدم، ولی باید یک کلیتی را بگویم و متاسفم از این دو قطبی ‌که ایجاد شده است و این بسیار بد است که ما مردم خشونت کلامی با یکدیگر داریم و این نوع مواجهات خیلی نازیبایی است که صورت می‌گیرد .

وی افزود: فیلم کامل نیست و صحبت‌های آقای روحانی نیامده است. من پیگیری نکردم چون دیشب این فیلم را دیدم و حتما پیگیری می‌کنم . من با کلیت کار دارم که از این دست کلیپ‌ها دائم بیرون می‌آید.

دستیار رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر این‌که رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفته است مجلس جریمه نقدی را جایگزین گشت ارشاد کرده است تا این تصاویر بیرون نیاید، عنوان کرد: هنوز قانون نشده است و روی همان قانون هم خیلی‌ حرف وجود دارد. اما کلیت بسیار بد است که دو طرف با هم با خشونت حرف می‌زدند. بر منطق و مبنا می‌خواهیم با یکدیگر حرف بزنیم، بر مبنای عقلانی، شرعی، اخلاقی و حقوقی باید طرفین را ببینیم و نباید به یک طرف غش کنیم، طرفین با یکدیگر مواجه نازیبایی داشتند. حتما شرایط آن مادر را ما خانم‌ها بیشتر درک می‌کنیم و یک مقداری شاید مواجهه و پرخاشگری ایشان توجیه داشته باشد.

وی افزود: اما اینکه چه شده است، آن روحانی طلبه که می‌خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند چرا مثلا عکس و فیلم می‌گیرد و چه طور مواجهه‌ای داشته است که آن مرجعیت خودش را از دست داده است و پرخاشگری دارد این‌ها نیاز به آسیب شناسی دارد. قطعا من به مواجهه دو طرف نقد دارم و تلاش دارم گفت‌وگو ها را به سمت آرامش و منطق ببرم. باید بنشینیم و با یکدیگر حرف بزنیم بالاخره مردمی هستیم که نه یک روزه باحجاب شدیم و نه یک روزه بی‌حجاب شدیم و این را باید بپذیریم و مردمی هستیم که حرف مشترک داریم. موضع من رد این مواجهات است و خود مقام معظم رهبری دارند مکررا می‌گویند و به نمایندگان تاکید کردند تولید خشونت نکنیم. امر به معروف و نهی از منکر ابعادختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد. به نظر می‌رسد برای شیوه مواجهه باید بیشتر فکر کنیم.

پاد در پاسخ به سوال دیگری، مبنی بر این‌که وزیر کشور گفته است حجاب‌بان‌ها استخدام جایی نیستند و امر به معروف و نهی از منکر یک امر داوطلبانه است اما مدیرعامل مترو می‌گوید حجاب‌بان‌ها استخدام شده‌اند، گفت: از خود وزیر کشور بپرسید من می‌دانم در استخدام دولت نیستند و دولت به حجاب‌بان پول نمی‌دهد، ما باید ببینیم چه مرجعی است. من می گویم مراقبت‌های اجتماعی باید به صورت امر به معروف و نهی از منکر باید صورت گیرد.

وی درباره این‌که آیا می‌تواند در این مورد به شهرداری تذکر دهد، بیان کرد: بله، این را می گویم، اگر چه شاید بگویند به شما ارتباطی ندارد. اما در نحوه مواجه حتما باید دقت بیشتری شود، اگر خود جامع‌تر موضوع را ببینیم و در مورد حقوق طرفین پرسیده شود این گارد باز می‌شود و در فروکش کردن خشونت کمک می‌کند.

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1882707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =