مهر نوشت:

در حالیکه طی مدت اخیر بارشهای مناسبی نسبت به سالهای گذشته در فارس رخ داد اما کارشناسان اعتقاد دارند که فقط سیلاب دوای درد خشکی و احیای تالابهای این استان است.
طی چند سال اخیر شاهد خشک شدن دریاچه های استان فارس یکی پس از دیگری بودیم به گونه ای که دریاچه های استان اعم از پریشان، بختگان، ارژن، کافتر و.. خشک شده و این امر باعث نگرانی دوستداران حوزه محیط زیست شد.

در این مدت به دنبال خشک شدن دریاچه های استان اتفاقات ناگواری از جمله شیوع برخی از بیماریها مانند سالک، مهاجرت پرندگان، از بین رفتن گونه هایی از حیوانات و... بودیم.

اما طی مدت اخیر بارندگیهای به نسبت خوبی نسبت به سالهای گذشته در استان فارس رخ داد.

در این خصوص مدیرکل هواشناسی استان فارس به خبرنگار مهر گفته بود که در سال زراعی جاری 71.9 میلیمتر بارندگی در استان داشته ایم در حالیکه سال گذشته در این مدت فقط نیم میلیمتر بوده است.

با این تفاسیر انتظار می رفت که حداقل مقادیر کمی آب در دریاچه های استان جاری شود اما نه تنها اینگونه نشد بلکه کارشناسان امر اعتقاد بر این دارند که فقط جاری شدن سیلاب می تواند دوای درد دریاچه های استان باشد.

هماهنگ کننده استانی طرح حفاظت از تالابهای ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آخرین وضعیت دریاچه های استان گفت: با وجود اینکه طی مدت اخیر شاهد بارندگیهای به نسبت خوبی در استان فارس بوده ایم اما این میزان بارندگی در حدی نبوده که باعث جاری شدن آب شود.

 

علمدار علمداری با بیان اینکه جاری شدن سیلاب فقط به احیای تالابها کمک می کند، بیان کرد: در بازدید اخیری که از دو دریاچه پریشان و ارژن صورت گرفته نشانگر این است که فقط جاری شدن سیلاب می تواند باعث احیای تالابهای استان شود.

وی افزود: طی چند سال اخیر با توجه به کاهش بارندگی در استان فارس سطح سفره آبهای زیرزمینی در این استان افت زیادی داشت و این بارشها می تواند سفره آبهای زیرزمینی را تغذیه کند البته در دراز مدت و با افزایش آبهای زیرزمینی می توان شاهد احیای دریاچه بود.

هماهنگ کننده استانی طرح حفاظت از تالابهای ایران اظهار داشت: در صورتیکه طی چند هفته آینده شاهد بارندگی در استان باشیم انتظار می رود که چشمه های اطراف دریاچه ها فعال شوند و این امر در احیای تالابها موثر است.

 

وی تصریح کرد: اگر به دنبال بارشهای زیاد سیلاب به سمت دریاچه های استان سرازیر شود می توان به احیای تالاب و پرشدن آب در آن امیدوار بود در غیراین صورت اینگونه نخواهد بود زیرا به عنوان مثال حوزه آبریز دریاچه بختگان بسیار زیاد است به گونه ای که در دهه 40 سه میلیارد متر مکعب آب وارد این دریاچه میشده است.

علمداری گفت: بارشهای استان فارس در این مدت درحدی بوده که فقط توانسته تا حدودی سفره آبهای زیرزمینی را حفظ و آنها را تغذیه کند.

4747

کد خبر 188332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =