ادعای یک امام جمعه درباره  خرید و فروش رأی در انتخابات ۱۱ اسفند /واکنش امام جمعه قم به عکس گرفتن روحانیِ قمی از یک زن

امام جمعه اصفهان گفت: متأسفانه برخی در این انتخابات شرکت نکردند و در حال حاضر متوجه شدند که این حرکت غلط بوده است و ضرورت دارد از این کار غلط خود عبرت بگیرند و نسبت به جبران آن اقدام کنند، متأسفانه در برخی نقاط کشور شاهد خرید و فروش رأی بودیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ائمه جمعه اصفهان، قم و کرج در خطبه‌های نماز جمعه امروز ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن بهار به محورهایی نظیر انتخابات، حجاب و کمبود مواد غذایی در منطقه پرداختند. به گزارش مهر قستمی از خطبه‌های ائمه جمعه به شرح زیر است:

امام جمعه کرج به دستگاه های اجرایی: از خدا بترسید

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه کرج ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان با اشاره به تقارن آغاز سال شمسی جدید و بهار طبیعت با آغاز سال معنوی و بهار فطرت گفت: اسلام با بی عفتی مخالف است اما اگر این دین مبین از حجاب می‌گوید برای جدا کردن زن از جامعه نیست، وگرنه اگر می‌خواست زن در خانه بماند که این بحث را مطرح نمی‌کرد. اسلام برای حضور بانوان در جامعه و تأثیرگذاری آنان حجاب را مطرح کرده اما عده‌ای قصد دارند نقش فعال بانوان و حضور مؤثر آنها در جامعه را خراب کنند.

وی با تاکید بر اینکه ابتدا خود بانوان باید مواظبت کنند که مورد سوءاستفاده قرار نگیرند، متذکر شد: ای کاش برخی مسؤولان بعضی از مسائل را جدی تر بگیرند. مجلس باید برای اولویت‌های اقتصادی و فرهنگی جامعه اهمیت ویژه ای قائل شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی و دلسوزان نظام و اسلام بسیار در این رابطه فریاد زدند اما خبری از اقدامات مهم و مؤثر نیست.

نماینده ولی فقیه در استان البرز گام اول برای حل این مشکل را اجرای قانون دانست و افزود: کار در این زمینه باید از خود دولت آغاز شود و سپس دستگاه‌هایی که از مجوزها و امکانات استفاده می‌کنند نیز مورد توجه قرار گیرند. از همه اینها مهمتر بحث امر به معروف و نهی از منکر از بالا تا پایین جامعه ست؛ این موضوع باید جدی گرفته شود اما نمی‌شود که در این صورت شرور بر ما سلطه پیدا می‌کند.

آیت الله حسینی همدانی، با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مربوطه مختلف ترک فعل را کنار بگذارند و از خدا بترسند و به دستورات او عمل کنند و از اینکه جابجا شوند هراس نداشته باشند، عنوان کرد: ۲۹ اسفند سالگشت ملی شدن صنعت نفت بوده و این واقعه تاریخی نیز مانند دیگر وقایع پر از درس عبرت است. در سال ۱۲۸۷ شمسی نفت در ایران کشف شد که آن زمان محمدعلی شاه سلطان بود.

به گفته وی، تا زمان رضا خان قراردادهای مختلفی به منظور غارت این ثروت توسط کشورهای سلطه گر به ویژه انگلیس بسته شد و این اتفاق نیز افتاد. تا اینکه مردم آگاه شدند و اعتراض کردند. با تلاش‌های فراوان اصل ماجرا در مجلس شانزدهم تصویب و زمان مصدق اعلام اما این پیروزی با اعتماد بی جا و بیش از حد مصدق به آمریکا و کودتای ۲۸ مرداد و قراردادهای استعماری جدید به کام مردم تلخ و دور جدیدی از غارتگری آغاز شد.

امام جمعه کرج بیان کرد: مصدق با همین اعتماد نابجا در زمان نخست وزیری خود با آمریکا برای ساخت سفارتخانه این کشور قرارداد بست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشخص شد که این مکان پایگاه جاسوسی و مداخله در امور ایران بوده و جنایات بسیاری علیه این ملت و منافع آنها انجام شده است. از این ماجرا عبرت می‌گیریم که نظام استعماری و استکباری از هر راهی که بتواند برای ضربه به این نظام و کشور استفاده می‌کند.

امام جمعه اصفهان: در برخی نقاط کشور شاهد خرید و فروش رأی بودیم

آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان اظهار کرد: ماه رمضان ماه تقوای الهی است، در این ماه انسان باید از گناه دوری کند، زیرا در رمضان فرصت مناسبی فراهم می‌شود برای ترک عادت معصیت و در صورت ترک گناه و معصیت تقوا در انسان ایجاد خواهد شد، پیامبر اکرم (ص) در خصوص بهترین عمل در ماه رمضان می‌فرمایند افضل اعمال در ماه رمضان اجتناب از گناهان تلقی می‌شود.

وی در بخشی دیگر از خطبه های امروز گفت: از تمامی مردم بابت حضور در انتخابات تقدیر می‌کنم، متأسفانه برخی در این انتخابات شرکت نکردند و در حال حاضر متوجه شدند که این حرکت غلط بوده است و ضرورت دارد از این کار غلط خود عبرت بگیرند و نسبت به جبران آن اقدام کنند، متأسفانه در برخی نقاط کشور شاهد خرید و فروش رأی بودیم.

واکنش امام جمعه قم به ماجرای عکس گرفتن از یک زن توسط طلبه قمی

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلای قدس این شهر برگزار شد با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: در سالی که گذشت حضور حماسی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و حضور مجاهدانه مردم در عرصه انتخابات را داشته ایم و به دشمنان نشان دادند تمام توطئه‌های یکساله را با حضور در پای صندوق‌های رأی خنثی کردیم.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: دشمن قصد انتقام جویی از ملت ایران داشت اما ملت ما در انتخابات نشان دادن تمام برنامه‌های دشمنان نقشه بر آب است و امروز می‌خواهند انتقام گیری کنند و یک موضوع در یک درمانگاه را پررنگ می‌کنند.

خطیب جمعه قم ابراز کرد: موضوع امر به معروف بسیار مهم است اما باید توجه داشت که با تدبیر و برنامه ریزی می‌بایست اقدام کنیم تا دشمنان به واسطه عوامل داخلی سو استفاده نکنند.

وی گفت: از کسانی که در عرصه امر به معروف و نهی از منکر فعال هستند تقدیر می‌کنیم و باید اجازه داد تا مسؤولان موضوع را دنبال کنند، چرا که دشمن می‌خواهد التهاب در جامعه ایجاد کنند و باید بر اساس قانون اقدام کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه فضای سختی بر غزه حاکم است افزود: امروز مواد غذایی در این منطقه وجود ندارد و بسیاری از مردم شهید و مجروح شدند و تاریخ این قضایا را نمی‌تواند ببیند و متأسفانه برخی از کشورهای مسلمان امکاناتی در اختیار رژیم صهیونیستی برای کشتن کودکان قرار می‌دهند.

۲۷۲۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1884530

برچسب‌ها