برگزیدگان اولین دوره جایزه کتاب «پرانتز» اعلام شدند

اختتامیه‌ی اولین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب «پرانتز» به دبیری جهانگیر شهلایی با اعلام برگزیدگانش در سه بخش، روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ در مجموعه کاف‌کتاب برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل ازجایزه کتاب «پرانتز»،اولین دوره‌ی این جایزه‌ی ادبی به بررسی و انتخاب بهترین آثار تألیفی در حیطه ادبیات گمانه‌زن (فانتزی، علمی‌تخیلی، وحشت) در سه بخش کتابِ نویسنده اولی، کتاب بزرگسال و کتاب جوان که برای اولین‌بار از بهار ۱۴۰۰ تا زمستان ۱۴۰۱ منتشر شده‌اند، پرداخت.

در بخش «کتاب بزرگسال» بهزاد قدیمی برای کتاب «بند دیوان» از کتابسرای تندیس بعد از رقابت با چهار نامزد نهایی دیگر در این بخش، برگزیده جایزه کتاب اصلی پرانتز شد. نامزدهای بخش کتاب بزرگسال جایزه پرانتز به شرح زیر است:
«آدمک باز» نوشته‌ی علی رضا برازنده نژاد، از نظر پیدایش / «ایشان» نوشته‌ی احمد ابوالفتحی، از نشر نیماژ / «تهران تارین» نوشته‌ی بهزاد قدیمی، از نشر ویدا / «زمان‌سوار» نوشته‌ی ضحی کاظمی، از کتابسرای تندیس.

در بخش کتاب جوان، کتاب «بیست و سه» نوشته‌ی رضا قرالو از نشر پیدایش تندیس بهترین کتاب این بخش را از آن خود کرد. چهار کتاب دیگری که با قرالو در بخش کتاب جوان رقابت کردند بدین شرح هستند: «دختری آن سوی آینه» نوشته‌ی الیستا آقایی، از کتابسرای تندیس / «روزی آخرین بار خواهد بود» نوشته‌ی ایرج فاضل بخششی، از نشر پی‌نما / «سرزمین آدرینا» نوشته‌ی مهدی نوری صادقی، از نشر موج / «شهر ماه خونین» نوشته‌ی زهرا سعیدزاده، از نشر هوپا.


و در آخر «سورن کریمی» در بخش «نویسنده‌های کتاب اولی»، برای کتاب «خرداد بود که خلیج یخ زد» از کتابسرای تندیس، برگزیده این بخش شد. رقیبان او در این بخش امیر میثمی با کتاب «آریزونا» از کتابسرای تندیس، آرش علیمحمدی با کتاب «پنج دیو و یک امشاسپند» از انتشارات ابوعطا (واحد کودک و نوجوان) کتاب بادبادک / محمدرضا زادسرور برای کتاب سواران بی‌نام از نشر موج / زهرا و مرتضی باغخانی برای «نمایش هولناک اسطوره دهه هشتادی» از نشر هوپا بودند.

در این مراسم جهانگیر شهلایی مهدی بنواری نویسنده و مترجم، آتوسا زرنگار نویسنده، سمیه کرمی مترجم، سیما تقوی مترجم و نویسنده، امیلی امرایی مترجم، آرش میراحمدیان فعال و مخاطب ژانر در این مراسم سخنرانی کردند.

جایزه کتاب «پرانتز» دی‌ماه ۱۴۰۲ به همت جهانگیر شهلایی، نویسنده، راه‌اندازی شد. داوری این جایزه بر عهده‌ی آکادمی پرانتز، شامل مخاطبان، فعالان، نویسندگان، مترجمان و... بود. در این مسیر برنامه کتابخوان «طاقچه»، وبسایت «به‌خوان» با پرانتز همکاری کردند. طراح لوگوی این جایزه ماهور پورقدیم است. کیان شلیله و فرنوش جمالی ساخت و طراحی وبسایت پرانتز را بر عهده داشتند.

برگزیدگان اولین دوره جایزه کتاب «پرانتز» اعلام شدند

۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1884724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =