همراه بانک‌ها را فقط از سایت رسمی یا فروشگاه‌های نرم‌افزاری داخلی دانلود کنید

مدیران چند بانک مهم کشور در گفتگو با رسانه‌ها از اهمیت نحوه دریافت همراه‌بانک‌ها گفتند. آن‌ها معتقد هستند که کاربران باید از بسترهای صحیح و ایمن این نرم‌افزارهای بانکی را دریافت کنند و تأکید دارند که هیچ بستری جز وبسایت رسمی بانک‌ها و فروشگاه‌های اندرویدی داخلی، بستر معتبری نیست.

اقتصاد نیوز نوشت: «رسول لطفی آذر»، معاون فناوری و اطلاعات بانک ملت در گفتگو با سایت خبری رکنا تأکید داشته کاربران گوشی‌های اندرویدی برای اینکه اسیر نسخه‌های جعلی اپلیکیشن‌های بانکی نشوند باید نرم‌افزار همراه بانک ملت را فقط از وب‌سایت رسمی این بانک یا استورهای مورد تأیید این بانک مانند بازار (کافه‌بازار) دریافت کنند. او همچنین در مورد نحوه به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ این بانک اعلام کرده که «در صورت تغییر نسخ اپلیکیشن همراه بانک، اطلاع رسانی پیامکی صورت می‌گیرد.» لطفی‌ آذر باور دارد کاربران با به‌کارگیری توصیه‌های ایمنی که در وبسایت بانک ملت نوشته شده، می‌توانند خدماتی امن دریافت کنند.

«مجید بهرامی» مدیر روابط عمومی بانک اقتصاد نوین نیز اعلام کرد: «کاربران باید برای نصب و به روزرسانی اپلیکیشن فقط به سایت اصلی و رسمی بانک مراجعه کنند.» به گفته بهرامی در این وبسایت راه‌های نصب و به روزرسانی نرم افزار معرفی شده و امکان نصب به صورت مستقیم یا از طریق استورهای مورد تایید بانک فراهم شده است.

«حمیدرضا مختاریان»، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک ملی هم در گفتگوی خبری با رکنا به موضوع نحوه دانلود و راه‌های دریافت اپلیکیشن‌های مرتبط به این بانک اشاره داشته است. مختاریان در این رابطه گفت: «در داخل وبسایت رسمی بانک ملی روش‌های دانلود مستقیم و دانلود از طریق بازارهای معتبر داخلی وجود دارد.» مختاریان همچنین به کاربران توصیه کرده اپلیکیشن‌های بانکی را فقط از این دو طریق دریافت کنند چرا که تضمینی جهت امنیت نرم‌افزارهای دیگری که کاربران از راه‌های مختلف دانلود می‌کنند، وجود ندارد.

«حبیب الله اژدهاکش» معاون فناوری و اطلاعات بانک رفاه نیز با اشاره به سیاست‌های این بانک جهت کاهش خطرهای به‌وجود آمده برای دانلود اپلیکیشن‌های بانکی از استورهای خارجی یا راه‌های دیگر اعلام کرده از این دست برای کاربران ضمن معرفی مراجع امن و مطمئن برای کاربران اندرویدی استفاده از وب‌سایت رسمی بانک یا مراجعه به کافه بازار راه‌های امن دانلود نرم‌افزار است. گفتنی است در برخی مواقع تعدادی از وبسایت‌ها یا کانال‌های فعال در فضای مجازی، کاربران را ترغیب به دانلود همراه‌بانک‌ها با قابلیت‌های ویژه می‌کنند. این بسترها به کاربران وعده دریافت یک اپلیکیشن بانکی همراه با جایزه یا امکانات خاص می‌دهند که این موضوع از نظر کارشناسان و مدیران بانکی، مردود اعلام شده است. اژدهاکش نیز در مصاحبه خبری خود تأکید داشته کاربران نباید از مسیرهای دیگر برای دریافت اپلیکیشن‌های بانکی استفاده کنند.

«مهدی کاووسی‌فر» رئیس اداره کل بانکداری الکترونیکی بانک مسکن هم در مصاحبه‌ای تصریح کرد تمام بانک‌ها موظف هستند بر اساس الزامات بانک مرکزی، همراه بانک خود را از طریق وبسایت رسمی خود عرضه نمایند. او در همین رابطه گفت:‌ «این بانک هیچ ارتباطی با استورهای خارجی ندارد.» بنا به گفته کاووسی‌فر انتشار همراه بانک‌ها تنها و تنها در سایت‌های رسمی بانک‌ها و استورهای رسمی ایرانی صورت می‌پذیرد.

«رضا لیاقت ورز مدیر روابط عمومی بانک گردشگری در گفتگو با رکنا از همکاری این بانک با استورهای داخل خبر داد و اعلام کرد تنها بستر دانلود رسمی نرم‌افزار بانکی بانک گردشگری به‌جز وبسایت رسمی این بانک، استورهای داخلی است. با نگاهی به استورهای داخلی در فضای اینترنت می‌توان به نام‌های معتبری چون بازار رسید که مورد تأیید بانک‌های کشور است و معتبرترین و آخرین نسخه از نرم‌افزار بانکی تمامی بانک‌های کشور را دارا است.

آنطور که مدیران بانکی کشور اذعان دارند، تنها مرجع رسمی دانلود اپلیکیشن‌های بانکی وبسایت رسمی خود بانک‌ها و استورهای داخلی است. حضور اپلیکیشن‌های جعلی بانکی ایرانی در استورهای خارجی یا سایر بسترهای دانلود نظیر کانال‌های تلگرامی و سایر پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی، باعث گمراهی برخی کاربران و استفاده از این نرم‌افزارهای ناامن می‌شود. این نرم‌افزارهای جعلی بانکی می‌توانند در گوشی کاربران تبدیل به بدافزارهایی شوند و به گوشی کاربران و امنیت اطلاعات آن‌ها آسیب بزنند.

کارشناسان فنی و مدیران بانکی همواره تأکید کردند تا برای جلوگیری از وقوع این آسیب‌ها، کاربران حتماً برای دانلود اپلیکیشن بانکی از وبسایت رسمی یا استورهای داخلی مورد تأیید آن‌ها استفاده کنند. باید گفت نظارت و حذف اپلیکیشن‌های جعلی موضوعی است که بانک‌ها همواره به‌دنبال آن‌ هستند اما در برخی مواقع، نسخه‌های غیرقانونی تا قبل از جلوگیری از پخش و انتشارشان به‌صورت گسترده، به دست کاربران رسیده و آن‌ها را دچار آسیب می‌کنند از همین رو مدیران بانکی تأکید بر دانلود از مرجع رسمی و صحیح دارند.

گفتنی‌است چندی پیش گزارشی جهانی از شرکت Zimperiu که در حوزه امنیت تلفن همراه فعالیت بین‌المللی دارد منتشر شد و در آن اعلام شد که نرم‌افزارهای بانکی آلوده از چندین بانک ایرانی به‌صورت گسترده در بین کاربران منتشر شده و گوشی کاربران را آلوده کرده است. گزارش‌های فنی دیگر کارشناسان نیز حکایت از استمرار این موضوع در بین کاربران دارد و به‌نظر می‌رسد که مشتریان بانک‌ها باید برای جلوگیری از پخش بیشتر این نرم‌افزارهای مخرب، به توصیه کارشناسان و مدیران بانکی عمل کرده تا حساب بانکی و گوشی خود را در امنیت کامل نگه‌دارند و مانع از رخ دادن آسیب‌های مالی و اقتصادی و… در زندگی خود بشوند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1884861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =