هیات ایرانی برای نظارت بر انتخابات، به روسیه اعزام شدند +عکس

دولت ایران با وجود اینکه خود مخالف نظارت خارجی بر انتخابات ایران است اما برای انتخابات در سایر کشورها،‌ ناظر اعزام می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دبیر ستاد انتخابات کشور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان ناظر انتخابات ریاست جمهوری روسیه به مسکو سفر کرده است.

دولت ایران با وجود اینکه خود مخالف نظارت خارجی بر انتخابات ایران است اما برای انتخابات در سایر کشورها،‌ ناظر اعزام می کند. پیش از این هم ناظرانی از طرف ایران برای نظارت بر انتخابات کشورهای آذربایجان، سوریه و ارمنستان اعزام شده بودند.

مسوولان ایرانی نظارت خارجی و بین المللی بر انتخابات ایران را نافی و ناقض استقلال و حاکمیت ملی می دانند.

محسن اسلامی دبیر ستاد انتخابات ایران در مصاحبه با ایرنا گفته است: فرایند اجرایی انتخابات در نقاط مختلف جهان مشابهت‌های قابل توجه دارند. وی همچنین سرعت و سهولت در رأی‌گیری را به عنوان ویژگی انتخابات در حال برگزاری در روسیه نام برد.
او سفر خود به روسیه را به دنبال دریافت دعوت‌نامه از کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور برای نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور عنوان کرد.

هیات ایرانی برای نظارت بر انتخابات، به روسیه اعزام شدند +عکس

انتخابات ریاست جمهوری روسیه به مدت سه روز از جمعه گذشته شروع شد و امروز به پایان می رسد. در این انتخابات ۴ کاندیدا به رقابت می پردازند که مهمترین آنها ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فعلی است. پیروزی او در این انتخابات قطعی است تا دوره پنجم ریاست خود را شروع کند. دوره ریاست جمهوری در روسیه ۶ ساله است.

این مقام ایرانی اظهار داشت:‌ در روز جمعه ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۲ همزمان با نخستین روز برگزاری هشتمین دوره ریاست‌جمهوری روسیه از شعب اخذ رأی در شهر مسکو بازدید کردیم و ضمن بررسی روند فعالیت‌های اجرایی و رأی‌گیری این انتخابات، گفت‌وگوهایی با برخی رؤسا و کاربران برخی شعب داشتیم و آنها توضیحاتی درباره فرایندها به ما ارائه کردند.

این مقام وزارت کشور اضافه کرد:‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه شاهد رأی‌گیری دستی و الکترونیک هستیم که این روند در جمهوری اسلامی ایران نیز اجرا می‌شود. در این انتخابات،‌ از مردم به سرعت و سهولت، رأی اخذ می‌شود و این امکان برای آنها فراهم است که شعب را از قبل تعیین کنند و قادر هستند که برای روز رأی‌گیری برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند.

وی افزود:‌ در انتخابات روسیه، برای برخی افراد که نمی‌توانند به دلایلی همچون کهولت سن به شعبه اخذ رأی مراجعه کنند،‌ این امکان فراهم است که تماس بگیرند تا صندوق سیار وارد منزل، بیمارستان یا مکان مورد تقاضای آنها شود. برای هر یک از سه روز هم زمان‌بندی مراجعه به شعبه اخذ رأی صورت گرفته است که از هشت صبح تا هشت شب در زمان خاصی به شعبه مراجعه کنند.

هیات ایرانی برای نظارت بر انتخابات، به روسیه اعزام شدند +عکس

وی ادامه داد: این ابتکار روسیه ( برگزاری انتخابات در سه روز)‌ به دلیل پهناور و سرد بودن و گاه صعب‌العبور بودن برخی مناطق، از ویژگی‌های انتخابات این کشور محسوب می‌شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور در ادامه گفت که روز شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۲ نیز بازدیدهایی از شعب اخذ رأی در مسکو خواهد داشت و در نهایت در نشستی خبری همراه با دیگر ناظران بین‌المللی به بیان ارزیابی خود از این انتخابات خواهد پرداخت.

ایرنا همچنین نوشت: دبیر ستاد انتخابات جمهوری اسلامی ایران روز جمعه همزمان با نخستین روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، با همراهی گروه دیگری از ناظران بین‌المللی، از برخی شعب اخذ رأی در شهر مسکو بازدید کرد و در جریان چگونگی فرایند برگزاری این انتخابات قرار گرفت.

بنا بر اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، ۷۰۶ نفر ناظر بین‌المللی از ۱۰۶ کشور با وجود فشارهای غرب، برای نظارت بر در انتخابات ریاست جمهوری به روسیه آمدند که برخی از آنها در مناطق تازه الحاق شده به فدراسیون روسیه، شامل جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک و استان خرسون حضور یافته‌اند.

۲۷۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1885234

برچسب‌ها