روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

در حالیکه طرح ساخت خانه باغ در تهران پیشنهاد شده و هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، اما آن دسته از متقاضیانی که علاقه به سکونت در خانه باغ را دارند می‌توانند در حاشیه برخی از مناطق تهران به دنبال چنین فرصت‌هایی باشند چراکه در بازار مسکن برخی از مناطق حومه تهران در حال حاضر خانه باغ خرید و فروش می‌شود.

یکی از بنگاهداران فعال در محله سهیلیه کرج درباره وضعیت فعلی معاملات در بازار خانه باغ‌ها، میزان نوسان قیمت خانه باغ‌ها در مقایسه با سال گذشته و حداقل بودجه لازم برای خرید این دسته از املاک  گفت: هم اکنون بازار خرید و فروش خانه باغ‌ها کمی‌با رکود مواجه شده است؛ چراکه اکثر فروشنده‌ها قیمت خانه باغ‌ها را بیش از نرخ واقعی آن اعلام می‌کنند.
حسینی در ادامه اظهار کرد: بازار ساخت در این محله یعنی سهیلیه کرج با رونق همراه است، اما خرید و فروش این چنین نیست، زیرا فروشنده‌ای که ملکش 60 میلیون تومان ارزش دارد آن را با نرخ 100 میلیون تومان به بازار عرضه کرده است و این تفاوت فاحش قیمتی باعث شده خریداران بازار را ترک کنند.وی درباره نوسان قیمت فروش خانه باغ‌ها نسبت به سال گذشته تاکید کرد: گران فروشی بیش از حد فروشنده‌ها باعث شده تا طی یکسال گذشته قیمت اغلب خانه باغ‌ها با افت چشمگیری همراه شود و مالکانی که نرخ‌های ارزنده یا ارزان قیمت به بازار معرفی می‌کنند بخاطر نیاز مالی آنها است.
این بنگاهدار در رابطه با نوع متقاضیانی که به سراغ خانه باغ‌ها می‌آیند، تصریح کرد: اغلب متقاضیان این دسته از املاک، سرمایه دارانی هستند که به قصد سکونت دائم این خانه باغ‌ها را خریداری نمی‌کنند بلکه به دلیل تفریح و سپری کردن تعطیلات برای خرید به بازار مراجعه می‌کنند به همین دلیل شاید در بین صدها خانه باغ تعداد انگشت شماری از ساکنان که سرمایه‌گذارها هستند سکونت دائم داشته باشند.
حسینی درباره بازه قیمت خانه باغ‌ها در سهیلیه کرج خاطرنشان کرد: قیمت کل خانه باغ‌های آماده حدود 120 میلیون تا 200 میلیون تومان است که البته این خانه باغ‌ها از امکانات تفریحی مثل استخر بهره مند هستند و آب، برق، گاز و تلفن برای این واحدها فراهم شده است.وی درباره اینکه خریداران یک خانه باغ آماده را خریداری کنند بیشتر به نفع شان است یا اینکه زمینی را خریداری و خود اقدام به ساخت کنند ؟ اذعان کرد: کمترین و بيشترين قیمت هر متر مربع زمین مسکونی در شهرک زعفرانیه واقع در سهیلیه بین 20 هزار تا 60 هزار تومان پیشنهاد می‌شود و در این محله نزدیک به 80 درصد زمین‌ها 1000 متر، 10 درصد نیز 1500 متر و 10 درصد زمین‌ها بین 1200 متر تا 2000 متر مربع قطعه بندی شده‌اند همچنين هزینه ساخت بر اساس هر متر مربع بنا محاسبه می‌شود. برای مثال اگر خریدار یک قطعه زمین 1000 متری در شهرک زعفرانیه بخواهد 100 متر بنا بسازد حدود 300 تا 350 هزار تومان (این قیمت می‌تواند بیشتر هم تعیین شود) برای هر متر مربع باید هزینه کند.
این مشاور املاک افزود: به خاطر هزینه خرید زمین وساخت، نزدیک به 80 درصد از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند خانه باغ خود را شخصا بسازند تا اینکه آن را آماده خریداری کنند.

/39/39

کد خبر 188772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =