گویا کلا قرار نیست وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی، کمی به سلامت مردم رحم کنند. هر روز ماجرای تازه ای میان این دو متولی سلامت برای خدمات درمانی و سلامتی به مردم شروع می شود.

امید کریمی: درحالی که وزارت بهداشت به در و دیوار می زند تا پزشک خانواده را به جایی برساند که قابل دفاع باشد و حداقل حرف محمود احمدی نژاد برای اجرای کامل پزشک خانواده تا سال 92 روی زمین نماند، اما تامین اجتماعی بازوی دوم اجرای طرح پزشک خانواده است، طرح جدیدی را رونمایی می کند که پزشک امین نام دارد و اتفاقا از دی ماه هم اجرا می شود.

اما همین خبر با واکنش های تند وزارت بهداشت مواجه شده است. چه اینکه وزارت بهداشت متوجه شده است که با عضو گیری پزشک امین در استان ها، عملا جای کاری برای پزشک خانواده نمی ماند.

دراین باره، حسن امامی رضوی، معاون درمان وزیر بهداشت می گوید: "اجرای طرح پزشک امین، تداخل در سیاست گذاری‌های وزارت بهداشت محسوب می‌شود. سازمان تامین اجتماعی برای اجرای این طرح هیچ مشورتی با وزارت بهداشت نکرده است این در حالی است که طبق قانون برنامه پنجم توسعه سیاست گذاری در امر سلامت بر عهده وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت مخالفت خود را درباره اجرای طرح پزشک امین اعلام کرده است و از ابزارهای قانونی برای عدم اجرای این طرح استفاده خواهد کرد."

به عقیده او اجرای طرح پزشک امین از سوی سازمان تامین اجتماعی نوعی موازی کاری با برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است. معاون درمان وزیر بهداشت همچنین به ایسنا گفت: "برنامه پزشک خانواده در 17 شهر زیر 50 هزار نفر سه استان کشور به صورت آزمایشی اجرا می شود. این در حالیست که اکنون طرحی با عنوان پزشک امین از سوی سازمان تامین اجتماعی اجرا می‌شود که در برنامه اصلی (برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع) تاثیر گذار خواهد بود. اجرای طرح پزشک امین، سازمانهایی را که در اجرای برنامه پزشک خانواده دخیل هستند را خود به خود دلسرد خواهد کرد."

 

"پزشک امین" پول دارد، اما محتوا ندارد

همچنین قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت دراین باره گفته است: "طرح «پزشک امین» سازمان تأمین اجتماعی یک مداخله آشکار در کار وزارت بهداشت و غیر قانونی است که به ضرر سلامت مردم و محکوم به شکست است، وزیر بهداشت هم طی نامه ای مراتب اعتراض را به شیخ الاسلام، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است. در زمانی که وزارت بهداشت و دولت بر اساس قانون برنامه توسعه همه تلاش خود را برای اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در سراسر کشور می کنند این کار سازمان تأمین اجتماعی یک نوع موازی کاری و دوگانگی در نظام ارائه خدمات سلامت است."
محمد شریعتی به فارس گفت: "تصور اولیه این بود که سازمان تأمین اجتماعی می خواهد این طرح را در مراکز درمانی ملکی خود اجرا کند اما اکنون مشخص شده است که سازمان تأمین اجتماعی به طور گسترده می خواهد با پزشکان بخش خصوصی قرارداد ببندد و با پرداخت بیشتر به آنان طرح خود را به سراسر کشور گسترش دهد و با کمال تأسف باید گفت چنین کاری ضربه بزرگی به طرح ملی پزشک خانواده می زند و به ضرر مردم و نظام سلامت کشور تمام می شود. در واقع طرح پزشک امین چیزی شبیه طرح پزشک خانواده است اما خالی از محتوا و چون پول و اعتبار در اختیار دارند تلاش می کنند فقط با مکانیزم پرداخت طرحشان را پیش ببرند اما در عمل همان نظام درمان نگر سابق است."

نکته اینجاست که عمده ناظران بر طرح پزشک خانواده، دلیل عقب ماندن و شکست آن را پرداخت های نامناسب به پزشکان می دانند. پرداخت هایی که تامین اجتماعی باید داشته باشد و بسیار گفته شده به دلیل اختلافات مالی با وزارت بهداشت، پزشکان و مردم قربانی آن شده اند.

 

تامین اجتماعی: "پزشک امین" قانونی است

اما از سوی دیگر، سازمان تامین اجتماعی می گوید طرح پزشک امین موازی کاری نیست و کاملا قانونی انجام می شود: "این طرح نه تنها به امر سلامت بیمه شدگان (ونه فقط درمان آنها) تاکید دارد بلکه با سیاست‌های کشور نیز منافاتی ندارد و در راستای تقویت و ارتقاء آن است و در آینده نیز می‌تواند به عنوان زیر ساخت اجرای مناسب برنامه پزشک خانواده به اجرای بهتر آن کمک کند. همچنین برخلاف ادعای مطرح شده همه پزشکانی که در این طرح مشارکت خواهند داشت، پزشکان طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی هستند و پرداخت‌ها به پزشکان همانند برنامه پزشک خانواده و بر مبنای سرانه بوده و هیچ گونه تفاوتی در این خصوص وجود نخواهد داشت. نکته دیگر اینکه در اجرای این طرح رویکرد سلامت‌نگر در همه ابعاد مورد تاکید قرار گرفته است که در ابلاغ دستورالعمل اجرائی آن کاملاً مشخص و مبرهن است."

رحمت الله حافظی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، شنبه گذشته، در نشست خبری خود خبر از طرح پزشک امین داد که در استان گیلان اجرا می شود. این درحالی است که وزارت بهداشت برنامه پزشک خانواده را در سه استان چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد و خوزستان به طور آزمایشی اجرا می کند.

با این حال حافظی با اشاره به طراحی «طرح نظام نوین ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی» با انجام 10 ماه کار کارشناسی از آغاز اجرای پایلوت آن در استان گیلان خبر داد و گفت: "تاکنون 480 پزشک عمومی به عنوان پزشک امین در این استان ثبت‌نام کرده‌اند که هریک از آنها به دوهزار و 500 نفر بیمه‌شده خدمت می‌دهند. متوسط درآمد هر پزشک عمومی در استان گیلان ماهانه 2.5 میلیون تومان است. با اجرای این طرح و در صورتی که هر پزشک دوهزار و500 نفر تحت پوشش خود داشته باشد، این درآمد به 4.5 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند."

به گفته او با اجرای این طرح سرانه درمان افراد سالمند، زنان باردار و کودکان زیر شش سال 10 درصد افزایش پیدا خواهد کرد و نیز داروهای اصلی مربوط به بیماران خاص به صورت صددرصد رایگان در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. حافظی همچنین از برنامه‌ریزی برای اجرای این طرح در استان‌های زنجان و قزوین تا پایان سال 90 خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده سایر استان‌های کشور نیز تحت پوشش برنامه پزشک امین قرار گیرند.

او همچنین پیشاپیش پاسخ منتقدان به طرح پزشک امین را اینچنین داد: "اجرای برنامه پزشک امین در بخش درمان مستقیم صندوق تامین اجتماعی، ابتدایی‌ترین گام برای اجرای برنامه نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده است و منافات و مغایرتی با پزشک خانواده ندارد."

 

پزشک امین، خانوادگی نیست

اما آنطور که سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است، پزشک امین، کاملا انفرادی است و ربطی به خانواده ندارد. به گفته محمدحسین شهدی‌نژاد، مدیر درمان تامین اجتماعی استان گیلان برای قطع رابطه مالی بین پزشک و بیمار استان گیلان مجری اجرای طرح "پزشک امین" با هدف ارتقای سلامت جامعه شده است و این اتفاق از ابتدای دی ماه می افتد.

او دراین باره به ایسنا گفت: "افراد تحت پوشش تامین اجتماعی استان گیلان می‌توانند با انتخاب یک پزشک عمومی از سایت این سازمان به عنوان پزشک امین از ویزیت رایگان پزشک عمومی، متخصص و خدمات رایگان دارویی بهره‌مند شوند. هر شخص بیمه شده به تنهایی یا با انتخاب یک پزشک امین به عنوان پزشک خانوادگی خود می‌توانند در صورت بروز هرگونه بیماری در ساعات تعیین شده توسط پزشک امین خود از خدمات درمانی رایگان این طرح بهره‌مند شوند."

شهدی‌نژاد همچنین گفت: طرح نظام نوین ارائه خدمات درمانی یا پزشک امین، دارای مزایای فراوانی برای بیمه شدگان است که تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای هر شخص به صورت کاملا محرمانه، پیشگیری و تشخیص و درمان به موقع بیماری‌ها، پیگیری درمان بیماران، بهره‌مندی از ویزیت‌، مشاوره تلفنی و خدمات دارویی رایگان از جمله مهمترین مزایای این طرح است. بهره‌مندی از مزایای کاهش 50 درصدی هزینه خدمات بستری و کاهش 30 در‌صدی هزینه خدمات آزمایشگاهی و تصویر‌برداری از دیگر مزایای انتخاب پزشک امین و اجرای این طرح است.

به گفته او این طرح باعث افزایش 15 درصدی هزینه‌های پرداختی سازمان تامین اجتماعی می‌شود.

 

بیمه های سلامت کجا می روند؟

اما بخش پنهانی برای درگیری ها و چالش های وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی وجود دارد و ان هم ادعای وزارت بهداشت برای الحاق بیمه های سلامت به این وزارت خانه است. وزارت بهداشت پس از تشکیل وزارت رفاه و سنگ اندازی های تامین اجتماعی در طرح پزشک خانواده و البته طلب های بی پایان بیمارستان ها از تامین اجتماعی، بارها اعلام کرده است باید بیمه های درمان دوباره به وزارت بهداشت برگردند. هرچند تامین اجتماعی معتقد است نمی توان خدمات گیرنده و خدمات دهنده یک سازمان باشد، اما عملا به ورود به بحث پزشک امین، تامین اجتماعی گامی دیگر در دخالت در نظام سلامت پیش رفته است.

مجلس برای کاهش درگیری های وزارت بهداشت و تامین اجتماعی و البته یکسان شدن سیاست گذاری های سلامت، پیش بینی کرد در قانون برنامه پنجم توسعه، شورای عالی سلامت تشکیل شود تا این شورا سیاست گذار اصلی نظام سلامت ایران باشد. اما 9 ماه از شروع برنامه پنجم گذشته است و هنوز خبری از شورای عالی سلامت نیتست.

ضمن اینکه باید بیمه های سلامت ادغام شوند. به عقیده حسین حسنی بافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تامین اجتماعی مخالف ادغام بیمه های سلامت با یکدیگر است. او دراین باره به خبرآنلاین می گوید: "تامین اجتماعی اجازه نمی دهد یکپارچه شدن بیمه ها اجرا شود. به همین جهت ان رضایتمندی که باید داشته باشیم از درمان و خدمات را نداریم. کمیسیون بهداشت و درمان کمیته ای را مشخص کرده تا با دوستان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت گفتگو کنند، چالشها را دربیاوند و رسیدگی کنند وگرنه اقدام انقلابی کنند و مجلس خودش بیمه های سلامت را یکپارچه کند."

او همچنین می گوید: "باید وزارت بهداشت سیاستگذار اصلی سلامت و درمان شود. همچنین این درست نیست که مرتب بحث و جدل داشته باشند سر پول و روش کار کردن، این وسط مردم ضرر می کنند. وزارت بهداشت خدمات دهنده است، اما نتوانسته پزشک خانوده را اجرا کند. چون تامین اجتماعی همکاری نمی کند. تامین اجتماعی هیچ جذابیتی برای پزشکان برای حضور در طرح پزشک خانواده ایجاد نمی کند. می گویند پرداخت ها به پزشکان خانواده تا 3 میلیون تومان است، اما مراکز درمانی این سه استانی که پایلوت پزشک خانواده هستند، بدون پزشک است. یعنی پولی به پزشکان نمی دهند و آنها را علاقه ای به حضور در طرح پزشک خانواده ندارند."

4747

کد خبر 188980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کاظمی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۱
  7 1
  هیچ چاره ای جز ادغام تمام بیمه های کشور در یک صندوق بیمه واحد واجرای سیستم ارجاع وجودندارد.سالهاست که قرار است به این بی عدالتی ها ازاین طریق پایان داده شود! اما ظاهرا برای بعضی ها...
 • رضا دادخواه IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۱
  4 2
  ضمن تشکر از شما بابت توجه به حوزه سلامت خدمت خانم دکتر بفرمائید بعد از 6 سال از اجرای قانون پزشک خانواده از مردم کوچه و بازار تا کارشناسان سلامت و حتی نمایندگان مجلس همه فهمیده اند که وزارت بهداشت اینکاره نیست و همین بس که در طول این سالها تنها 40 نفر از پزشکان گیلانی در طرح وزارت بهداشت شرکت نموده اند اما در طول کمتر از سه ماه 500 نفر در طرح تامین اجتماعی ثبت نام کردند. از قول ما پزشکان به خانم دکتر بفرمائید ما را به خیرشان امیدی نیست لطفا . . . . مرسانند.
  • بدون نام IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
   2 0
   دمت گرم آقا رضا ، این شد حرف حساب . وزارت بهداشت جان !! : لطفاً شر مرسان !
 • esi IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  3 0
  پیشنهاد من این است که مثل باشگاه پرسپولیس یک سردار وزیر بهداشت شود تا به قول و اذعان خودشان از تنش کاری بربیاید.یعنی ملاک اینجا زور است.به هر حال کسی جرات نمیکند به سردار هلو بگوید یا سردار وقتی ببیند کارش جدی گرفته نمیشود دادی میزند.وقتی همه دنیا توسعه شاخص سلامت اولین معیار پیشرفت است و ما هیچ نوجهی به آن نداریم وضع بهتر از این هم نیست.وقتی بزرگترین سازمان بیمه کشور متهم به بزرگترین اختلاس است .چه می شود گفت.البته که من وزیر کنونی را میستایم چون چند بار گفته است که آقا به خدا یه ریال هم از دولت و تامین اجتماعی پول نگرفته یعنی که پزشکان خیالشان راحت که از 9 ماه زودتر حقوق نمی دهیم.و البته 700 حرف برای نوشتن درد دل تنها قشری که کس و کاری ندارد(پزشک) خیلی کم است
 • ذبیحی IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  3 3
  پزشک امین به نظرم عوامفریبی و انحراف افکار عمومی است که توسط مشاوران دکتر حافظی به وی تلقین شده است از هم اکنون این طرح به دلیل دیونی که برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد میکند محکوم به شکست است به نظر می رسد با توجه به موقعیت متزلزل حافظی در سازمان تامین اجتماعی وی تصمیم دارد از اهرمهای دیگری برای بقا در این سازمان استفاده کند و لاغیر
 • بهمن IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
  0 0
  تکلیف پرسنل درمان تامین اجتماعی چی میشود ونیروهای درمان کجا میروند نیروهای قراردادی کلا تکلیف در این دو صورت چیست
 • بهمن IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
  0 0
  تکلیف پرسنل درمان تامین اجتماعی نیروهای رسمی وقراردادی کارمندان درمان تامین اجتماعی نیروهای خدمات چی میشود کجا میروند آیا به نفع این نیروهاست یا به ضرر است ؟