امروز شروع وارونگی هوای تهران در سال 90 بود. تجربه می گوید این شرایط تا یک ماه باید ادامه داشته باشد و البته در انتظار تعطیلی ها و محدودیت های مختلف هم بود.

امید کریمی: اما فعلا خبری از تعطیلی نیست. گویا ریه های مردم این شهر، به آلودگی عادت کرده است که مسوولان می گویند فعلا اوضاع خوب است و حتی هوا سالم است.

به گفته معاون عمرانی استاندار تهران، فعلا با شرایط بحرانی فاصله زیادی مانده است. حتی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست می گوید هوای تهران امروز سالم است!
به هر حال، شایعه ای که امروز در شهرشنیده شد و البته باید در روزهای آینده هم به وجودش عادت کرد، تعطیلی مدارس تهران و شهرهای بزرگ است. اما این شایعه فعلا تکذیب می شود.

 

نیازی به تشکیل کمیته اضطرار نیست
تعطیل شدن مدارس تهران و البته تصمیمات عاجل دیگر برای فرار از هوای وارونه و پایدار، نیاز به تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هواست. اما این کمیته امروز تشکیل نشده است.
محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران در این باره به خبرآنلاین می گوید: "شرایط هوای امروز تهران از نظر ذرات معلق، ناسالم است. ما هنوز تا رسیدن به شرایط اضطرار، بسیار زمان داریم. به همین دلیل نیاز به تشکیل کمیته اضطرار نیست."
او درباره میزان آلودگی هوای امروز تهران هم گفت: "تا پیش از ظهر امروز، میزان ذرات معلق در هوا، حدود 110 بود. احتمالا اکنون به 120 یا 130 رسیده است. با این حال هنوز تا رسیدن به عدد 200، فرصت هست."
میزان آلودگی هوا، به چند درجه سالم، ناسالم، هشدار، اضطرار و بحرانی تقسیم بندی شده است. از صفذ تا 100، هوای سالم تنفس می شود، از 100 تا 200، شرایط ناسالم بر شهر حاکم است. از 200 تا 300، نام شرایط هشدار را بر خود دارد که کم کم ریه های مردم به عنوان فیلتر تصفیه ها، هوای پاکتری بازدم می کند. از 300 به بعد هم که دیگر جای نفس کشیدن نیست.
محمودی می گوید اگر سازمان محیط زیست، شهرداری تهران و دانشگاه علوم پزشکی هشدار بدهند که شرایط خطرناک است، کمیته اضطراری تشکیل می شود درباره تعطیلی تهران و زوج و فرد شدن تردد، تصمیم گیری می کند: اما هنوز به ما شرایط بحرانی اعلام نکرده اند."
در همین راستا، یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم به خبرآنلاین می گوید فقط ذرات معلق 2.5 میکرون در شرایط ناسالم بوده است.
به گفته او شرایط امروز فعلا تا روزهای آینده باقی می ماند. نکته اینکه امروز در تهران، باد با سرعت یک تا یک و نیم متر بر ثانیه وزیده است.

 

امیدواریم هفته آینده اتفاقی بیفتد
اما همه شایعات تعطیلی به کنار، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست می گوید امیدواری هایی وجود دارد که از شنبه، پایداری هوای تهران، به ناپایداری تغییر کند و اتفاقی برای شهر بیفتد.
محمدعلی شاعری درباره پیش بینی شرایط هوای این هفته تهران می گوید: «پیش بینی می کنیم شرایط پایدار و وارونگی تا پایان هفته ادامه داشته باشد. ضمن اینکه ممکن است در روزهای آینده غلظت آلاینده ها افزایش پیدا کند.»
او در گفتگو با خبرآنلاین اظهار امیدواری می کند که هفته آینده هوای تهران، ناپایدار شود.
اما اگر شرایط هوا همینی که هست، بماند، اتفاقاتی مانند آذر و دی سال گذشته می افتد؛ گسترش طرح زوج و فرد به تمام شهر تهران، تعطیل موقت کارخانه های اطراف پایتخت، تعطیلی مدارس، توقف فعالیت های عمرانی داخل شهر و احتمالا کاهش ساعت کار ادارات.
اما شاعری می گوید فعلا جای نگرانی نیست و نیازی به اقدامات ضربتی نیست. با این حال او توصیه به استفاده شهروندان از حمل و نقل عمومی و عدم تردد غیر ضرور شهروندان در سنین پرخطر در شهر می کند.

 

آلودگی بنزن چی شد؟

همه آلاینده هایی که تاکنون از آنها نام برده شد، به کنار، اما یک موضوع بدون تکلیف مانده است؛ بنزن در بنزین. چیزی که سال گذشته بسیار خبرساز شد. انوشیروان محسنی بندپی، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس امروز در این باره در کافه خبر گفت: "بنزن موجود در هوا چند برابر استاندارد است که خود افزایش دهنده بیماریهای سرطانی است در واقع سرطان زا بودن بنزن صد درصد محرز شده است و شبهه ای در این مورد وجود ندارد."

به گفته او پزشکی قانونی باید سالانه آماری از مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا ارایه دهد مسئولان ذی صلاح در این امر از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به اورژانس و بیمارستان ها در زمان تشدید آلودگی هوا خبر می دهند و اعلام می کنند بیماری های ریوی و سرطان های ناشی از آلودگی هوا افزایش چشمگیری یافته است: "بر اساس آماری که از سوی اداره کل سلامت وزارت بهداشت اعلام شد، سالانه 4 هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند اما عمق فاجعه بیش از اینهاست."

4747

کد خبر 189091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۱
  43 1
  تعطیل کنید دیگه
 • سروش IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  14 1
  حداقل مراکز آموزشی تعطیل باید بشند بچه ها چه گناه ای کردند باید به سهل انگاری مسولین بسوزند مریض بشند
 • علیرضا IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  11 2
  کلا در ایران جان مردم در مرحله دوم اولویته
  • بدون نام IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۹
   0 1
   اصلا مگه جز 1000 اولویت اول نیست.
 • بدون نام IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  9 3
  اگر تعطيل كنيد بهتره تا مردم در انتظار خبر معطل نشوند
 • امیر شهباز IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  6 0
  فقط تو رو جدتون جون به لبمون نکید.مردیم از بس خبر های ضد و نقیض شنیدیم.
 • يك مادر IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  4 1
  مدارس را تعطيل كنيد بچه ها چطور اين هوا را تحمل كنند
 • هم وطن IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۹
  3 0
  اگر توانایی کنترل آلودگی را ندارند پس تعطیل کنند. بلکه ما مریض نشیم. معلم ها هم که می آیند میگویند : بچه ها من به خاطر آلودگی هوا صدام گرفته عجب ؟؟؟ حیف ایران !!!
 • کیمیا IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۴
  2 0
  یعنی چی ماهر روز باید تواین هوای اشغال بریم مدرسه ظهرها هم با مریضی برمیگردیم سرجدتون تعطیل کنین بریم پی زندگیمون