۱ نفر
۲۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۹
طلا علیه ویروس

گروهی از محققان با استفاده از ذرات پلیمری کامپوزیتی که با نانوذرات طلا تزئین شده‌اند، ابزار دقیق‌تری برای آزمایش بیماری‌های عفونی از جمله کرونا ساختند.

به گزارش خبرآنلاین، شیوع کرونا در جهان موجب شد تا نیاز به آزمایش سریع و قابل اعتماد بیماری‌های عفونی بیشتر احساس شود. بیشتر آزمایش‌هایی که امروزه انجام می‌شود شامل واکنش‌های آنتی‌ژن-آنتی‌بادی است. در این روش‌ها پروب‌های فلورسانس یا ذرات رنگی به آنتی‌بادی‌ها متصل می‌شوند.

هنگامی که آنتی‌بادی ها به ویروس می‌چسبند، این کاوشگرها حضور ویروس را تشخیص می‌دهند. استفاده از نانوذرات رنگی به دلیل امکان مشاهده آنها و همچنین سهولت اجرا، بسیار مورد توجه است به ویژه این که نیاز به تجهیزات زیادی ندارند.

به نقل از ایرنا، نانوذرات طلا با پایداری شیمیایی بالا و جذب پلاسمون منحصر به فرد، به طور گسترده به عنوان پروب در آزمایش‌های ایمنی‌شناسی استفاده می‌شوند. این نانوذرات تطبیق‌پذیری فوق‌العاده ای از خود نشان می‌دهند و رنگ‌های آنها بر اساس اندازه و شکل در نوسان است. علاوه بر این، سطح نانوذرات طلا را می‌توان با استفاده از ترکیبات تیول اصلاح کرد.

در آزمایش‌های معمولی که از نانوذرات طلا استفاده می‌شود، اغلب نیاز است تا چگالی نوری نانوذرات طلا تقویت شود، به طوری که دانشمندان با این تقویت چگالی نور، به راحتی می‌توانند قدرت سیگنال تولید شده توسط برهمکنش بین آنتی‌بادی‌ها و ماده هدف را اندازه‌گیری کنند.

اضافه کردن بیشتر نانوذرات طلا یکی از ابزارهای انجام این کار است، اما از آنجایی که نانوذرات ریز هستند، برای دستیابی به سیگنال قوی برای تشخیص دقیق، به مقدار زیادی از آنها نیاز است.

برای غلبه بر این موضوع، محققان روش جدیدی به نام رسوب خودسازمانده (SORP) را پیشنهاد کردند. این روش با حل کردن پلیمرها در حلال‌های آلی کار می‌کند. پس از اینکه حلال آلی توسط تبخیر حذف شد، پلیمرها با هم جمع می‌شوند و ذرات ریز را تشکیل می‌دهند.

هیروشی یابو یکی از نویسندگان این مقاله توضیح داد: با استفاده از پلیمرهای تزئین‌شده با نانوذرات طلا که توسط SORP جمع‌آوری شده‌اند، تصمیم گرفتیم ببینیم چقدر در تشخیص ویروس آنفلوآنزا موثر هستند و آیا حساسیت بیشتری در تشخیص واکنش‌های آنتی‌ژن-آنتی‌بادی دارد یا خیر. روش ما منجر به چگالی نوری بالاتری نسبت به نانوذرات طلا شد.

یافته‌های این گروه نشان داد که می‌توان از این فناوری در فضای خارج از آزمایشگاه نیز استفاده کرد.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1893028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =