چرا تعویض به‌موقع تسمه موتور برای خودرو فوتون شما حیاتی است؟

در این مطلب به طور کامل پارگی تسمه موتور را مورد بررسی قرار دادیم و به شما گفتیم که در صورت عدم تعویض تسمه موتور، برای خودرو فوتون با چه مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد.

تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون یکی از حیاتی‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید تا خودرو خود را با مشکلات جدی روبه‌رو نکنید. همان‌طور که می‌دانید، موتور خودرو فوتون مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش آن به شمار می‌آید که کارایی آن وابسته به قطعات مختلفی از جمله تسمه تایم است. برای اینکه کیفیت و کارکرد موتور را تضمین کنید، باید توجه خاصی به‌تمامی این قطعات داشته باشید.

هنگامی که تسمه موتور خودرو فوتون خراب می‌شود، علایمی خاصی را برای شما ارسال می‌کند که شما باید سریعاً برای رفع مشکل اقدام کنید. درصورتی‌که برای رفع مشکل تسمه موتور تعلل زیادی به خرج دهید، ماشین شما با مشکلات مختلفی روبه رو می‌شود و احتمالاً این مشکلات هزینه سنگینی روی دستتان خواهد گذاشت. در ادامه این مطلب به طور کامل دلایل تعویض تسمه موتور را مورد بررسی قرار خواهیم داد و به شما خواهیم گفت که چرا تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون حیاتی است.

7 نشانه که زمان تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون را نشان می‌دهند

قبل از اینکه بدانید تعلل در تعویض تسمه موتور چه بلایی سر خودروی شما می‌آورد، باید به این قضیه مسلط باشید که بهترین زمان برای تعویض تسمه کدام است؟ همان‌طور که گفتیم، هنگام خرابی تسمه موتور علایم خاصی برای شما ارسال می‌شود، درصورتی‌که با این علائم آشنایی نداشته باشید، زمان تعویض تسمه به شکل ناخودآگاه به تعویق می‌افتد و خسارات زیادی به ماشین شما وارد می‌شود. موارد زیر از جمله مهم‌ترین علائمی هستند که هنگام مشاهده آن‌ها باید تسمه موتور فوتون تونلند دیزلی یورو 4 را جایگزین تسمه قدیمی کنید.

● دور موتور عملکرد بدی دارد.

● دندانه‌های تسمه موتور دچار فرسایش و خوردگی می‌شوند.

● خودرو در زمینه استارت و حرکت مشکل دارد.

● اگزوز شما دود زیادی تولید می‌کند.

● شتاب خودرو کاهش پیدا می‌کند.

● مصرف سوخت بیشتر شده است.

● لرزش موتور زیاد می‌شود.

● قدرت ماشین به‌صورت ناگهانی از بین می‌رود.

● از قسمت محفظه موتور صدای تق‌تق می‌آید.

دلایل تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون

چرا تعویض به‌موقع تسمه موتور برای خودرو فوتون شما حیاتی است؟

چرا باید تسمه موتور خودرو فوتون را در زمان مناسب تعویض کرد؟ این سؤال یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که رانندگان خودرو فوتون تونلند با آن مواجه می‌شوند. معمولاً بیشتر این افراد می‌دانند که تعویض تسمه موتور ضروری است، اما با عوارض تأخیر در انجام این کار آشنایی خاصی ندارند. بدون شک کوچک‌ترین تأخیر در تعویض تسمه تایم عوارض بزرگی را برای خودرو شما به همراه دارد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

خاموش‌شدن موتور

تسمه موتور وظایف مختلفی را بر عهده دارد که هماهنگی میل‌لنگ و میل بادامک یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین آنها به شمار می‌آید. هنگامی که تسمه با مشکل مواجه شود، این هماهنگی از بین می‌رود و پیستون‌ها با سوپاپ‌ها برخورد خواهند کرد. برخورد پیستون با سوپاپ باعث می‌شود که موتور ماشین خاموش شود. خاموشی موتور ماشین به‌تنهایی یک مشکل بزرگ به شمار می‌آید که اگر این اتفاق در جاده رخ دهد، مشکلات شما بزرگ‌تر خواهند شد.

شکستگی پیستون‌ها

یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند برای خودرو فوتون تونلند رخ دهد، شکستگی پیستون‌ها است، درصورتی‌که با این اتفاق مواجه شوید، قطعاً باید هزینه بسیار زیادی را برای تعمیر آن بپردازید. پیستون‌ها در داخل سیلندر حرکت می‌کنند و برخوردی با سوپاپ‌ها ندارند، اما اگر تسمه موتور خراب شود، برخورد میان سوپاپ و پیستون صورت می‌گیرد. هنگامی که تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون به تعویق بیفتد، برخورد میان این قطعات بیشتر می‌شود و در نهایت آسیب جدی به پیستون‌ها وارد می‌شود.

چرا تعویض به‌موقع تسمه موتور برای خودرو فوتون شما حیاتی است؟

خرابی سیلندرها

همان‌طور که گفتیم، پیستون‌ها در داخل سیلندرها قرار دارند و اگر تسمه موتور به‌درستی کار نکند، قطعاً خسارات سنگینی به آن‌ها وارد می‌شود. نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کنید، آسیب سیلندر در کنار پیستون است، یعنی هنگامی پیستون‌ها دچار شکستگی شوند، به سیلندرها هم آسیب جدی وارد می‌شود. بدون شک آسیب دیدن سیلندر و پیستون در یک زمان می‌تواند هزینه تعمیر ماشین را تا حد زیادی افزایش دهد.

شکستگی میل لنگ

میل لنگ یکی دیگر از قطعات بسیار مهم فوتون تونلند به شمار می‌آید که عملکرد آن روی موتور ماشین تأثیر می‌گذارد. از آنجایی‌که میل‌لنگ به پیستون متصل است، در صورت پاره شدن تسمه موتور و برخورد پیستون به سوپاپ، احتمال شکستگی آن به‌شدت بالا می‌رود.

خرابی میل بادامک

میل بادامک وظیفه کنترل سوپاپ‌ها را بر عهده دارند، هنگامی که پیستون‌ها با سوپاپ‌ها برخورد کنند، میل بادامک توان لازم برای کنترل سوپاپ را نخواهد داشت و در نتیجه خراب می‌شود.

خرابی کامل موتور

خرابی کامل موتور برای تمام رانندگان یک کابوس بزرگ است، مخصوصاً اگر قیمت ماشین و قطعات آن بالا باشد. پارگی تسمه خودرو به طور کامل قطعات مربوط به این بخش را با مشکل مواجه می‌کند و برخی از آن‌ها را دچار شکستگی خواهد کرد. هنگامی که قطعات مختلف موتور خراب شوند، قطعاً آسیب جدی به کل موتور وارد می‌شود و احتمالاً مجبور به تعویض آن شوید.

کارنکردن کولر

عدم تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون تونلند آسیب‌های جدی به موتور ماشین و قطعات آن وارد می‌کند، اما این پایان کار نیست، سهل‌انگاری در تعویض تسمه مشکلات دیگری به همراه دارد که یکی از آن‌ها عدم کارکردن کولر است. در واقع هنگامی که تسمه موتور پاره شود، کمپرسور کولر دچار مشکل می‌شود و توانایی خنک‌کردن کابین را ندارد.

ایجاد مشکل در پمپ هیدرولیک فرمان

همان‌طور که می‌دانید، پمپ هیدرولیک فرمان باعث چرخش آسان فرمان خودرو می‌شود، درصورتی‌که تسمه موتور با مشکل مواجه شود، نیروی لازم به پمپ هیدرولیک انتقال پیدا نمی‌کند و در نتیجه فرمان خودرو سنگین می‌شود.

جمع‌بندی

تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون باید در سریع‌ترین زمان ممکن صورت بگیرد تا از وقوع اتفاقات هزینه‌بردار جلوگیری شود. هنگامی که تسمه با مشکل خاصی مواجه شود، علائم خاصی را به شما نشان می‌دهد، اگر به این علائم بی‌توجه باشید، خسارت‌های مختلفی به بخش موتور و سایر بخش‌های خودرو وارد می‌شود. در این مطلب به طور کامل پارگی تسمه موتور را مورد بررسی قرار دادیم و به شما گفتیم که در صورت عدم تعویض تسمه موتور برای خودرو فوتون با چه مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1893164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =