فارس نوشت:

طبق بخشنامه بانک مرکزی فروش ارز مسافرتی برای هریک از مسافران هوایی به مقصد تمامی کشورها (به استثناء عراق و سوریه) یک‌بار در سال به میزان 2000 دلار یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار فرعی است.
براساس دستورالعمل بانک مرکزی فروش ارز بابت مصارف مشروحه زیر طبق ضوابط اعلام‌شده بلامانع است:

تبصره ـ تأمین وجوه ارزی بابت مصارف دستگاه‌های اجرایی که در ذیل اعلام گردیده از محل حساب ارزی آنان نیز با رعایت سایر مقررات بلامانع است.

1ـ ارز مسافرتی

1ـ1ـ میزان ارز:

1ـ1ـ1ـ فروش ارز مسافرتی برای هریک از مسافران هوایی به مقصد تمامی کشورها (به استثناء عراق و سوریه) یک‌بار در سال و به میزان 2000 دلار یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار فرعی می‌باشد.

2ـ1ـ1ـ فروش ارز مسافرتی برای مسافران زمینی، ریلی و دریایی یک بار در سال به مبلغ 500 دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار فرعی می‌باشد.

3ـ1ـ1ـ فروش ارز مسافرتی به مسافرین هوایی، زمینی و دریایی کشورهای عراق و سوریه یک بار در سال به میزان 500 دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار فرعی می‌باشد.

4ـ1ـ1ـ فروش ارز مسافرتی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور یک بار در سال و به میزان 50 درصد مبالغ فوق به نرخ بازار فرعی خواهد بود.

2ـ1ـ مدارک مورد نیاز:

گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط مسافرت (اعم از یکسره یا دوسره) زمینی، دریایی، هوایی، (کاغذی و یا الکترونیکی «ممهور به مهر آژانس هواپیمایی»)، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند)، اصل فیش پرداخت عوارض خروج از کشور (به استثناء مسافران معاف از پرداخت عوارض) و تعهد کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی (در هر سفر) فقط از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز.

3ـ1ـ فروش ارز مسافرتی به زائرین عمره مفرده صرفاً از طریق بانک ملی ایران و با ارائه لیست مشخصات زائران که توسط دفاتر سازمان حج و زیارت تأیید شده باشد، بدون ارائه بلیط و گذرنامه حداکثر تا سقف 700 دلار بلامانع است.

4ـ1ـ در مورد رانندگان بین‌المللی و افرادی که با وسیله نقلیه شخصی خود به خارج از کشور مسافرت می‌کنند ارائه کابوتاژ اتومبیل به جای بلیط (در حد ظرفیت اتومبیل و با تأیید راننده و صاحب کاپوتاژ) بلامانع است.

5ـ1ـ محل و نحوه پرداخت ارز:
پس از دریافت مدارک فوق و همچنین دریافت هم ارز ریالی مبلغ مربوطه توسط شعبه، تحویل ارز پس از ممهور نمودن گذرنامه (صفحه آخر)، اصل فیش پرداخت عوارض خروج از کشور و بلیط مسافرت به مهر «ارز مسافرتی در تاریخ .............. پرداخت گردید»، صورت گرفته و کپی مدارک نیز به منظور نظارت بازرسان بانک می‌بایست در سوابق نگهداری شود.

تبصره: چنانچه متقاضی جهت سفر قبلی ارز دریافت کرده باشد پرداخت ارز مسافرتی جدید، منوط به حصول اطمینان از مسافرت وی به خارج از کشور بابت ارز دریافتی می‌باشد.


3939

کد خبر 189323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مصطفي IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
    5 1
    ارز رو هي گرون به مردم بفروشين تا پول يارانه ها تامين بشه .....