ماده 16 طرح بهبود فضای کسب و کار با مخالفت گروهی از نمایندگان و نظر مثبت رئیس مجلس در نهایت حذف شد.

 به گزارش خبرآنلاین، جواد ابطحی نماینده خمینی شهر درمخالفت با ماده 16 با بیان اینکه طرح بهبود فضای کسب و کار نه دنده و نه کلید است و فقط وقت زیادی را از مجلس گرفته است، افزود: اینکه در ماده 16 به برخی از فعالان اقتصادی اجازه فعالیت در ساختمانهای مسکونی را بدهیم تالی فاسدهای متعددی دارد و نوعی تکلیف مالایطاق است و به نظر می رسد که دوستان عبارت پردازی کردند و خواستند متن قانون را زیاد کنند.
براساس ماده 16  این ماده مقرر بود مالکان واحدهای مسکونی موجود در محیط های کسب و کار و فعالیت های مختلط در طرح تفضیلی شهرها، می توانند از واحد خود برای انجام امور دفتری استفاده کنند. همچنین شهرداری ها و شوراهای اسلامی و سایر مراجع ذی ربط موظفند که عوارض تبدیل کاربری مسکونی به اداری یا تجاری یا صنعتی در این پهنه ها را متناسب با کاهش عوارض صدرو پروانه ساختمانی در کاربری اداری، تجاری یا صنعتی مذکور در بند الف ماده 174 قانون برنامه پنجم توسعه کاهش دهند.
اما علی اصغر یوسف نژاد در مخالفت با حذف این ماده، گفت: اتفاق این ماده نقطه قوت این طرح است و مسیری رابرای این کار مشخص کرده است.
 وی با اشاره به قانون مشاغل خانگی که پیش از این در مجلس تصویب شده بود این ماده را تکمیل کننده قانون جدید دانست.
 اما اسدالله بادامچیان نماینده تهران در مخالفت با این ماده با بیان اینکه این ماده ممکن است محلی برای سؤاستفاده کسانی که می خواهند به جای کسب و کار دنبال کارهای خلاف بروند باشد،  افزود: در چند روز اخیر برخی از روزنامه ها، این قانون را برای سرمایه داران دانسته بودند که بنده عرض می کنم که این قانون برای پیشرفت کار ثروتمندان نیست، بلکه به دنبال بهبود فضای کسب و کار است نه تفکر چپی که اقتصاد ما را گرفتار کرد و نه تفکر غرب زده که می خواهد اقتصاد کاپیتالیستی را فراهم کند.
وی با بیان اینکه ماده 16 سبب می شود که نظم شهری به هم بریزد، گفت: چگونه کسی می تواند از همه اینها کسب و رضایت کند و این تعلیق به محال است. علاوه بر اینکه در محل کسب و کار مساله آرامش و امنیت محل های مسکونی به هم بریزد.
بعد از سخنان بادامچیان رئیس مجلس از نهاوندیان و سخنگوی کمیسیون اصل 44 خواست با حذف این ماده موافقت کنند تا این مشکل حل شود. در نهایت با رای نمایندگان ماده 16 حذف شد.
/27212
کد خبر 189335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =