برزخ دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه/ چندین روایت از برخورد حراست در این روزها

معصومه که از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است، می‌گوید: «زمان‌هایی که در کتابخانه دانشگاه باید تمرکزم بر مسائل درسی‌ باشد دائما نگران این هستم که یکی از افراد حراست سر و کله‌اش پیدا شود و در مورد پوشش، شال، نحوه نشستن یا هر چیز دیگری با من برخورد کند.»

علی سلیمی: از هفته گذشته با شروع «طرح نور» که یادآور همان گشت ارشاد سابق است، سخت‌گیری‌های مربوط به حجاب در دانشگاه‌ها هم بیشتر شده، تذکرهای متوالی‌ای که دانشجویان معتقدند «کلافه کننده» شده، وقتی پای درد و دل‌شان بنشینی خشم، درماندگی، اضطراب، حس حقارت، بی‌کفایتی، ناامنی و عذاب وجدان، همگی تجربه‌هایی هستند که آن‌ها به زبان می‌آورند.

اینکه اجرای مشابه طرح‌های کنترل حجاب در دانشگاه‌ها چطور و بر اساس چه برنامه‌ای اجرا می‌شود، ظاهرا در دانشگاه‌های مختلف شکل و شمایل متفاوتی دارد. در این گزارش اما ما سراغ دانشگاه تهران و تجربه این روزهای دانشجویان این دانشگاه رفته‌ایم و روایت آنها را بیان می‌کنیم.

مثلاً زینب یکی از دانشجویان دانشکده مدیریت است، او می‌گوید: «نگاه یکی از حراستی‌ها مرا بسیار معذب می‌کند این درحالی است که از نظر خودم هیچ وقت بی حجاب نبوده‌ام.»

یگانه هم تجربه مشترکی دارد، او دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد است و می‌گوید:«اینکه یک مرد هر روز سر تا پایم را بررسی کند حس بدی به من منتقل می‌کند، شاید خیلی از اوقات که من به دانشگاه می‌روم دوستانم یا دانشجویان دیگر متوجه نوع پوشش و لباس‌های من نشوند، درحالی‌که حراست آقا در ۵ ثانیه پوشش مرا بررسی و قضاوت می‌کند.»

برزخ دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه/ چندین روایت از برخورد حراست در این روزها

رفتارهای متظاهرانه و مصنوعی

اگر از تجربه دانشجویان با حراست مرد بگذریم به‌نظر می‌رسد برخورد حراست‌ زنان نیز چندان برای دانشجویان قابل پذیرش نبوده، برخی از دانشجویان معتقدند به نیروهای حراست، مخصوصا حراست زنان، این سیاست آموزش داده شده که از در دوستی وارد شوند اما ظاهراً در این کار چندان موفق نبوده‌اند. «ز» از دانشجویان دانشکده روان‌شناسی تجربه خود در این باره را اینگونه شرح می‌دهد: «در حال صحبت با دوستانم بودم و چند دقیقه‌ای بود که متوجه نگاه‌های معذب‌کننده یکی از حراستی‌ها شدم، وقتی با دوستانم راه افتادیم جلوی مرا گرفت و به خاطر پوشش به من تذکر داد. لحن محترمانه‌اش هنگام تذکر در کنار آن نگاه‌های آزاردهنده چند دقیقه قبل، برای من فقط نشان‌دهنده مصنوعی بودن احترام او بود و این فریبکاری مرا دوچندان آزار می‌داد.»

مریم، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد است، او هم تجربه مشترکی دارد و می‌گوید: «این خانم‌ها چون از در دوستیِ خیالی وارد می‌شوند به خود اجازه می‌دهند که هر چقدر که می‌خواهند به حریم خصوصی ما تعرض کنند.»

برخی دانشجویان معتقدند مسئله اصلی آن‌ها امکان برخورد حراست دانشگاه با پوششان است، این‌که این برخوردها گاهی مواقع هم محترمانه می‌شود چندان نمی‌تواند تغییری در صورت مسئله ایجاد کند، ضمن این‌که آن‌ها می‌گویند شاهد رفتارهای غیر محترمانه هم بوده‌اند، مثلا سمیه که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد است می‌گوید: «یک بار به همراه دوستم در حال ورود به دانشگاه بودیم که حراست خانم با پای خود به پای دوست من کوبید و فریاد زد که شلوارت چرا کوتاه است؟»

برزخ دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه/ چندین روایت از برخورد حراست در این روزها

استاندارهای نامشخص؛ معیارهای حجاب بالاخره چیست؟

جدا از نوع برخورد حراست دانشگاه با پوشش دانشجویان، یعنی این‌که گاهی محترمانه و در مواقعی هم به دور از احترام با آن‌ها برخورد می‌کنند، نبود یک سیاست واحد برای دانشجویان آزار دهنده شده است، مشخص نبودن معیارهای پوشش سبب شده دانشجو با لباسی که دیروز از نظر حراست ایرادی نداشته امروز برای همان لباس باید پاسخگو باشد. زهرا دانشجوی کارشناسی مشاوره است، او می‌گوید که:« بار اول که به من تذکر داده شد به‌خودم مسلط باقی ماندم. من لباس آن روز را تغییر دادم و دیگر نپوشیدم. یک مانتوی بلندتر انتخاب کردم و کاملا مطمئن بودم دیگر مورد بررسی این افراد قرار نمی‌گیرم همین اتفاق هم افتاد، آن روز تذکری به من داده نشد و من با خودم گفتم، بسیار خوب همین را می‌پوشم و تمام! مدام این را تکرار می‌کردم که اصلا حوصله اعصاب خردی را ندارم، اما روز بعد مجدد برای همین پوشش با من برخورد شد و این بار دیگر جواب دادم: این! ، الان دقیقا چه مشکلی دارد و آنها گفتند: ما تا به حال چندین بار به تو تذکر داده‌ایم و ... بدون اینکه توانایی گفتن علتی را هم داشته باشند.»

رها دانشجوی کارشناسی فلسفه است، او دراین‌باره می‌گوید: «یک بار در پردیس مرکزی از در ورودی قدس برای دامن پوشیدن به من تذکری داده نشد و از در شانزده آذر به خاطر همان پوشش با من برخورد کردند.»

دانشجوی دختر، دانشجوی مضطرب

آن‌چه هویدا است اینکه دانشجویان از نوع مواجهه حراست با پوششان رضایت ندارند، این عدم رضایت سبب شده که گاهی بگو مگوهای کلامی میان دانشجو و نیروی حراست شکل بگیرد، البته خیلی‌ها هم به دلیل نگرانی از محرومیت و تعلیق از پاسخ دادن به عوامل حراست خودداری می‌کنند اما این انصراف نمی‌تواند مانع از ایجاد اضطراب همیشگی میان دانشجویان شود، طوری‌که آن‌ها معتقدند سطحی از اضطراب را به خاطر این برخوردها تجربه می‌کنند. مثلا معصومه که از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است، می‌گوید: «زمان‌هایی که در کتابخانه دانشگاه باید تمرکزم بر مسائل درسی‌ باشد دائما نگران این هستم که یکی از افراد حراست سر و کله‌اش پیدا شود و در مورد پوشش، شال، نحوه نشستن یا هر چیز دیگری با من برخورد کند.»

مینا دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد است، او از اضطراب رفتن به دانشگاه می‌گوید: «خیلی روزها که می‌خواهم به دانشگاه بروم در کنار دغدغه‌های تحصیلی و امثال آن، این موضوع ذهن من را درگیر می‌کند و نگران هستم که چه پوششی داشته باشم که هم از دست حراست در امان باشم و هم حس آزادی در پوشش خودم را داشته باشم. گاهی فکر می‌کنم طوری پوشش خود را تنظیم کنم که بعد از اینکه حراست دانشگاه را رد کردم، در سرویس بهداشتی دانشکده پوشش خود را تغییر دهم و آن طور که دوست دارم لباس بپوشم.»

برخی دانشجویان هم علیرغم همه این اضطراب‌ها تصمیم می‌گیرند پاسخ عوامل حراست را بدهند هرچند اگر نتیجه مطلوب نگیرند، گلاره دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد است، او می‌گوید:«من در ابتدا خیلی سعی می‌کردم که شجاعت به خرج دهم و سعی داشتم از خودم دفاع کنم و بابت این موضوع نیز حس کفایت نسبت به خودم داشتم. مثلا یک بار بعد از ایستادگی من در مقابل تذکرات حراست که کارت دانشجویی مرا خواستند با اعتماد به نفس جواب دادم؛ حالا چرا اینقدر مرا معطل کردید، از خودم می‌پرسیدید اسم و نشانی‌ام را می‌گفتم. یا یک بار که تذکر گرفتم با لحنی طعنه‌آمیز گفتم امیدوارم سیاست جدیدتان جواب بدهد!»

واکنشی که گلاره می‌گوید برخی از دوستانش او را در این‌باره همراهی نکردند: «این حرف‌ها به من تلنگری بود که اگر بابت دفاع از حقوق خود و دانشجویان مجازاتی شامل حال من شود، قرار نیست حتی حمایت اجتماعی مناسبی هم دریافت کنم و این مسائل مرا در برخوردهای بعدی با حراست مطیع‌تر کرد.»

برزخ دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه/ چندین روایت از برخورد حراست در این روزها

این همه هزینه، نتیجه چه شد؟

بدون تردید یکی از دلایل اقدامات حراست درباره پوشش دانشجویان برای ترویج فرهنگ حجاب است، اما وقتی از دانشجویان درباره تغییر نگاه‌شان به حجاب می‌پرسیم به نظر می‌رسد حداقل این بخش از اهداف دانشگاه محقق نشده است. مثلاً «د» از دانشجویان دانشکده فنی است، او می‌گوید: «حتی نگاه‌ام به افراد محجبه تغییر پیدا کرده، وقتی یک خانم محجبه می‌بینم ‌نمی‌توانم از قضاوت‌های منفی دست بکشم درحالی که این نوع قضاوت می‌تواند نادرست باشد.»

دیگر دانشجویان هم تقریباً نظر مشابهی داشتند، آن‌ها معتقدند این خیلی بیهوده است که ما در ورودی دانشگاه پوشش خود را مطابق نظر حراست رعایت می‌کنیم اما وقتی وارد دانشگاه می‌شویم شبیه چیزی که خودمان دوست داریم می‌شویم، «هر چند که آن موقع‌ها هم اضطراب اینکه نکند یکی پیدا شود که به ما تذکر بدهد در ذهن ما هست.»

گپ و گفت با دانشجویان نشان می‌دهد عذاب وجدان و حس حقارت از دیگر تجربیات مشترک آن‌ها است، عذاب وجدان از اینکه چرا از حق خودم آن طور که می‌خواستم دفاع نکردم. و حس حقارت از اینکه مجبورم به شکل ظاهری، موقت و بدون میل قلبی از آنها تبعیت کنم. مثلا «م» دانشجوی کارشناسی علوم‌تربیتی است، او می‌گوید:« سر کلاس، موقع برگشتن، شب موقع خوابیدن یا هر وقت دیگری ذهنم درگیر سناریوهای مختلفی می‌شود که می‌توانستم موقع برخورد حراست از خودم نشان بدهم و بعدش این افکار شدیدا من را خشمگین و از خودم متنفر می‌کند.»

با این وجود ذکر این نکته قابل اهمیت است که اظهار نظر با اطمینان در مورد آسیب‌های اجتماعی این برخوردها و محدودیت‌ها در فضای دانشگاه‌، نیاز به پژوهش‌های علمی و گسترده دارد که البته صحبت در این باره که چقدر امکان پژوهش در حوزه چنین آسیب‌هایی، انتشار آنها، آگاهی بخشی و اقدام مناسب در مورد آنها وجود دارد خود موضوع قابل بررسی دیگری است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1897546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  25 59
  مرحبا
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   15 11
   این دخترای دانشگاه آزاد از نظر هوش و سواد و زیبایی و بهداشت وضعیت جالبی ندارن
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   18 20
   خب دانشگاه فشن شو یا ..... نیست که. اگر ساده برید کسی باهاتون کاری نداره منم دانشجو هستم
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  32 7
  ای بابا
 • علی IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  کسی که مسائل شرعی را رعایت کند هیچ کس با او کاری ندارد
  • NL ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   19 19
   منظورتون اینه که هر کسی میخواد تو کشورش زندگی کنه باید طبق قوانین اقلیت مذهبی زندگی کنه! درسته!؟ بعد معتقد هستید که این شکل از احکام کاملا مطابق با اسلام هست!؟ پس باید پذیرفت که دوران پیامبران و امامان هم به همین شکل بوده و پیامبران با شمشیر و خونریزی به ایران حمله کردن و به زور مردم رو مسلمان کردن! دیگه حرف از دین مهربانی و غیره نزنید پس! نمیشه که از این ور بگید کسی مجبور به پذیرش اسلام نیست و دین مهربانی و ازادی هست، بعد از این سمت بیاید بگید هر کسی میخواد تو این مملکت زندگی کنه باید مطابق شریعت زندگی کنه! بعدشم اسلام هیچ ارزش و اعتباری برای مرزهای سیاسی قائل نیست! معتقد هست که کل دنیا قلمرو اسلام باید باشه! به همین خاطر اینکه شما تاکید داری روی مرزهای سیاسی کشور که مردم باید طبق اون از قوانین شریعت پیروی کنن هم بی پایه و اساس هست! خلاصه که بسیار بسیار تناقض وجود داره در کلام و عمل این دوستان مذهبی! من خودم قبلا باورمند بودم ولی وقتی دیدم که تو کشور قوانین اسلامی بازیچه سیاسی اقلیتی شده و مراجع هم سکوت کردند، نشانه تهی بودن دین هست!
  • NL ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   24 12
   خوشم یاد سر حجاب رگ مسائل شرعی تون میزنه بیرون! سر چیزهای دیگه، روزه سکوت میگیرید! دست از خودفریبی بردارید! اگه جدی خدارو اون جوری که میگید توصیف میکنید که بر همه چیز اگاه هست، پس می دونه که شماها ته ذهنتون از ۱۰۰ درصد مسائل دینی، فقط چند درصدی که مربوط به ظاهر هست مثل حجاب و روزه و نماز و اینا حساسیت دارید و مابقی چیزهارو زیرسیبیلی رد میکنید. جواب خدارو اون دنیا میخواید چی بدید؟!
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  44 12
  امنیت
 • بی نام IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  از قدیم دردانشگاه مانتو وشلوار ومقنعه بود و حراست هم در دوبخش خانم‌ها وآقایان مثل همه ادارات کیف ها را بازرسی می کردند ، دیگر بلاتکلیفی درمورد حدود حجاب چیست؟
 • علی IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  درود بر حراست دانشگاه دانشجو باید درس بخواند نه دنبال جلف بازی
  • NL ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   20 13
   شما اگه اینقدر معتقد هستید که دانشگاه جای درس خوندنه پس به این هم انتقاد کنید که دانشگاه پایگاه بسیج نداشته باشه! سیستم گزیش برای هیت علمی نداشته باشه! دروس دینی و مذهبی که ربطی به دانشگاه نداره نباشه! افراد سیاسی وارد دانشگاه نشوند! سالن های غذاخوری و ورودی دانشگاه یکی باشه ( همون طور که بیرون دانشگاه سالن ها و کافه و غذاخوری ها یکی هست )!
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   7 3
   کافر همه را به کیش خود پندارد
 • GB ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  اختلاس چه طوری
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  شما گزارش از برزخ دانشجویان مینویسی ولی از جهنمی که با خودشان می آورند دانشگاه صحبت نمی کنید اکثر که درس نمی خونند دنبال ولگردی و باهم بریم فعلان جا و فلان بهمان میکذرد یک عدهشون هم که درس میخونند و فکر تحول در آینده خود وقت را غنیمت میشمارند و فرصتی با این گروه ها نمی گذارند
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 15
  بحال سايت شما بايد تاسف خورد فارغ از درست بودن نوع حجاب در كشور و دانشگاه بهتر نيست آن سايت يكبار از خودش بپرسد قانون موجود در كشور ( درست يا غلط بودن قانون از نظر من يا هر كسي ديگري مهم نيست مهم اين است كه در حال حاضر قانون ، قانون است ) كه همه لازم است به آن تمكين نمايند در خصوص حجاب چيست !
 • بینام IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  18 11
  برزخی بنام ایران. کاری با ما کردند که از دین و دینداری دلزده و منزجر شدیم. عطای دین رو به لقایش بخشیدیم. جوری رفتار میکنن در خیابان که انگار مجرم و قاتل دستگیر کردن و جوری نگاهت میکنن که از هرچه دین هست متنفر شدیم
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  12 5
  بلاخره باید با اسلام آشنا بشید یا نه؟
 • دانشجوی دیروز IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  17 7
  یه طوری مطلب مینویسید انگار تا حالا توی این مملکت نبودین..دوره ما دهه شصتی هم همین حراست و گیت ها بود ولی دیگه خودمون با شومیز و دامن و شال و شلوار پاره نمی رفتیم دانشگاه و کلاس درس
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  بالاخره یه فرقی باید بین دانشگاه و تالار عروسی باشه یا نه.
 • US ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  دغدغه جهان سومی
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   16 13
   آره خب دغدغه جهان اول این که دانش آموز ها اسلحه نبرن مدرسه 🤣🤣🤣
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  کاش دانشجویان لباس فرم داشتن و هر کسی هر جور که دلش میخواد نمیومد دانشگاه. خداوکیلی که یه عده کارشون فقط شده نمایش.
  • نرگس IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   13 15
   مگه مهد کودیا ارتش که لباس فرم داشت باشن بابا شما مال کدوم عهد هستین
 • محمود IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  اونجا دانشگاهه نه سالن مد و فشن،شما مثل بچه آدم لباس بپوش برو داخل میبینی نه برزخی هست نه گیر و گوری تمرکزتم میزاری رو کتابات نه چیتان فیتان خودت و رفقا!
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   16 13
   أانشگاه محل درس خواندن هست. خیابان محل خصوصی نیست. ماشین محل شخصی نیست. اپارتمان محل عمومی هست. کنسرت جای این چیزها نیست. و ... کم مونده بیایید تو خونه ادم! من نمی دانیم باید کجا برویم از دست شماها!
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   8 7
   آی باریک الله👌👌👌
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  19 18
  جالب هست، ۱۲ سال با مقنعه رفته‌اند مدرسه. حالا زورشان می‌آید که مانوی بلند بپوشند. می‌گوید اینکه یک مرد هر روز سر تا پایم را بررسی کند، برایم عذاب آور است. فقط مرد حراست باشد معذب هستید؟ اینکه دانشجویان پسر یا مردان کوچه و خیابان صبح تا شب شما را بررسی می‌کنند، معذب نیستید؟
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  18 14
  اخه می خان بفرستمون به بهشت، خیلی نگرانمونن که به جهنم بریم بخاطر اینکه خدا گفته فقط کسانی که حجاب ندارن به بهشت نمی روند، حجابت رعایت بکن اون وقت دزدی بکن، اختلاس بکن،رشوه بگیر و هرکار غیرقانونی بکن اشکال نداره بازم جات تو بهشته......
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  11 5
  تیشه به ریشه
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  12 9
  اگر پوشیده باشن و مقررات را رعایت کنند که اکثرا اینطوره، برزخی نیست، دانشگاه محیط علمی هست، آقای غیاث الدین، آقای خوارزمی و بزرگان علمی ایران برای کسب علم زندگیشون رو گذاشتن، بعد واقعن این عده قلیل دنبال حاشیه هستن.
 • م.ح IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  14 13
  دانشجویی که دنبال درس خوندن باشه، هیچوقت خودش رو مثل عروس درست نمیکنه با کلی آرایش. دانشجویی که نمیفهمه باید قانون رو رعایت کنه، به چه دردی میخوره؟
 • علی IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  12 14
  با تمام قدرت همه تلاششونو برای فراری دادن جوانان و نوجوانان نخبه و بااستعداد مملکت میکنن و بعد با تعجب میپرسن که چرا مملکت هرسال بیشتر و بیشتر دچار انواع و اقسام مشکلات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی میشه! یکی از این مسوولین دانشمند مملکت به این سوال پاسخ بده که دقیقا نتیجه این برخوردهای توهین آمیز و تحقیرکننده قراره چی باشه ؟
 • مسلم IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 8
  چراازبلای که سرجامعه میارن نمیگیدمثلا چشم دل سرکردن مردهادرخیابان امار طلاق خیانت بالابردن چی بالارفتن سن ازدواج چی تجاوزتحریک دست درازی متلک زیادمیشه چی همه که جمال خوب ندارن که دختره سوته دنبالشون بیادیاپول زیاددختربیاد میبینه ودلش میخواد بماندانقدردختربی بندبارزیادشده مردبسیاربی پول زشت روهم زمین نمی‌ذارن اینهارونمیگیدیابیماریهای روحی روانی جسمی برانوجوانهاچی استرس دعوانبوداعتماددرخانواده چی اجازه دادن به مردم براقضاوت خودزن چی نکنه اینهادروغه ئازادی میشه اینهااگه عادی میشه چراغ ب عادی نمیشه وچندهزاربرابرایران امار تجاوزبیشترهم جنس بازی ازدواج بانوان اشیاه صورت میگیره ادرارمدوفع همونی ربرالذت بیشتروووووبسته مردم آگاه شداندجوززنان ومردان حوزه بی بندبارروشن فکر کمربه پایین
 • مجید IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  9 5
  حجاب بعضی از هموطنان در این یکی دوسال اخیر اینچنین شده چرا
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  15 14
  زمان ما خدایی همه رعایت میکردن مقنعه،شلوار،ومانتو بلند وهیچ کس هم اعتراض نمیکرد چون واقعا"قصدمون درس خوندن بود به هرحال قانونه قبل از اینکه وارد دانشگاه بشیم باید قانونمداری رو یاد بگیریم درثانی دانشگاه سالن مد نیست
 • اسما IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  16 10
  بخدا حراست دانشگاه ماهم خیلی بی ادبانه رفتار می‌کنه انگار نه انگار ما دانشجوییم و اینکه مامور مرد میذارن سرتا پای مارو چک کنه و تذکر بده این چه وضعشه یا یه بار یه خانم حراست با حجاب بود اما ابروها تتو لبا ژل زده و خیلی عصبی .خدایی این آدمای بی شخصیت و وحشی رو از کجا میارن
 • لیلا IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  15 9
  احترام به قوانین همه جا پسندیده است. بنرهای حاوی قوانین پوشش، حضور در کلاس، ‌... در محوطه نصب شده و در این زمینه خوب اطلاع رسانی شده. حالا دانشجویی که دانشگاه رو با جای دیگه اشتباه گرفته معلومه باید دچار تشویش و نگرانی بشه. خبر آنلاین بهتره جهت آرامش این دوستان مقالاتی با عناوین احترام به قوانین، رعایت پوشش بنویسید. گزارشگرتون رو می تونید بفرستید دانشگاه تا با یک گشت ساده بدونه حراست خوابه.
 • فاطمه IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  14 11
  اگر به مدت محدود امنیت افراد بی حجاب تامین نمیشد.خودشون فلسفه حجاب را می فهمیدند
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  16 11
  چه ربطی داره!!! خب میخوای مضطرب نباشی خوب و مناسب و مکان عمومی و طبق قوانین کشورت لباس بپوش، ما هم دانشگاه میریم با پوشش مناسب اضطراب هم نداریم، عین این میمونه اسلحه یا مواد مخدر همراهت ببری بیرون بعد بگی من مضطربم یکی بیاد گیر بده🤣
 • مریم IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  17 12
  هرکسی در ذات خودش میدونه که حیا وعفت،با پوشش مرتبط هست این آقایونی هم که سنگ ترحم به زنان رو به سینه میزنند فقط وفقط صرف لذت اینکار رومیکنند وگرنه کیه که ندونه مرد باغیرتش هست که مرده