۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۹
کتاب نو بخریم یا کتاب دست دوم؟

هر کتاب‌خوان و کتاب‌دوستی لااقل یک‌بار بر سر این دوراهی گیر کرده که نسخه‌ی نوی کتاب موردنظرش را تهیه کند یا نسخه‌ی دست دوی آن را. هر یک از این انتخاب‌ها موافقان و مخالفانی دارد که در این محتوا به آن می‌پردازیم.

مشتریان پروپاقرص کتاب دست دوم معتقدند دخل‌شان به خرج برای قیمت‌های چندصدهزارتومانی کتاب‌های نو نمی‌خورد. طرفداران کتابفروشی‌های زنجیره‌ای و مستقل نیز معتقدند باید هر طور شده چراغ کتابفروشی‌ها را روشن نگه داشت و از چرخه‌ی تولید و چاپ کتاب تحت هر شرایطی حمایت کرد. در ادامه سعی داریم هر یک از این دو انتخاب را دقیق‌تر بررسی کنیم.

دلایل خرید کتاب دست دوم

فارغ از این‌که جهش ناگهانی قیمت کتاب در چند سال اخیر خرید کتاب دست دوم را دیگر نه یک انتخاب بلکه به یک ضرورت مبدل ساخته باید توجه داشت که نسخه‌های دست دوم هر کتاب که در سال‌های گذشته چاپ شده‌اند در چند مورد نسبت به نوی آن‌ها برتری دارند؛ اولاً قیمت‌شان نسبت به نمونه‌ی نوی آن‌ها به‌مراتب کم‌تر است، ثانیاً نسخه‌هایی که در دهه‌های گذشته چاپ شده‌اند از کیفیت بالاتری نیز برخوردارند، ثالثاً با این کار در مصرف کاغذ نیز صرفه‌جویی می‌کنیم و به دنبال آن نقش مثبتی در حفظ محیط زیست ایفا می‌کنیم.

دلایل خرید کتاب نو

احساس این‌که اولین کسی که کتاب را ورق می‌زند و می‌خواند هستیم، احساس خوشایندی است. بسیاری از کتاب‌دوستان از این‌که کتابی را خریداری کنند که پیش‌تر خوانده‌ شده است بیزارند. گذشته از این در طول سالیانی که کتاب در اختیار شخص دیگری بوده احتمالاً متحمل آسیب‌هایی شده که از جمله‌ی آنان می‌توان به خط‌خوردگی، پارگی، تاشدگی و نم‌کشیدگی اشاره کرد. البته این موضوع با بررسی وضعیت فیزیکی کتاب یا خرید از سایت فروشنده‌ی معتبر اینترنتی کتاب دست دوم قابل اجتناب است اما نمی‌توان از لذت حضور در کتابفروشی‌های زنجیره‌ای با کافه‌های گرم و پُرنورشان و غرفه‌هایی که هدایای جذاب و نوشت‌افزار رنگارنگ‌شان هم چشم‌پوشی کرد.

جمع‌بندی

هیچ‌یک از این رویکرد را نمی‌توان یک‌سره رد یا تأیید کرد و هر دو گروه دلایل قانع‌کننده‌ای برای انتخاب‌شان ذکر می‌کنند اما شاید بهترین رویکرد خرید هر دو دسته‌ی این کتاب‌ها باشد. کتابفروشی فیل با گرد آوردن مجموعه‌ای کامل از کتاب‌های نو و دست دوم باکیفیت همواره سعی داشته تا پوشش‌دهنده‌ی نیازهای هر دو طیف سلیقه در قالب یک فروشگاه اینترنتی کتاب باشد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1897755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =