ستاره‌هایی که در ایران مسلمان شدند

ژوزه مورایس در دومین سال حضورش در ایران مسلمان شد.

ایمان گودرزی؛ مورایس مسلمان شد.خبری که در دو روز گذشته در کنار حذف پرسپولیس از جام حذفی در تیتر اخبار ورزشی ایران قرار دارد. ژوزه مورایس پرتغالی که از سال گذشته هدایت سپاهان را بر عهده گرفته، از آیین مسیحیت به دین اسلام و مذهب شیعه گرویده است. این خبر در نشست مطبوعاتی سپاهان و پس از پیروزی مقابل استقلال ملاثانی اعلام شد. او که گفته می‌شود به زودی با یک زن مسلمان ایرانی پیوند ازدواج خواهد بست، یکی از ده‌ها ستاره و چهره نامدار فوتبال است که دین اسلام را برای ادامه زندگی برگزیده است. از آنجایی که در تاریخ ورزش ایران خارجی های زیادی حضور داشتند، او اولین و آخرین نفری نیست که با حضور در ایران آیینش را تغییر می دهد و به دین اسلام روی می‌آورد. در این گزارش قصد داریم ورزشکارانی را که با حضور در ایران مسلمان شده‌اند را بررسی کنیم؛

دنی اولروم(عرفان)

دنی اولروم یکی از چهره های سرشناس ورزش ایران است که سالهاست به دین اسلام مشرف شده است.او ملیتی نیجریه ای دارد اما از روزی که در سفارت کشورش در ایران همسرش را دید تصمیم گرفت تا تغییرات ابتدایی را در زندگی اش شکل دهد.اولروم که پیش از روی آوردن به اسلام یک مسیحی کاتولیک بود پیش از آمدنش به ایران سودای مسلمان شدن در سر داشت که ازدواج با همسر ایرانی این فرصت را به بهترین نحو برای او فراهم کرد: «در نیجریه مسلمانان زیادی وجود دارند و شاید بتوان ادعا کرد که اکثر نیجریه‌ای‌ها مسلمان هستند. تحقیقات زیادی درباره اسلام انجام دادم و به این نتیجه رسیدم که تنها در اسلام می‌توانم گمشده خود را پیدا کنم، مدتها بود که در دل مسلمان شده بودم اما ازدواج بهانه‌ای شد تا به این تصمیم خود جامعه عمل بپوشانم.» همسر دنی اولروم که پس از مسلمان شدن نام عرفان را برای او انتخاب کرد، کارمند رسمی سفارت نیجریه بود.

ستاره‌هایی که در ایران مسلمان شدند

اما صحبت های قدیمی عرفان در مورد امام رضا(ع)که او در بارگاه ایشان مسلمان شده است: «امام رضا(ع)‌ شخصیت بزرگ و بی نظیری است. ارادت خاصی به ایشان دارم و شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیتم در راه آقای گلی لطف ایشان بود اما، متاسفانه آن زمان امکان زیارت حرم امام رضا(ع) را نداشتم چرا که مردم به سمتم هجوم می‌آوردند و نمی‌توانستم به درستی و در آرامش آداب زیارت را به جای بیاورم.»

تسینا ایلوشنکو (لیلا رجبی)

نایب‌قهرمان پرتاب وزنه اروپا. او سال ها با نام لیلا رجبی و با پرچم ایران در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کرد. ایلوشنکو بعد از ازدواج با پیمان رجبی (که او هم دونده و در حال حاضر مربی پرورش اندام است) و مشرف‌شدن به دین اسلام،یکی از ورزشکارانی است که سال ها با نام ایران در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کرد.

ستاره‌هایی که در ایران مسلمان شدند

لیلا وهمسرش از طریق یکی از دوستان‌ که در بلاروس زندگی می‌کند با هم آشنا شدند. طبق گفته های پیمان، فاصله آشنایی آنها تا ازدواجشان 2 سال طول کشید تا در این 2 سال لیلا فرصت داشته باشد که درباره دین اسلام و کشور ایران تحقیق کند. اینترنت و کتاب‌هایی درباره دین اسلام، خواندن قرآن به زبان روسی و در آخر موافقت خانواده ها باعث شد تا ورزشکاری دیگر به جمعیت مسلمانان اضافه شود. لیلا که اسمش را خودش از طریق یک سایت ایرانی پیدا کرده است در حضور امام جمعه بوشهر شهادتین را گفت.

کلود مارکوس(احمد)

این بار مسلمان شدن در رشته بسکتبال. بازیکن فرانسوی تیم راه و ترابری قم سال ها قبل با حضور در بیت آیت‌الله علوی گرگانی مسلمان شد.این اتفاق در حالی افتاد که مراسم جشنی نیز به مناسبت مسلمان شدن احمد در سالن ۲ هزار نفری شهید حیدریان برگزار شد. احمد پس از مشرف شدن به دین مبین اسلام گفت: «برخورد و محبت مردم ایران باعث شد تا درباره دین اسلام تحقیق و مطالعه کرده و مسلمان شوم. از هنگامی که وارد ایران شدم و به تیم راه و ترابری پیوستم، برایم جالب بود تا در مورد دین اسلام و پیامبر اسلام بدانم. به همین دلیل از مسوولان خواستم کتاب هایی که در این باره به زبان فرانسوی ترجمه شده، برایم تهیه کنند و آنها نیز بسیار زود این کار را انجام دادند.»

ستاره‌هایی که در ایران مسلمان شدند

بازیکن فرانسوی الاصل تیم بسکتبال راه و ترابری در پایان از چگونگی انتخاب اسمش حر ف می زند. او می گوید: «پیش از حضور در ایران تصور دیگری از این کشور داشتم، اما با حضور در ایران و شهر قم فهمیدم که تمامی آن‌ها اشتباه بوده است. هنگامی که کتاب‌های دین اسلام را مطالعه کردم، نام احمد چندین بار در آنها ذکر شده بود. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا این اسم را برای خود انتخاب کنم.»

دیوید جان رو(داوود)

فقط شش هفته از حضورش در ایران گذشته بود که تصمیم گرفت مسلمان شود. دیوید جان رو، مربی انگلیسی تیم ملی بیلیارد ایران که حالا دیگر سمتی ندارد خیلی زود تصمیم به این کار گرفت. او در مراسمی که با حضور علی سعیدلو، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی در شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور برگزار شد توسط حجت الاسلام سیدرضا تقوی رئیس این شورا مسلمان شد. حجت الاسلام تقوی شهادتین را خواند و او تکرار کرد. در این مراسم یک قرآن به زبان انگلیسی و یک تابلو فرش که آیه قرآن در آن بافته شده بود به او اهدا شد. حجت الاسلام تقوی خطاب به او گفت: « نام دیوید شبیه نام داوود است و این اسم از اسامی قرآنی است و به همین دلیل من تو را داوود صدا می زنم.» اما چه اتفاقی افتاد که او تصمیم گرفت تا در این مدت کوتاه به اسلام رو بیاورد؟ خودش در این مورد توضیح می دهد: «با محمد شهاب قهرمان اماراتی بیلیارد آسیا در دوبی آشنا شدم. من رابطه نزدیکی با او داشتم و او اسلام را به من معرفی کرد.»

روی مک لاو، یکی دیگر از دوستان مسلمان جان رو بوده است: «او سیاه پوست انگلیسی بود که مسلمان شده بود و در قطر زندگی می کرد. من درباره اسلام با او خیلی صحبت می کردم.» اما او در ایران تصمیم گرفت مسلمان شود: «من به همه کشورها به جز آمریکا سفر کرده ام. مردم ایران با همه فرق می کنند. من از فرهنگ شما خوشم آمد. این که شما غذایی می خورید و به هم تعارف می کنید برای من جالب بود.» جان رو در حرم امام رضا(ع) تصمیم نهایی را برای تغییر مذهب گرفته بود: «من شش هفته است که به ایران آمده ام. مسابقه ای در مشهد برگزار شد. من خواستم به حرم امام رضا(ع) بروم. حس خوبی آنجا داشتم و همان جا بود که تصمیم گرفتم مسلمان شوم.» جان رو دوست دارد که یک بار دیگر به مشهد برود: «گفته ام که هر شهری که حرم دارد، من را آنجا ببرند. قم، شیراز ... دوست دارم یک بار دیگر مشهد را ببینم.»

ژوزف سرجیو سیلوا دوس سانتوز(سجاد)

او مربی برزیلی بدنساز تیم صنعت نفت آبادان بود که در مراسمی روحانی، در حوزه علمیه آبادان با ادای شهادتین، مسلمان شد و به مومنین شیعه علی‌ابن‌ابیطالب پیوست. مربی برزیلی بدنساز تیم صنعت نفت نام سجاد را نیز به جای ژوزف برای خودش انتخاب کرد: «آشنایی من با اسلام با ایرانیان مسلمان در برزیل آغاز شد و در ایران این فضا برایم بیشتر هموار شد تا با اسلام آشنا شوم.» او همچنین می‌گوید خانواده‌اش نیز به اسلام علاقه دارند.

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1900381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =