نخست وزیر انگلیس با اشاره به ضرورت رعایت قوانین بین‌المللی در جنگ غزه ادعا کرد که درباره تبعات انسانی حمله به شهر مرزی رفح بارها به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هشدار داده است.

به گزارش خبرآنلاین، ریشی سوناک روز چهارشنبه در نشست پرسش‌وپاسخ از نخست وزیر در مجلس عوام انگلیس گفت: «من بارها تصریح کرده‌ام که ما می‌خواهیم قوانین بین‌المللی بشردوستانه از سوی همه طرف‌ها رعایت شود. بسیاری از غیرنظامیان کشته شده‌اند و ما می‌خواهیم اسرائیل مراقبت بیشتری برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان انجام دهد.»

وی افزود: «من این نکات را بارها به نتانیاهو به ویژه در مورد تأثیرات هرگونه تهاجم نظامی به رفح بیان کرده ام. ما همچنان به اسرائیلی ها می گوییم که می خواهیم شاهد انتقال کمک های بیشتر به غزه و آزادی گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی) باشیم، تا بتوانیم به سمت یک آتش بس پایدار حرکت کنیم.»

به گزارش ایرنا، این درحالیست که رژیم صهیونیستی طی نزدیک به هفت ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته و ضمن بستن تمام گذرگاه‌ها و جلوگیری از ورود کمک‌های امدادی، این منطقه را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

این رژیم همچنین به بهانه نابودی حماس قصد دارد تا به شهر مرزی رفح، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی پناه گرفته‌اند، حمله کند. این مساله نگرانی بین‌المللی را برانگیخته و به رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند که چنین اقدامی بحران انسانی در نوار غزه را وخیم‌تر می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه پیش قطعنامه‌ای را در حمایت از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه برای انتقال فوری کمک‌های بشردوستانه تصویب کرد؛ اما رژیم صهیونیستی با حمایت تمام‌قد واشنگتن این قطعنامه را نادیده گرفته است و به کشتار مردم فلسطین ادامه می‌دهد.

گزارش‌ها حاکیست که نیمی از ساکنان غزه، گرسنگی فاجعه باری را تجربه می کنند و اگر شرایط حاکم به سرعت تغییر نکند قحطی تا ماه مه میلادی شمال این منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

چندی پیش روز گاردین ادعا کرد که دولت لندن در حال بررسی طرحی است که نیروهای این کشور را برای توزیع کمک‌های امدادی به غزه اعزام کند. در صورت اجرای این طرح ادعایی، سربازان انگلیسی مامور خواهند شد تا کامیون‌های حامل کمک‌های امدادی را از اسکله غول‌پیکری که ارتش آمریکا قرار است احداث کند، به داخل غزه اسکورت کنند.

نخست وزیر انگلیس امروز در جلسه پارلمان، بدون اشاره مستقیم به این طرح گفت: «ما به حمایت از تلاش های بین المللی برای ارسال کمک های بشردوستانه بیشتر به غزه از طریق زمین، دریا و هوا متعهد هستیم.»

گفتنی است که برخی کشورهای عربی و غربی طی هفته‌های اخیر مقادیر اندکی کمک را از طریق هوایی برای مردم نوار غزه به ویژه در شمال این منطقه ریخته‌اند که جوابگوی نیاز گسترده مردم این باریکه نیست. فلسطینی‌ها و حامیان آنها نیز ارسال این کمک‌ها را اهانت به مردم فلسطین دانسته و بر لزوم فشار بر رژیم صهیونیستی برای بازگشایی گذرگاه‌های زمینی نوار غزه تاکید می‌کنند.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1901836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =