ادعای برخی منابع از مذاکرات ایران و آمریکا / دور بعدی گفت ‌گوها در آینده نزدیک برگزار می شود

روزنامه الجریده کویت به نقل از برخی منابع بلندپایه ایرانی مدعی شد، آمریکا و ایران چهارشنبه هفته گذشته دور جدیدی از نشست‌های امنیتی غیرمستقیم را در یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس برگزار کردند.

به گزارش خبرآنلاین، طی این نشست دو طرف درباره راه‌های کاهش تنش‌ در منطقه و حمایت تهران از آتش‌بس در غزه در قبال احیای توافق نانوشته‌ای که پیش از این بین تهران و واشنگتن درباره توافق هسته‌ای حاصل شده بود، گفت‌وگو کردند.

دنیای اقتصاد در این باره نوشت: الجریده مشخص نکرده این مذاکرات در کدام کشور بوده اما به احتمال زیاد این گفت وگوها در عمان یا قطر با توجه به سابقه میانجیگری های گذشته این دو کشور بوده است.

الجریده که بعضا به شیطنت‌های رسانه‌ای معروف است مدعی شده که قرار است دور بعدی این گفت ‌گوها در آینده نزدیک برگزار شود.

فارغ از صحت و سقم گزارش این روزنامه کویتی، به نظر می رسد با اهمیت یافتن دوباره مدیریت تنش در منطقه و تبدیل کردن آن به محدودسازی تنش که تهران و واشنگتن موفق شدند در شهریور ماه سال گذشته به این سمت حرکت کنند، بار دیگر زمینه برای قرار گرفتن ایران و آمریکا در این مسیر فراهم شود.

آمریکا تاکید دارد ابتدا مسائل منطقه ای و کاهش تنش‌ها مورد بحث قرار بگیرد و سپس مسائل فنی-پادمانی میان ایران و آژانس حل و فصل گردد و سپس بر اساس این دو خروجی زمینه برای گفت وگوهای هسته ای شکل گیرد.

اینکه ایران تا چه حد با این چارچوب موافق باشد، پرسشی است که شاید پاسخ آن در هفته‌های آینده مشخص شود.

یکی از مهمترین ملاحظات تهران برای هرگونه مذاکره بر سر احیای برجام، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه و احتمال پیروزی مجدد دونالد ترامپ است.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1904148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =