روز دوشنبه لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا از احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی در کمتر از یک سال خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا در پاسخ به سوالی درباره امکان دست یابی ایران به سلاح هسته ای در سال 2012 ،گفت :‌‌ ممکن است آنها در یک بازه زمانی یک ساله قادر به این کار باشند ، شاید هم زود تر!
امروز اما سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که اظهارات پانه تا کم اهمیت است. جان کربی به خبرنگاران گفت: حرف‌های پانتا "خیالی" است و اطلاعات جدیدی را ارائه نکرده که حاکی از تأسیساتی محرمانه در ایران باشد. پنتاگون تأکید کرده است که دیدگاه پانتا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران تغییر نکرده و اینکه اگر تهران تصمیم بگیرد اورانیوم تسلیحاتی تولید کند مورد شناسایی بازرسان سازمان ملل قرار خواهد گرفت که به تأسیسات هسته‌ای ایران مرتبا دسترسی دارند.
در همین حال فشار‌های اقتصادی به ایران همچنان ادامه دارد. امروز رویترز در از قول یک دیپلمات ایتالیایی خبر داد که حدود 11 کشور و سازمان بین المللی برای پیگیری و تبادل نظر درباره تحریم ایران نشستی را در رم ایتالیا برگزار کردند.
نکته جالب در این خبر این بود که این کشورها به  مدت دو سال است که جلسات مستمر و محرمانه برگزار می کنند و در صدد هماهنگی بیشتر برای تحریم های همه جانبه علیه ایران از جمله تحریم نفتی هستند.
این دیپلمات ایتالیایی همچنین گفت: دیپلمات هایی از آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای هم پیمان دیروز سه شنبه درباره افزایش فشارها علیه ایران برای اجبار این کشور به از سرگیری مذاکرات هسته ای توافق کردند.
"گروه کشورهای هم نظر" شامل آمریکا، اتحادیه اروپا، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن، امارات و عربستان سعودی و چند کشور دیگر است. گروه کشورهای هم نظر را می توان گروه کشورهای حاضر در جنگ اقتصادی علیه ایران دانست.
امارات و عربستان از صادرکنندگان بزرگ نفت خام و کره جنوبی و ژاپن از مصرف کنندگان عمده نفت خام ایران هستند.
این منبع آگاه ادامه داد: "شرکت کنندگان در این نشست دوباره بر ضرورت پایبندی ایران به تصمیمات سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کردند و از ایران خواستند به مطالبات برای ارائه توضیحات کامل و فوری درباره برنامه هسته ای خود عمل کند."
29219
کد خبر 190494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =