تاجگردون به مجلس بازگشت، وزرای احمدی نژاد ماندگار شدند /خط قرمز روی اسم نماینده تندرو مخالف برجام +جدول

با اعلام رسمی نتایج دوازدهمین دوره انتخابات مجلس برخی چهره‌های باسابقه پارلمان چون پزشکیان، حاجی بابایی و جعفر قادری در سمت نمایندگی مجلس ابقا شدند.

نیلوفر مولایی: جمعه‌ای که گذشت -۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳- یکی دیگر جمعه‌های انتخاباتی در سیاست بود و تکلیف ۴۵ کرسی بلاتکلیف مجلس دوازدهم مشخص شد. انتخاباتی که دور اول آن، با حضور حداقلی اعتدالیون و اصلاح‌طلبان و حضور چشمگیر اصولگرایان و نورسیدگان این جریان در ۱۱ اسفندماه سال گذشته برگزار شد و سرنوشت ۲۴۵ کرسی آن مشخص شده بود.

نتایج انتخابات دور دوم با حضور ۹۰ کاندیدا، از نخستین ساعات پایان رأی گیری (ساعت ۲۲ روز ۲۱ اردیبهشت)، ابتدا به صورت غیررسمی و با فاصله کوتاه به صورت رسمی در رسانه‌ها منتشر شد و بر همین اساس، ۱۲ نماینده دیگر مجلس دوازدهم توانستند با کسب آرای مردم در سمت نمایندگی ابقا شوند، تا ۱۱۹ نماینده مجلس یازدهم، شانس حضور دوباره در پارلمان آینده را داشته باشند.

فرهنگی و میرتاج‌الدینی حذف شدند، مخالف صیانت ماندگار شد

بررسی تغییرات در استان آذربایجان شرقی نشان از آن دارد که چهره هایی چون علیرضا منادی‌سفیدان، غلامرضا نوری قزلجه، مسعود پزشکیان و روح الله متفکر آزاد توانستند با پیروزی بر رقبای خود بار دیگر ردای نمایندگی بر تن کنند. در این میان، حذف چهره‌هایی چون محمدحسین فرهنگی و محمدرضا میرتاج‌الدینی که سال‌ها سابقه نمایندگی در کارنامه خود دارند، از شگفتی های این انتخابات بود.

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم، از چهره‌های منتقد دولت سیزدهم به شمار می‌رود و حتی در پارلمان یازدهم نیز با تصمیمات پرحاشیه‌ای چون طرح صیانت، لایحه عفاف و حجاب و .. مخالفت کرده بود. نوری قزلجه اگر چه ابتدا توسط هیأت اجرایی در انتخابات مجلس ردصلاحیت شده بود اما توانست با عبور از سد شورای نگهبان، بار دیگر بر کرسی بهارستان تکیه کند.

علیرضا منادی‌سفیدان، از نمایندگان پرحاشیه مجلس یازدهم بود، خاصه آنکه فیلمی از او در آبان‌ماه سال گذشته منتشر شد که با اعتراضات زیادی در میان مردم، چهره‌های سیاسی و حتی از سوی رسانه‌هایی حامی دولت مواجه شد. چنانچه روزنامه ایران درباره او نوشت: «علیرضا منادی‌سفیدان نماینده برخی شهرهای استان آذربایجان شرقی که مردمانش به اخلاق و آداب‌دانی شهره‌اند در یک جلسه دیدار مردمی در کمتر از دو دقیقه انواع و اقسام رفتارهای خلاف شأن حضور در جمع را از خود بروز داد. او در حالی که موظف بود مطابق دستور کار جلسه (دیدار مردمی) به مشکلات مردم گوش بدهد با رفتارهایی همچون دست کردن در دهان و تمیز کردن دندان‌ها، خوردن تنقلات، باد زدن خود، لم دادن و بی‌توجهی به مخاطب، اینگونه نشان داد که گویا نه تنها قصدی برای گوش دادن به سخنان آن فرد ندارد که حتی احترام او و مردمی را که در اطراف میزش ایستاده بودند ضروری ندیده است.»

نیکزاد و بانکی‌پور ابقا شدند /رأی منتخب کرج چند برابر شد

از هفت کرسی استان اردبیل در مجلس فقط علی نیکزاد و صدیف بدری توانستند در جایگاه خود ابقا شوند. در اصفهان نیز اگر چه میزان مشارکت در انتخابات دور اول مجلس، ۳۷.۴ درصد بوده است اما با مقایسه آرای افرادی چون امیرحسین بانکی پور و عباس مقتدایی، با آرای کسب شده در انتخابات مجلس یازدهم، می توان دریافت که آرای آنان به شدت ریزش داشته است.

امیرحسین بانکی پور، یکی از نمایندگان حاشیه‌ساز در مجلس یازدهم به شمار می‌رود که در روزهای اخیر اظهارات او بر سر جریمه‌های بی حجابی و روابط جنسی مردان ترکیه با زنان جنجال ساز شده است.

همچنین در استان البزر علیرضا عباسی و علی حدادی توانستند در سمت خود ابقا شوند. در این میان، علیرضا عباسی که در انتخابات دور دوم مجلس در سال ۹۹ توانسته بود ۲۷ هزار رأی کسب کند در انتخابات مجلس دوازدهم آرای او به ۱۰۸ هزار تا افزایش پیدا کرد.

تغییر چهره تهران در مجلس دوازدهم

از حوزه انتخابیه تهران فقط ۱۳ نفر از نمایندگان مجلس یازدهم توانستند حضور دوباره خود را در پارلمان آینده تثبیت کنند، محمدباقر قالیباف، محمود نبویان، مرتضی آقاتهرانی، مالک شریعتی نیاسر، علی خضریان، اسماعیل کوثری، سید علی یزدی خواه، روح الله ایزدخواه و رضا تقی پور، سمیه رفیعی، زهره لاجوردی، احمد نادری و بیژن نوباوه وطن نمایندگانی بودند که توانستند بار دیگر در جایگاه خود ابقا شوند.

همچنین علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس یازدهم و ابراهیم عزیزی، نماینده کرمانشاه در مجلس یازدهم، در جریان رقابت‌ها برای پارلمان دوازدهم، حوزه انتخابیه خود را تغییر داده و از تهران وارد بهارستان شدند.

دیگر نمایندگان تهران در مجلس یازدهم یا به دلیل شرایط سنی اجازه ثبت‌نام در انتخابات را نداشتند، یا انصراف دادند و یا نتوانستند آرای مردم را به دست بیاورند.

اما یکی از مهم‌ترین نکات، ریزش شدید آرای نمایندگان پایتخت است؛ به طوری که محمدباقر قالیباف که در انتخابات سرد مجلس یازدهم توانسته بود با کسب ۱.۲۶۵.۲۸۷ رأی پا به ساختمان هرمی شکل بهارستان گذاشته و به صندلی ریاست آن تکیه کند، در ماراتن انتخاباتی پارلمان دوازدهم حتی نتوانست ۴۵۰ هزار رأی را از تهرانی‌ها بگیرد. هر چند که حواشی قالیباف در طی ۴ سال حضور در پارلمان کم نبود، از افشای فایل صوتی علیه او و ماجرای سیسمونی گیت تا انتقادات از مدیریت پادگانی و افشای حواله‌های پولی گرفته شده توسط مشاورش.

از سوی دیگر برخلاف انتخابات مجلس یازدهم که لیست شانا - پایداری یکدست رأی آورده بود در این دوره نمایندگان تهران برخواسته از لیست های متعدد هستند و اختلافات شدید در ایام انتخابات بین آنها مشهود بود، برهمین اساس نیز پیش بینی می شود در عمر چهارساله مجلس آینده شاهد اختلافات و درگیری های سیاسی بین ۳۰ نماینده پایتخت در پارلمان باشیم.

کریمی قدوسی‌ حذف شد /اتفاق جالب در استان خوزستان

در انتخابات استان خراسان رضوی ۶ نماینده فعلی این استان در مجلس آینده نیز حضور دارند. اتفاق مهم در مشهد رقم خورد که به جز پژمانفر بقیه نمایندگان این شهر حذف شده اند که بارزترین آن حذف جواد کریمی‌قدوسی در جریان این انتخابات بود.

در خراسان شمالی هم یک نماینده این استان صندلی خود را حفظ کرده است.

اتفاق جالب در استان خوزستان رقم خورده است که ۴ نماینده این استان با آرایی بالاتر از انتخابات مجلس یازدهم راهی مجلس دوازدهم شده‌اند و فقط آرای سید محمد مولوی بود که با ریزش ۱۵ هزارتایی مواجه شده است. همچنین در ۲ استان سیستان و بلوچستان و فارس به ترتیب ۷ و ۶ نماینده توانستند در سمت خود ابقا شوند.

حضور حسینعلی شهریاری در کرسی نمایندگان زاهدان بازهم در این انتخابات تکرار شد. او سابقه چندین دوره حضور در پارلمان را دارد و یکی از مسن ترین نمایندگان مجلس دوازدهم خواهد بود.

تاج‌گردون برگشت؛ آرای ذوالنور ریخت

در استان قم نیز مجتبی ذوالنوری، که در جایگاه نائب رئیس دوم مجلس یازدهم قرار دارد، توانست بار دیگر وارد مجلس شود، هر چند که بررسی آرای او با انتخابات ۹۸، نشان از ریزش شدید رأی او در این استان دارد.

مجتبی ذالنوری که این روزها سکوت کرده، یکی از همان نمایندگانی است که در خط مقدم جریان سازی تندروها ایفای نقش می‌ کند و رفتارش تا آنجا پیش رفت که در توئیتی خطاب به رئیس جمهور سابق نوشته بود: «رهبر انقلاب باید دستور بدهند هزاربار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود». تهدیدی که با واکنش صریح رهبر انقلاب مواجه شد و ایشان در دیدار حضوری با حسن روحانی و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، فرمودند: «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.»

در استان کهگیلویه و بویر احمد حوزه انتخابیه گچساران نیز غلامرضا تاجگردون توانست بار دیگر با عبور از سد شورای نگهبان در انتخابات حضور داشته و پیروز رقابت ها شود. رأی او بیشتر از میزان رأیی است که در سال ۹۸ بدست آورد. تاجگردون اگر چه در انتخابات مجلس یازدهم توانست پیروز شده و در پارلمان حضور داشته باشد اما اعتبارنامه او توسط نمایندگان تایید نشد و سید ناصر حسینی پور جایگرین او در انتخابات میان دوره ای شد. سیدمحمد موحد نماینده کهکیلویه نیز رأی بیشتری نسبت به انتخابات مجلس یازدهم کسب کرد.

پورابراهیمی حذف شد، وزرای احمدی نژاد ماندگار شدند

در نتیجه انتخابات استان کرمان چهره هایی چون باهنر و پورابراهیمی کاندیداهای شهر کرمان رأی نیاوردند اما در برخی شهرهای این استان از جمله بم مدافع سرسخت لایحه عفاف و حجاب باردیگر در این سمت ابقا شد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس یازدهم و از وزرای احمدی نژاد نیز در مرحله دوم بالاخره رأی مردم کرمانشاه را گرفت و باردیگر حضورش در پارلمان را تمدید کرد. اما او تنها وزیر احمدی نژاد در پارلمان دوازدهم نیست و شمس الدین حسینی نیز از نمایندگان استان مازندران و حوزه انتخابیه رامسر است که بر نمایندگی مجلس همچنان تکیه خواهد زد. حمیدرضا حاجی بابایی هم همچنان در مجمع نمایندگان استان همدان حضور خواهد داشت و مقصد اصلی رفت و آمدهای او بهارستان خواهد بود. رضا تقی پور و نیکزاد نیز دیگر وزرای احمدی نژاد هستند که از حوزه های انتخابیه تهران و اردبیل در پارلمان دوازدهم حضور دارند.

اتفاق جالب در استان همدان حضور محمدمهدی مفتح در مجلس آینده است. او رکوددار حضور در ادوار مختلف مجلس است.

رأی اقلیت های مذهبی به یک زن برای اولین بار

در جریان انتخابات مجلس دوازدهم که روز جمعه ۱۱ اسفندماه برگزار شد، آرا شاوردیان، شارلی انویه تکیه، همایون سامیه‌یح نجف آبادی، از نمایندگان اقلیت‌های مذهبی مجلس یازدهم، توانستند بار دیگر در پارلمان دوازدهم نیز حضور داشته باشد. همچنین برای اولین بار یک زن در میان اقلیت‌های مذهبی توانست وارد بهارستان شود.

در جدول زیر اسامی نمایندگان ابقا شده مجلس یازدهم و مقایسه آراء آنها آمده است؛

استان

حوزه انتخابیه

نماینده مجلس یازدهم

آراء

منتخب مجلس دوازدهم

آراء

آذربایجان شرقی

بستان آباد

غلامرضا نوری قزلجه

۱۷.۱۲۷

غلامرضا نوری قزلجه

۱۷.۰۱۸

بناب

محمد باقری بناب

۲۳.۵۴۴

محمد باقری بناب

۲۳.۳۴۳

تبریز، اسکو و آذرشهر

مسعود پزشکیان

۱۱۲.۲۳۱

مسعود پزشکیان

۹۵.۹۹۳

روح الله متفکر آزاد

۱۰۵.۴۴۹

روح الله متفکر آزاد

۱۰۹.۸۹۹

علیرضا منادی‌سفیدان

۸۹.۵۶۷

علیرضا منادی‌سفیدان

۸۰.۰۱۴

مهدی اسماعیلی

۱۶.۸۶۶

مهدی اسماعیلی

۲۲.۷۶۱

آذربایجان غربی

ارومیه

سید سلمان ذاکر

۱۳۸.۴۳۶

سید سلمان ذاکر

۱۱۵.۷۶۱

خوی و چایپاره

عادل نجف زاده

۶۸.۴۹۸

عادل نجف زاده

۴۹.۱۳۴

سردشت و پیرانشهر

کمال حسین پور

۳۵.۶۹۷

کمال حسین پور

۴۴.۵۰۲

سلماس

یعقوب رضازاده

۲۴.۷۶۷

یعقوب رضازاده

۱۹.۱۳۳

اردبیل

اردبیل، نمین، سرعین

علی نیکزاد

۱۱۷.۶۱۲

علی نیکزاد

۸۳.۹۸۴

صدیف بدری

۵۳.۷۰۸

صدیف بدری

۵۳.۴۴۳

اصفهان

اصفهان

امیرحسین بانکی پور

۲۴۵.۶۲۹

امیرحسین بانکی پور

۱۵۲.۲۹۱

عباس مقتدایی

۲۲۸.۰۳۸

عباس مقتدایی

۱۱۸.۹۶

خمینی شهر

مهدی طغیانی

۱۸۸.۰۰۳

مهدی طغیانی

۱۱۱.۹۶۸

محمد تقی نقدعلی

۳۶.۰۵۵

محمد تقی نقدعلی

۴۵.۷۶۷

خوانسار و گلپایگان

سید مسعود خاتمی

۲۱.۴۷۱

سید مسعود خاتمی

۱۳.۲۷۳

شاهین شهر، برخوار و میمه

حسینعلی حاجی دلیگانی

۶۳.۷۷

حسینعلی حاجی دلیگانی

۴۶.۷۲۸

نائین، خور و بیابانک

الهام آزاد

۸.۵۷۰

الهام آزاد

۶.۴۷۲

نجف آباد

ابوالفضل ابوترابی

۵۷.۷۰۰

ابوالفضل ابوترابی

۴۰.۲۵۰

البرز

ساوجبلاغ، طالقان، هشتگرد و نظرآباد

علی حدادی

۴۳.۲۳۳

علی حدادی

۲۴.۹۰۱

کرج

علیرضا عباسی

۲۷.۰۱۰

علیرضا عباسی

۱۰۸.۲۴۱

ایلام

ایلام، ایوان، سیروان، ملکشاهی و چرداول

سارا فلاحی

۳۶.۹۰۹

سارا فلاحی

۳۴.۷۲۱

بوشهر

دشتستان

ابراهیم رضایی

۳۶.۵۸۱

ابراهیم رضایی

۴۳.۶۲۹

کنگان، دیر، عسلویه و جم

موسی احمدی

۳۸.۹۹۸

موسی احمدی

۱۹.۱۶۵

تهران

پاکدشت

فرشاد بشیری

۳۷.۲۲۷

فرشاد بشیری

۳۰.۵۸۲

تهران

محمدباقر قالیباف

۱.۲۶۵.۲۸۷

محمدباقر قالیباف

۴۴۷.۹۰۵

محمود نبویان

۸۲۱.۲۰۳

محمود نبویان

۵۹۷.۷۷

مرتضی آقاتهرانی

۸۶۸.۰۲۵

مرتضی آقاتهرانی

۴۰۵.۷۰۷

مالک شریعتی نیاسر

۷۶۸.۱۳۹

مالک شریعتی نیاسر

۳۳۱.۵۱

علی خضریان

۷۴۰.۰۳۳

علی خضریان

۳۳۳.۱۰۳

اسماعیل کوثری

۳۴۵.۶۴۵

اسماعیل کوثری

۳۸۶.۷۳۳

سید علی یزدی خواه

۷۴۲.۳۹۴

سید علی یزدی خواه

۳۳۳.۳۰۸

روح الله ایزدخواه

۷۸۴.۴۵۶

روح الله ایزدخواه

۴۰۷.۳۰۳

رضا تقی پور

۷۲۸.۲۳۸

رضا تقی پور

۴۲۴.۹۴۵

احمد نادری

۷۸۳.۵۴۵

احمد نادری

۲۲۷.۷۳۶

ابراهیم عزیزی (کرمانشاه)

۳۹.۴۹۵

ابراهیم عزیزی

۲۲۵.۶۰۷

سمیه رفیعی

۷۴۲.۹۷۵

سمیه رفیعی

۲۲۲.۵۴۴

زهره لاجوردی

۷۱۴.۹۳۱

زهره لاجوردی

۲۳۰.۰۳۳

عبدالحسین روح‌الامینی

۷۷۹.۴۷۹

عبدالحسین روح‌الامینی

۲۰۰.۸۶۵

بیژن نوباوه وطن

۷۹۵.۵۶۵

بیژن نوباوه وطن

۲۷۱.۰۹۴

علیرضا سلیمی

۱۰.۴۷۱

علیرضا سلیمی

۱۹۸.۸۳۵

شهریار، قدس و ملارد

حسین حق وردی

۱۰۸.۶۸۱

حسین حق وردی

۵۶.۵۲۹

چهارمحال و بختیاری

شهرکرد، بن و سامان

احمد راستینه هفشنجانی

۳۵.۸۷۹

احمد راستینه هفشنجانی

۳۳.۷۲۰

خراسان جنوبی

قائنات و زیر کوه

سلمان اسحاقی

۲۱.۹۳۴

سلمان اسحاقی

۳۳.۲۰۰

نهبندان و سربیشه

مصطفی نخعی

۱۷.۳۴۱

مصطفی نخعی

۳۱.۹۴۰

تربت حیدریه، مه ولات و زاوه

محسن زنگنه

۵۶.۷۰۶

محسن زنگنه

۷۲.۳۱۸

خراسان رضوی

چناران

حسین عباس‌زاده امامی راد

۲۳.۳۱۶

حسین عباس‌زاده امامی راد

۲۹.۹۲۳

سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب

بهروز محبی نجم آبادی

۶۷.۵۸۲

بهروز محبی نجم آبادی

۵۰.۶۸۴

فریمان و سرخس

احسان قاضی زاده

۵۶.۴۵۴

احسان قاضی زاده

۳۸.۵۸۳

قوچان و فاروج

علی آذری

۴۴.۰۳۳

علی آذری

۲۷.۹۹۱

کاشمر، بردسکن و خلیل آباد

جواد نیک بین

۲۹.۴۸۷

جواد نیک بین

۴۳.۵۲۳

مشهد و کلات

نصرالله پژمانفر

۴۳۹.۹۴

نصرالله پژمانفر

۳۸۷.۴۱

خراسان شمالی

بجنورد، مانه و جاجرم

سید محمد پاکمهر

۶۶.۸۹۱

سید محمد پاکمهر

۵۰.۳۸۷

خوزستان

آبادان

جلیل مختار

۱۹.۸۴۲

جلیل مختار

۲۰.۵۷۶

سید محمد مولوی

۳۵.۰۰۵

سید محمد مولوی

۲۱.۵۷۸

اهواز

مجتبی یوسفی

۶۵.۹۲۲

مجتبی یوسفی

۹۴.۴۸۸

بهبهان

محمدطلا مظلومی

۱۴.۰۲۸

محمدطلا مظلومی

۲۶.۷۹

شوش و کرخه

محمد کعب عمیر

۲۳.۳۵۸

محمد کعب عمیر

۳۴.۱۱۷

زنجان

زنجان و طارم

مصطفی طاهری

۵۹.۶۰۳

مصطفی طاهری

۴۶.۵۶۸

سمنان

دامغان

علی اکبر علیزاده برمی

۱۱.۰۲۱

علی اکبر علیزاده برمی

۱۱.۱۴۷

سمنان، مهدی شهر و سرخه

عباس گلرو

۳۲.۴۱۱

عباس گلرو

۲۹.۴۵۵

سیستان و بلوچستان

زابل، زهک و هیرمند

محمد سرگزی

۷۶.۶۸۴

محمد سرگزی

۴۸.۷۹۱

زاهدان

حسینعلی شهریاری

۶۵.۰۴۲

حسینعلی شهریاری

۴۵.۵۴۳

فداحسین مالکی

۶۳.۲۷۷

فداحسین مالکی

۳۸.۵۷

آباده، بوانات و خرم بید

رحیم زارع

۲۶.۳۰۶

رحیم زارع

۲۲.۵۰۷

اقلید

مسلم صالحی

۱۴.۵۸۰

مسلم صالحی

۱۴.۲۳۳

جهرم

محمدرضا رضایی کوچی

۳۹.۹۴۰

محمدرضا رضایی کوچی

۵۴.۵۳۵

داراب و زرین دشت

محمد جواد عسگری

۵۰.۹۷۹

محمد جواد عسگری

۴۲.۰۱۰

فارس

شیراز

روح الله نجابت

۱۲۲.۸۰۷

روح الله نجابت

۷۸.۳۵۱

جعفر قادری

۱۱۶.۶۸۴

جعفر قادری

۵۹.۰۶۲

ابراهیم عزیزی

۱۱۴.۳۲۹

ابراهیم عزیزی

۴۳.۱۴۶

فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین

محمد مهدی فروردین

۲۹.۶۶۱

محمد مهدی فروردین

۳۶.۶۶۴

لامرد و مهر

سید موسی موسوی

۳۷.۷۳۶

سید موسی موسوی

۲۵.۱۶۷

نیریز، استهبان و بختان

فرهاد طهماسبی

۲۸.۸۴۷

فرهاد طهماسبی

۳۳.۵۱۵

قزوین

بوئین زهرا

روح الله عباس پور

۳۷.۵۸۹

روح الله عباس پور

۲۲.۰۰۳

قزوین و آبیک

فاطمه محمدبیگی

۱۰۸.۹۲۴

فاطمه محمدبیگی

۵۲.۷۵۶

قم

قم

مجتبی ذوالنوری

۲۰۴.۷۵۸

مجتبی ذوالنوری

۱۴۹.۲۸۳

کردستان

بیجار

علیرضا زندیان

۱۰.۳۱۹

علیرضا زندیان

۱۰.۴۰۳

سنندج و دیوان دره

محسن فتحی

۳۲.۵۱۸

محسن فتحی

۲۴.۳۸۳

کرمان

بم، ریگان، فهرج، نرماشیر

موسی غضنفرآبادی

۷۹.۳۹۲

موسی غضنفرآبادی

۶۸.۳۵۴

کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، فاریاب، قلعه گنج

منصور شکراللهی

۱۰۵.۱۴۷

منصور شکراللهی

۸۲.۵۸۶

کرمانشاه

اسلام آباد غرب و دالاهو

مجتبی بخشی پور

۳۲.۰۲۲

مجتبی بخشی پور

۳۰.۵۳۷

سقز و کلیابی

سید جواد حسینی کیا

۱۰.۹۳۵

سید جواد حسینی کیا

۱۱.۰۱۲

کرمانشاه

محمد رشیدی

۵۷.۱۷۰

محمد رشیدی

۶۱.۰۵۸

عبدالرضا مصری

۹۵.۰۶۱

عبدالرضا مصری

۷۳.۸۹۴

کهگیلویه و بویر احمد

کهگیلویه و بهمنی

سید محمد موحد

۷۵.۸۵۱

سید محمد موحد

۱۱۸.۲۰۶

گچساران

غلامرضا تاجگردون

۳۸.۳۵۲

غلامرضا تاجگردون

۶۶.۶۰۹

سید ناصر حسینی پور(دور دوم)

۲۵.۱۲۳

علی آباد کتول

رحمت الله نوروزی

۳۵.۹۰۷

رحمت الله نوروزی

۳۲.۷۸۷

گلستان

کردکوی و بندرترکمن

عبدالجلال ایری

۳۱.۲۲۵

عبدالجلال ایری

۲۶.۸۲۶

گرگان و آق قلا

رمضانعلی سگندوینی

۵۳.۱۰۰

رمضانعلی سگندوینی

۵۴.۸۴۳

بندرانزلی

احمد دنیا مالی

۱۶.۷۳۵

احمد دنیا مالی

۸.۱۴۷

رشت و خمام

جبار کوچکی نژاد

۵۰.۶۸۵

جبار کوچکی نژاد

۴۵.۶۱۴

محمدرضا احمدی

۳۳.۹۹۲

محمدرضا احمدی

۳۲.۲۷۳

گیلان

رودبار

مهرداد گودرزوند چگینی

۱۶.۱۹۹

مهرداد گودرزوند چگینی

۱۸.۷۸۸

آستانه اشرفیه

ابراهیم نجفی

۱۲.۷۰۹

ابراهیم نجفی

۱۷.۴۹۰

لرستان

بروجرد

عباس گودرزی

۴۹.۱۷۰

عباس گودرزی

۲۷.۱۴۰

پلدختر

فاطمه مقصودی

۱۷.۸۹۱

فاطمه مقصودی

۱۷.۶۴۳

سید حمیدرضا کاظمی

۲۵.۶۸۹

سید حمیدرضا کاظمی

۲۳.۱۸۲

مازندران

آمل

رضا حاجی پور

۵۷.۹۵۱

رضا حاجی پور

۲۸.۴۱۵

بابلسر و فریدون کنار

علی اصغر باقرزاده

۳۰.۴۳۰

علی اصغر باقرزاده

۴۲.۲۸۸

رامسر

شمس الدین حسینی

۴۴.۹۳۷

شمس الدین حسینی

۴۵.۳۹۸

ساری و میاندرود

علی بابایی کارنامی

۴۲.۰۲۶

علی بابایی کارنامی

۵۰.۳۱۷

نکا، بهشهر و گلوگاه

غلامرضا شریعتی

۵۷.۹۴۵

غلامرضا شریعتی

۳۸.۰۰۷

مرکزی

تفرش و آشتیان

ولی الله بیاتی

۱۳.۷۵۲

ولی الله بیاتی

۱۱.۷۳۹

ساوه و زرندیه

محمد سبزی

۲۷.۵۴۴

محمد سبزی

۱۸.۰۸۸

هرمزگان

بندرلنگه و بستک

احمد جباری

۳۰.۷۰۲

احمد جباری

۳۸.۲۴۲

بندرعباس

احمد مرادی

۱۶۷.۰۸۴

احمد مرادی

۹۵.۲۳۷

محمد آشوری

۹۳.۸۴۲

محمد آشوری

۵۵.۱۳۹

همدان

بهار و کبودر آهنگ

فتح‌الله توسلی

۳۶.۲۹۰

فتح‌الله توسلی

۳۷.۱۹۵

تویسرکان

محمدمهدی مفتح

۱۶.۲۵۸

محمدمهدی مفتح

۱۰.۳۹۲

ملایر

احد آزادی خواه

۳۶.۴۷۸

احد آزادی خواه

۲۲.۸۹۷

همدان و فامنین

حمیدرضا حاجی بابایی

۹۵.۷۲۷

حمیدرضا حاجی بابایی

۵۸.۳۴۹

یزد

تفت و میبد

سید جلیل میرمحمدی

۲۰.۲۸۶

سید جلیل میرمحمدی

۱۹.۹۹۴

مهریز و بافق

محمدرضا صباغیان بافقی

۲۶.۸۶۵

محمدرضا صباغیان بافقی

۲۳.۴۸۵

مهریز و اشکذر

محمدصالح جوکار

۱۰۵.۵۴۹

محمدصالح جوکار

۸۱.۶۳۴

اقلیت های مذهبی

مسیحیان ارامنه شمال

آرا شاوردیان

۵.۲۷۵

آرا شاوردیان

۵.۰۵۸

آشوریان و کلدانی

شارلی انویه تکیه

۱.۰۷۱

شارلی انویه تکیه

۲.۲۶۸

کلیمیان

همایون سامیه‌یح نجف آبادی

۱.۲۶۱

همایون سامیه‌یح نجف آبادی

۱.۴۰۶

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1905319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =