رییس کل سازمان توسعه تجارت از شیوه جدید واردات محصولات کشاورزی خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: از این پس تصمیم گیری در خصوص واردات محصولات کشاورزی براساس استعلام از دستگاه‌های رسمی صورت خواهد گرفت.
حمید صافدل با اشاره به برگزاری نخستين جلسه مدیریت واردات محصولات کشاورزی درهفته گذشته، اظهار داشت: نمایندگانی از سازمان گمرک، وزارتخانه هاي جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به عنوان سه دستگاه مرتبط با واردات محصولات کشاورزی دراین نشست حضور يافتند.

وی ادامه داد: دراین نشست مقرر شد تا هرگونه تصمیم درخصوص واردات محصولات کشاورزی قبل از اجرایی شدن با رویکرد حمایت از تولید ملی مورد بررسی قرار گیرد و تا امکان ایجاد هرنوع مشکلی را برای ارباب رجوع و برداشت‌های متفاوت از بین رود.

 تعامل دو دستگاه براي تعيين سرانه توليد و مصرف

معاون وزير صنعت،‌معدن و تجارت با بیان اینکه در مدیریت واردات محصولات کشاورزی باید از هرنوع برداشت سلیقه‌ای و تک‌ بعدی اجتناب ورزیده شود، ادامه داد: بدین منظور از دستگاه‌های رسمی استعلام‌های لازم را دریافت و آن را مبنای عمل قرار خواهیم داد.

ريیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به ماده 16 قانون بهره‌وری کشاورزی و تاکید بر حمایت از تولید ملی در این قانون، گفت: در جلسه مدیریت واردات محصولات کشاورزی مقرر شد تا بازرگانی داخلی سرانه مصرف کالاها و وزارت جهاد کشاورزی نیزمیزان تولید داخلی قریب به واقعیت را اعلام کنند تا تصمیمات لازم براساس آنها اتخاذ شود.

این مقام مسئول با تاکید براینکه سرانه تولید داخلی در برخی کالاها بیشتر از نیاز جامعه است، گفت: درچنین شرایطی باید بستر‌های لازم برای صادرات این محصولات فراهم شود تا ضمن رونق صادرات، حداکثر سود از آن کشاورز شود.

صافدل،‌ تولید برخی اقلام را نزدیک به نیاز کشور دانست و گفت: در این صورت باید وضعیت تولید رصد شود تا ضمن توجه به برآوردهای صورت گرفته توسط دستگاه‌های مسئول و اعمال سیاست‌های تعرفه‌ای، بخشی از کمبودها با در نظر گرفتن فصل برداشت و تولید از محل واردات تامین شود.

 ميزان نياز نهاده هاي دام را وزارت جهاد اعلام مي كند

ريیس کل سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: در برخی گروه محصولات کشاورزی همچون دانه‌های روغنی و مکمل‌های خوراک دام همچون جو، ذرت، کنجاله که تولید داخلی آن بسیار پایین است و تامین آن از محل واردات صورت می‌گیرد باید برآورد دقیقی درخصوص نیازهای وارداتی و مصرفی از قبل صورت گیرد.

به گفته وی، برآورد نیازهای مصرفی خوراک دام به حوزه معاونت دام جهاد کشاورزی مربوط می‌شود. بنابراين باید برآورد لازم درباره تولید و مصرف دراین بخش توسط وزارت جهاد كشاورزي انجام شود.

نامه جديدي از وزارت جهاد كشاورزي دريافت نكرديم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نامه جدیدی از وزارت جهاد کشاورزی درباره ممنوعیت واردات و تغییر تعرفه محصولات کشاورزی در ایام پایانی سال به سازمان توسعه تجارت ارسال شده ؟،‌گفت: آخرین نامه دریافتی مربوط به اوایل آذرماه است که در آن کلیت نامه‌های قیلی مورد تاکید قرار گرفته و درباره برخی از ابهامات دستور صریح داده شده بود .

صافدل افزود: دراین نامه ابهامات درمورد آمارهای تولید، فصل تولید برخی از محصولات کشاورزی و مدیریت واردات رفع شده است.//

3939

کد خبر 190663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۲
  1 0
  آقا بیارید کی به کیه؟
 • بدون نام IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۲
  2 0
  همه اختيارات مربوط به واردات در دست كارگروه تنظيم بازار با رياست اقاي رحيمي است و همه اينجور خبرها به نوعي بازي با افكار عمومي است