گفت‌وگو با معلمی که ویدئوی‌اش در سیل مشهد وایرال شد/ طلبه معلم هستم/ برخی از این زنان بی‌حجاب باید برای ما دعا کنند

«آنهایی که بغل‌شان می‌کردم و عبورشان می‌دادم بچه‌های کلاس اول بودند، دانش‌آموزان خودم همان‌هایی هستند که داشتند وسط سیلاب بازی می‌کردند، پنجمی‌ها و ششمی‌ها اتفاقا نه تنها نیازی به کمک نداشتند که حتی حسابی مشغول شیطنت بودند. اما برای کلاس اولی‌ها سخت بود،‌هم ترسیده بودند و هم اینکه آب خیلی سرد بود.»

ایرن مهرگان: سیل مشهد عکس‌ها و فیلم‌های زیادی داشت،‌ یک ویدئوی کوتاه اما بسیار دست به دست شد و احساسات خیلی‌ها را برانگیخت. ویدئو، حیاط مدرسه‌ای را نشان می‌دهد که سیل و آب‌گرفتگی به آن رسیده و آن میان معلمی پاچه‌های شلوار را بالا زده و دانش‌آموزان را یکی یکی بغل می‌کند و از قسمت‌های آب گرفته عبورشان می‌دهد.

نام این معلم سیدرضا ظریفیان است، ۳۳ سال دارد و به بچه‌های کلاس پنجم مدرسه شهید میراب طرقی درس می‌دهد.

البته دانش‌آموزانی را که از سیلاب عبور می‌دهد، دانش‌آموزان کلاس خودش نیستند، او می‌گوید: «آنهایی که بغل‌شان می‌کردم و عبورشان می‌دادم بچه‌های کلاس اول بودند، دانش‌آموزان خودم همان‌هایی هستند که داشتند وسط سیلاب بازی می‌کردند، پنجمی‌ها و ششمی‌ها اتفاقا نه تنها نیازی به کمک نداشتند که حتی حسابی مشغول شیطنت بودند. اما برای کلاس اولی‌ها سخت بود،‌هم ترسیده بودند و هم اینکه آب خیلی سرد بود.»

اما پشت صحنه ویدئویی که دیدیم، به همین سادگی‌ها نبود. آقای ظریفیان تعریف می‌کند: «همین که باران سیل‌آسا شروع شد، همه جا ناگهان تاریک و برق هم قطع شد، دانش‌آموزان بسیار ترسیده بودند و حتی گریه می‌کردند، فضای عجیبی ایجاد شده بود،‌ از طرفی والدین دانش‌آموزان هم با نگرانی آمده بودند جلوی در مدرسه و برای اینکه بتوانیم فضا را کنترل کنیم تقسیم کار کرده بودیم، برخی از معلم‌ها بچه‌ها را در کلاس‌ کنترل می‌کردند و سعی داشتند از ترس بچه‌ها کاسته شود،‌ ما هم در حیاط مدرسه تلاش می‌کردیم بچه‌ها را به والدین‌شان برسانیم.»

در تقسیم کار روز سیل، معلم دانش‌آموزان کلاس اول از جمله معلمانی مدرسه بوده که در کلاس‌ها کنار بچه‌ها حضور پیدا می‌کند و از این طرف آقای ظریفیان دانش‌آموزان را در حیاط جابه‌جا می‌کرده، کسی هم که فیلم گرفته آقای اکبرپور، معلم کلاس ششمی‌ها بوده است.

گفت‌وگو با معلمی که ویدئوی‌اش در سیل مشهد وایرال شد/ طلبه معلم هستم/ برخی از این زنان بی‌حجاب باید برای ما دعا کنند

فیلم اما آن‌قدر زود در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود که آقای ظریفیان هنوز در ترافیک بوده و به خانه‌اش نرسیده که از روابط‌عمومی آموزش و پرورش مشهد با او تماس می‌گیرند و بابت این کمک و همکاری از او تشکر می‌کنند.

«صادقانه می‌گویم فکر نمی‌کنم کاری جز وظیفه انجام داده باشم، بقیه معلم‌ها هم آن روز همین‌قدر تلاش کردند، اصلا هرجای دیگر هم بود، هر معلم دیگری هم بود،‌همین کار را می‌کرد، با این همه مشکلات مالی و فرهنگی و اجتماعی که وجود دارد فقط همین دوستی و علاقه به بچه‌هاست که معلم‌ها را سرپا نگه داشته تا به ساحت مقدس مدرسه و دانش‌آموزان خدمت کنند.»

آقای ظریفیان که خودش یک پسر ۴ ساله دارد، ده سالی در مناطق محروم به معلمی مشغول بوده، البته او طلبه معلم است،‌ در عین حال هنوز هم استخدام رسمی نشده و به شکل خرید خدمت در مدرسه مشغول به کار است.

او خاطرات زیادی از لطف و محبت خانواده دانش‌آموزان در مناطق محروم داشته که به قول خودش هرگز فراموش نمی‌کند و یادش مانده که والدین بچه‌ها چه توجهی می‌کردند به معلمانی که در آن مناطق کم‌برخوردار مشغول به کار می‌شدند: «فقر زیاد بود، کپرنشین بودند اما برای معلمان روستا بهتر از غذای خودشان تهیه می‌کردند و خب چطور می‌توان آن محبت‌ها را دید و حالا کار کوچکی مثل همین جابه‌جا کردن بچه‌ها در سیلاب را انجام نداد؟»

هرچند که ویدئوی او به عنوان معلم فداکار وایرال شده اما درباره ویدئوهایی از تنبیه دانش‌آموزان توسط معلمان هم معقتد است: «باور کنید ۹۹ درصد معلمان علی‌رغم همه مشکلاتی که دارند، فداکار هستند و با عشق کار می‌کنند،‌ آن ویدئوها هم برای کمتر از یک درصد معلم‌هاست.»

گفت‌وگو با معلمی که ویدئوی‌اش در سیل مشهد وایرال شد/ طلبه معلم هستم/ برخی از این زنان بی‌حجاب باید برای ما دعا کنند

ویدئوهای وایرال شده

هم‌زمان با ویدئوهای سیل مشهد و همین ویدئوهای آقای ظریفیان و جابه‌جا کردن بچه‌ها در حیاط مدرسه، ویدئوهایی از برخورد خشونت‌بار یک پلیس با یک زن و کتک‌کاری حجابانان طرح نور با زنی دیگر در شبکه‌های اجتماعی بسیار پرحاشیه شده است، ظریفیان این ویدئوها را هم دیده و درباره‌شان می‌گوید: «مقوله حجاب یک مقوله فرهنگی است، من در جایگاهی نیستم که بتوانم دراین‌باره نظر تخصصی بدهم اما کسانی که صاحب فکر و اندیشه هستند پیش از این هم گفته‌اند، زنان کم‌حجاب و بی‌حجاب هم مسلمان هستند و به قول سردار سلیمانی با این برخوردها حلقه یاران را تنگ نکنیم، آنها هم دختران و خواهران ما هستند.»

گفت‌وگو با معلمی که ویدئوی‌اش در سیل مشهد وایرال شد/ طلبه معلم هستم/ برخی از این زنان بی‌حجاب باید برای ما دعا کنند

او ادامه می‌دهد: «یک دوست طلبه‌ای در پمپ بنزین با ماشینی برخورد می‌کند که چهار دختر بدون حجاب در آن نشسته بودند،‌ دخترها به این دوست طلبه می‌گویند حاج آقا برایمان دعا کنید، دوست ما هم صادقانه به آنها می‌گوید شما باید برای ما دعا کنید، چه کسی گفته شما قلب پاک‌تری ندارید. حق با این دوست ما بوده، من البته متخصص نیستم اما نباید خط بکشیم بین مردم، برخی از همین زنان و دختران بی‌حجاب باید برای ما دعا کنند، باید پای حرف‌شان بنشینیم، باید به حرف‌های آنها هم گوش بدهیم و با حرف و همدلی مسائل را پیش ببریم.»

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1907663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • FR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  تا خودتون را اصلاح نکنید .... کسی برای شما دعا نمی کنه... این قدر بد کردید که این کارها به چشم نیاد
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   چشمت کوره بدبین منفی گرا هرکاری بکنند تو نمی بینی یک وقت فکرنکنی خودت بدی همیشه طلبه ها بدند
  • قلی IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   تو هر قشری خوب و بد هست
  • فاطمه IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   تو واقعا احمقی
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  درود بر شما که طلبه هستید و یک انسان
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  51 12
  عجببببببببببب
 • F.Gh IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  کارتون انسانیت داشت ولی همینکه از حوزه وارد آموزش و پرورش شدین و سهمیه دارید که حتی گزینش هم نمیشین، درس بدردبخور نخوندین که آزمون بدید. مشخصه چرا انقدر سواد دانش‌آموزا افت داشته و آموزش‌و‌پرورش رسما حوزه علمیه سراسری راه انداخته درود بر شما و امثالتون
  • من IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   به شما ربطی نداره تو بچتو بفرس غیرانتفاعی
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  دقیقا این حرف درست است با خشونت و برخوردهای این چنینی فقط به بین مردم تنفر و نقاق می افتد کسی که این طرح را ریخته متاسفانه به این مهم توجه نکرده :باید پای حرف‌شان بنشینیم، باید به حرف‌های آنها هم گوش بدهیم و با حرف و همدلی مسائل را پیش ببریم.»
 • کریمی IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  71 9
  چراهمیشه.بعدمرگ.سهراب.نوش.دارومیاری
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  79 9
  همه جا ادم خوب و بد هست
 • سید IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  65 99
  حقیقت طلبگی خدمت به اسلام ومسلمین است همیشه درمشکلات دوستان واقعی ماشناخته میشن. خدانگهدارت باشه برادرعزیز
 • حمیدرضا IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  درود بر شرف انسانهای با شرف و فهمیده .حجاب بهانه ایی است برای دور کردن افکار مردم از فشار های اقتصادی والا در تمام دنیا چه با حجاب و چه بی حجاب زنهای شریف و‌پاکی وجود دارند ....
 • دماوندی IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  67 9
  خداوند به این بزرگوار که واقعا معلم مهربانی و فداکاری و اخلاق هستند خیر بدهد وجودشان همیشه سلامت و دلشان شاد باشد ایشان درست و به حق می گویند نباید مابین عقاید خودمان و دیگران خط بکشیم همه بنده یک خداییم ودچه بسا کسی را که ما قبول نداریم نزد خداوند عزیزتر و آبرومندتر باشد.
 • Hasan IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  84 21
  آقا دمت گرم بچه هارو جابه جا کردی ولی قرارنیس در خصوص تمامی مسائل متخصص بشی اونایی گه گفتن حجاب مسئله فرهنگی تو ابن یک سال دیدیم چیکار کردن . کاش نمی‌گفتند طلبه هستین
  • IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   25 51
   الان شما در زمینه حجاب متخصصی که نظر دادی؟؟ فقط یاد گرفتین هر کسی خلاف میلتون حرف زد بکوبین و خفه کنین. حجاب مسئله اجتماعی ه و هر کسی میتونه نظر خودشو بگه.
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  41 15
  خدا حفظش کنه
 • م ج IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  64 16
  خدایا ماراازشرریاکاران نجات بده مدافع وطن
 • اباصلت IR ۱۸:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  73 24
  آخوند هم پیدا می شود که حرف خوب بزند!
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  61 6
  حاج آقا اغفال می‌کنند شما رو هم
 • Mojtaba IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  24 26
  عجب رشادتی انجام داد این معلم،دمش گرم تو اون سیل عظیم وحشتناک بچه های ملت رو نجات داد،آینده سازان مملکت نجات داد فقط اون بچه ها که کنارش انگارداشتن آب بازی میکردن جالب تر بود،یاد بچه گی های خودمون افتادیم،هرچند آقای معلم آبی گیرش نیومد وگرنه معلوم بود شناگرخوبی هست.
 • صادق معتکف IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  97 17
  آقای معلم به همون زنان با حجاب بگو برای دعا کنن اقتصاد کشورمان خوب بشه .کشورمان قرق ثروت هست مردمان گشنه هستن .خوب بودن و آدم بودن داخل نفس انسان هست نه ظاهر آدما تا چقدر دیگه آدم عقب افتاده باشه
  • IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   26 21
   حاج صادق شما سعی کن با بی حجابی عقب نیفتی حجاب باعث عقب افتادگی نمی شود تفکرات که آدم و عقب مونده میکنه
  • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   24 34
   وقتی با ظاهری میای تو خیابون که چشم مردان رو به خودت خیره و ذهنشون رو مشغول می کنی، درسته..؟ دیگه عقب مونده نیست..؟ .. عجب.......
  • IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   24 7
   فقط یه چیز بگم قرق نه غرق... احسنت ب شما با این مدارج علمی..
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  28 8
  من بی حجابم . برات خیلی دعا میکنم . دمت گرم . شما هم برای دنیا و آخرت ما دعا کن . دل صاف و پاک عمل خوب شما قطعا دعای شما را مستجاب میکنه .جامعه به افرادی مثل شما که اهل عمل نیک هستند شدیدا نیاز دارد ‌ من تا آخر عمرم دعات میکنم . التماس دعا خبر آنلاین منتشر کن خواهشا.
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  10 4
  خبر آنلاین تو که سایت خوبی هستی اگر شب بیام ببینم نظرم رو منتشر نکردی باهات قهر میکنم دیگه
 • یک دبیر IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  27 3
  من ۲۹ سال هست دبیر علوم پایه و فنی در کلات/مشهد/طرقبه بوده و هستم و سال دیگه قانونا بازنشسته. زمان انتخاب دبیری، رتبه ی یک علمی دانشجویان ایران بودم و دبیری تنها شغل-رشته ای بود که علاقمند بودم. برادر پزشکم از شکل انتخاب رشتم حیرت کرد و گفت چرا اینکار رو کردی؟ گفتم فقط دنبال علاقم هستم و بس. به همین خاطر از همون اول خدمتم تا الان که آخر کارم چند برابر اون دستمزد دولتی کار کرده و می کنم و خسته هم نمیشم. امیدوارم همه از روی علاقه و احساس مسئولیت، معلم بشن تا بعدا مدام غر نزنن و از کارشون نزنن... چه امید و آرزوی دوری! بگذریم اما این همکاران عزیز "خرید خدمات"؛ الحق در حد رایگان دارند زحمت می کشند... دستمزد ناچیز، اونهم هر ۶-۵ ماه! واقعا نمی دونم چطوری دوام میارن! یقینا امثال ایشون هدفشون تربیت واقعی فرزندان ایران هست و بس، وگرنه شخصا محاله حاضر باشم شرایط این همکاران رو داشته باشم و امیدوارم دولت و وزیر آ.پ تغییر رویکرد و رویه بدهند نسبت به این همکاران گرامی
 • مجتبی IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  40 16
  طلبه هایی که بار علمی وسواد ندارند به چه درد میخورن فقط جای آدمهایی که باید معلم میشدن رو اشغال میکنن
 • مسافر IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  10 2
  درود بر انسان وانسانیت لباس شعل و جایگاه نه مهم است نه تفاوتی ایجاد میکند
 • علی قاسمی IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  28 4
  خداخیرش بده ولی معلمها ی عادی هم بودندکه خودرابه آتش زدندوسوختن.و البته طبق قانون اساسی طلبه ها بایددرترویج دین که برای آن درس می خوانندفعال می بودند نه دردستگاه دولتی واجرایی
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  11 2
  درود خدا بر همه کسانی که در هر لباس و کسوت و منصبی، انسانیت رو فراموش نکرده‌اند. همه ما قبل از اینکه مسلمان باشیم انسانیم و هیچ انسانی نمی‌دارد روا، آنچه این نامردمان (عاملان و آمران گشت ارشاد) با روح و روان دختران و زنان می‌کنند... امیدوارم روزی شعورشون برسه که با این کارها هیچ کسی ارشاد نمیشه.
 • مهدی IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  9 27
  سلام،درودبر فکر شما،بسیاری از بچه های طلبه جزو بهترین ها هستند.من هم مثل بعضی ها فکر منفی در مورد ورود طلاب به آموزش وپرورش داشتم. مدرسه ای که تدریس می کنم یکی از بهترین ها در تدریس و اخلاق یکی از همکاران طلبه معلم است که مورد احترام بچه ها و همکاران است.دست مریزاد به شما
 • Amir DE ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  12 30
  درود براین طلبه معلم فرهیخته