۰ نفر
۳ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۸

آیا می‌دانید در فضایی هذلولی که خطوط موازی یکدیگر را قطع می‌کنند و جمع زوایای داخلی مثلث کمتر از 180 درجه است، تزئینات کروی که برای آذین بستن درخت کریسمس استفاده می‌شود، به چه شکل خواهد بود؟

به گزارش نیوساینتیست، در زندگی روزمره با هندسه اقلیدسی سروکار داریم، هندسه‌ای که در آن دو خطوط موازی در بینهایت یکدیگر را قطع می‌کنند، یا جمع زوایای داخلی یک مثلث همیشه 180 درجه است. اما برخی ریاضی‌دانان با تشکیک در این اصل (اصل پنجم اقلیدس) توانستند فضاهای دیگری با قوانین هندسی متفاوت ابداع کنند، مانند لوباچفسکی که هندسه کروی (روی سطح کره) و ریمان که هندسه زین‌اسبی (روی سطح هذلولی) را ابداع کردند.
در این انیمیشن، شما می‌توانید الگوهای مختلفی را مشاهده کنید که نشان می‌دهد چطور با تغییر مدل قرص پوآنکاره، می‌توان فضای 2بعدی هذلولی را با شکل‌های کثیرالاضلاع تکثیر کرد. هنری پوآنکاره، ریاضیدان مشهور فرانسوی قرن نوزدهم (و اوایل قرن بیستم) بود که علاوه بر ارایه مدلی از نسبیت خاص، مساله‌ای مشهور در توپولوژی به نام حدس پوآنکاره ارایه کرده است.
اگر به تماشای الگوهای ریاضیاتی از این دست علاقمندید، می‌توانید با کلیک در اینجا از گالری هنرهای دنیای هذلولوی بازدید کنید.

5353

کد خبر 190804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =