۰ نفر
۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۲:۰۵

کودکان بعد از رسیدن به 18 ماهگی می‌توانند اصول پایه ریاضیات را تشخیص دهند.

تیمی از دانشمندان متوجه شدند کودکان در سنین بسیار پائین ترجیح می‌دهند ویدیوهایی را تماشا کنند که در آن‌ها شمارش به شکل درست انجام شده است و از تماشای ویدیوهایی که در آن‌ها اصول پایه ریاضی به درستی رعایت نمی‌شود اجتناب می‌کنند.
قبلا تصور می‌شد کودکان تا 4 سالگی با اصول پایه ریاضی آشنایی پیدا نمی‌کنند، اما این تحقیقات اثبات می‌کند که این اصول در دوران طفولیت و در اولین ماه‌های زندگی انسان در مغز او شکل می‌گیرد.
پروفسور ویرجینیا اسلاتر از دانشگاه کوئین‌لند و همکارانش در این باره گفتند: این یافته‌ها اثبات می‌کند یادگیری در انسان بسیار زودتر از آن‌چه که قبلا تصور می‌شد آغاز می‌شود.
در این تحقیقات یک سری از فیلم‌های مختلف برای کودکان کم سن و سال نمایش داده ‌شد که در آن‌ها 6 ماهی وجود داشت. در یکی از این فیلم‌ها یک دست به هر کدام از این ماهی‌ها اشاره کرده و به درستی از یک تا 6 شمارش را انجام می‌داد. اما در فیلم دیگر این دست به طور اشتباه فقط بین 2 عدد از این ماهی‌ها حرکت می‌کرد و دوباره کار شمارش صورت می‌گرفت.
در این مطالعات که روی 36 کودک انجام شد، محققان متوجه شدند کودکان 18 ماهه بسیار علاقه دارند ویدیوهایی را که در آن‌ها شمردن با ترتیب درست انجام شده است تماشا کنند. این در حالی است که این علاقه در کودکان 15 ماهه دیده نمی‌شد.
پروفسور اسلاتر در این باره گفت: این نتایج نشان می‌دهد کودکان قوانین شمردن درست را بسیار زودتر از آن‌که حتی اعداد را به زبان بیاورند و برای بیان آن‌ها تلاش کنند می‌آموزند.
کودکان معمولا بعد از دو سالگی شروع به یادگیری اعداد می‌کنند و مهارت‌های آن‌ها به تدریج در طول چند سال آینده تکمیل می‌شود. اما قبل از آن سن، کودکان بسیاری از الگوهای شمارشی را که توسط والدین یا برادر و خواهرهای بزرگ‌تر انجام می‌شود به دقت تحت نظر قرار می‌دهند و حتی بسیاری از اصول اولیه را نیز از طریق تلویزیون می‌آموزند.
کلمات هم روی مغز کودکان موثر هستند
مغز کودکانی که مادرشان با آن‌ها صحبت می‌کند رشد بهتری دارد.
محققان متوجه شدند حتی قبل از آن‌که یک کودک شروع به صحبت کند، کلمات نقش مهمی در رشد مغزی او بازی می‌کنند. برای یک کودک 3 ماهه کلمات بسیار بیش‌تر از هر صدای دیگر روی قابلیت تفکر کودکان موثر است.
تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه نورث وسترن نشان می‌دهد کودکانی که کلمات را می‌شنوند به راحتی می‌توانند آن‌ها را دسته‌بندی کنند.
پروفسور ساندرا واکسمن یکی از اعضای دپارتمان روانشناسی در این باره گفت: ما متوجه شدیم که قدرت تکلم انسان با توجه او به محیط اطرافش ارتقا پیدا می‌کند و بعد از مدتی قدرت دسته‌بندی کلمات در آن‌ها تقویت می‌شود. بعد از مدتی قدرت توجه عمومی کودکان اصلاح می‌شود و قابلیت‌های تکلمی آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.
برای بررسی این موضوع محققان مطالعاتی را روی 50 نوزاد زیر 3 ماه انجام داده و گروهی از تصاویر را به همراه کلمات یا صداهای نامفهوم پخش کردند.
گروهی از این کودکان بعد از نمایش یک تصویر یک کلمه خاص ساختگی را برای آن می‌شنیدند و برای گروه دیگر یک سری صدای بوق پخش می‌شد.
این تحقیقات نشان داد کودکان با شنیدن کلمات آن‌ها را در ذهن خود دسته‌بندی می‌کنند و با این کار توانایی‌های خود را در این زمینه ارتقا می‌بخشند.
تلگراف، 16 فوریه

13244

کد خبر 130867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =