تقریبا برای هر چیزی که در زندگی با آن برخورد می‎کنید، آماری وجود دارد، مثلا، احتمال این که کنترل تلویزیون در یخچال باشد، امسال بر اثر سقوط زباله فضایی مجروح شوید، در ماهیگیری به سختی آسیب ببینید و ... .

بهنوش خرم‌روز: وقتی پای آمار و ارقام به میان می‌آید،‌ بحث جدی می‎شود. همین آمار و ارقام به پزشکان کمک می‌کنند که بهترین درمان را برای یک بیماری خاص انتخاب کنند، یا به کارگزاران بورس نشان می‌دهند که بهتر است پول خود را کجا سرمایه‌گذاری کنند، یا به رهبران سیاسی کمک می‌کنند بهترین سیاست‌ها را در موارد مختلف انتخاب کنند. اما همه آمارهایی که در دنیا به دست می‌آیند از این قبیل نیست و لازم نیست با تعجب یا ابروهای گره خورده به آن‌ها خیره شوید تا سر در بیاورید که دقیقا چه جیزی را نشان می‌دهند، یا این که آن‌قدر حوصله‌تنان را سر ببرند که ترجیح بدهید دیگر به آن‌ها نگاه نکنید و خمیازه کشیدن را شروع کنید!
لایفز لیتل میستریز فهرستی از آمارهای عجیب و غریبی را منتشر کرده که به همین زندگی روزمره ما مربوط می‌شوند و ارایه آنها در قالب آمار در درجه اول عجیب به نظر می‌رسد،‌ اما اطلاعاتی که در مورد زندگی اطراف ما به تصویر می‌کشند، از آن هم عجیب‌تر است.

 

1. احتمال پیدا کردن کنترل از راه دور تلویزیون در بخش‌های مختلف خانه
در سال گذشته، مطالعه‌ای که توسط لاجیتک، تولیدکننده لوازم رایانه و کنترل‌های از راه دور، انجام شد، نشان داد احتمال یافتن کنترل از راه دور تلویزیون بین بالشتک‌های مبلمان منزل ‌50 درصد است. در این بین، 4 درصد از کنترل‌های گم‌شده در یخچال و یا فریزر و 2 درصد در بیرون از خانه، مثلا در خودرو پیدا می‌شوند.

 

2. خطرهای ماهیگیری
معمولا تصور غالب این است که ماهیگیری تفریحی آرام‌بخش است، ‌بماند که برخی فکر می‌کنند کاری بسیار کسل‌کننده است، اما آمارهای لابور در آمریکا نشان می‌دهند که ماهیگیری ‌یکی از پرخطرترین مشغولیت‌های انسان‌ها است. در سال 2008/ 1387،‌ میزان جراحت‌های مرگ‌بار در بین کسانی که برای ماهیگیری رفته بودند و کسانی که در این حوزه به کار مشغولند، 128.9 مرگ در هر 100 هزار مورد بود. این رقم در آمریکا خیلی بیشتر از آمار مرگ‌ومیر در بین رانندگان خودروهای سنگین،‌ کسانی که پشت‌بام‌ها را نصب یا تعمیر می‌کنند، افرادی که در کار نصب خطوط برق هستند و حتی کارگران معدن است. در همه این موارد،‌ میزان مرگ کم‌تر از 35 مورد در 100 هزار کارگر است. تفاوت چشمگیری است، آن هم برای یک تفریح سالم و پر از آرامش!


3. میت یا میتنز
آمارها نشان می‌‌دهد که 2 درصد از مردم بزرگسال آمریکا باور دارند که نام کوچک واقعی کاندیدای ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان، یعنی میت رومنی، میتنز است. تنها 6 درصد از آمریکایی‌ها می‌دانستند که اسم واقعی فرماندار سابق ماساچوست،‌ در حقیقت ویلارد است.


4. اینترنت‌گردی به شیوه مخصوص
وقتی اسم اینترنت آورده می‌شود،‌ قبل از هر چیزی یاد چه مواردی می‌افتید؟ جستجو؟ گوگل؟ یاهو؟ ای‌میل؟ مطالعه پروژه زندگی آمریکایی‌ها و اینترنت نشان می‌دهد که 8 درصد از افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند،‌ از موتورهای جستجوگر و سرویس‌های ای‌میل استفاده نمی‌کنند. به احتمال زیاد،‌ این حجم از کاربران اینترنت‌ که تعداد قابل توجهی هم هستند، روش‌های خاص خود را برای استفاده از اینترنت دارند،‌ مثلا شاید آدرس‌ها را به طور دستی تایپ می‌کنند.

 

5. سرعت غذا خوردن
تا به حال حساب کرده‌اید که به طور میانگین، چه‌قدر از شبانه‌روز را به خوردن مشغولید؟ مطالعات اخیر سازمان رشد و همکاری اقتصادی نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به طور متوسط در هر روز یک ساعت و 14 دقیقه را صرف غذا خوردن می‌کنند. به نظرتان این رقم کم است یا زیاد؟ در واقع آمریکایی‌ها در مقایسه با 34 کشور دیگری که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، از همه سریع‌تر غذا می‌خورند. ترک‌ها بیشترین زمان را صرف غذا خوردن می‌کنند:‌ روزی 2 ساعت و 45 دقیقه. در رده بعدی، فرانسوی‌های معروف به غذا خوردن‌های مفصل و طولانی قرار می‌گیرند که به طور میانگین روزانه 2 ساعت و 15 دقیقه را پشت میز به خوردن مشغولند.


6. عدد بدشانسی: ‌13
در سال 1993/1372، گروهی از محققین حوزه پزشکی در انگلستان به این نتیجه رسیدند که تصادف‌هایی که در روز جمعه سیزدهم ماه اتفاق می‌افتند،‌ در مقایسه با روز جمعه، ششم ماه، 52 درصد بیشتر منجر به آسیب‌هایی می‌شوند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. آن‌ها مطالعه خود را در بزرگراه ام.25 لندن طی 5 ماه خاص انجام دادند که یکی از جمعه‌های آن مقارن با روزسیزدهم ماه بود و نتایج به دست آمده را با آمار روزهای جمعه دیگر آن ماه‌ها مقایسه کردند. در نهایت هم نتایج را در مجله بریتیش مدیکال به چاپ رساندند. با این که هدف آن‌ها این بود که نشان بدهند وقتی جامعه آماری در مطالعه‌ای محدود باشد، ‌نتایج غیرقابل استناد خواهند بود،‌ اما این نتایج فقط مورد توجه کسانی قرار گرفت که عدد 13 را بدشانس می‌دانستند و از آن می‌ترسیدند!


7. احتمال مرگ بر اثر سقوط زباله‌های فضایی
تخمین زده می شود که تعداد زباله‌های فضایی که در مدار دور زمین قرار گرفته‌‌اند، حدود نیم میلیون قطعه باشد که کوچکترین آن‌ها در حدود 1.27 سانتیمترعرض دارد. اگر بر حسب اتفاق یکی از این قطعات وارد جو زمین شود،‌ با احتمال بالایی کاملا درون جو می‌سوزد و به غبار تبدیل می‌شود. اما اگر این اتفاق نیافتد و تکه زباله فضایی سالم به سطح زمین برسد،‌ آن‌ وقت به شدت با زمین برخورد می‌کند و اگر یک نفر بر حسب اتفاق آن‌جا باشد، ‌به شدت  آسیب می‌بیند. اما چه‌‌قدر احتمال دارد که این اتفاق بیافتد؟ مدیر دفتر اوربیتال دبریس (زباله‌های مداری) در آژانس فضایی اروپا، هاینر کلینک‌راد معتقد است که با احتمال یک در صدمیلیارد، ممکن است که امسال شما بر اثر سقوط یک زباله فضایی به سختی مجروح شوید. بنابراین، ‌اگر عمر یک نفر را به طور متوسط 70 سال در نظر بگیریم، هر کس در طول عمر خود با احتمال یک در یک میلیارد ممکن است بر اثر برخورد شدید یک زباله فضایی روانه بیمارستان شود.

 53272

کد خبر 223245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سمند CA ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  4 4
  نه نخورده است
 • بدون نام IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  71 1
  آره بابا عجیب تر از این آمارها که زیاده، کافیه یه سری بزنید به فیش حقوقی ها و یه سری بزنید به بنگاه ها، میوه فروشی ها، اصلا مغازه ها!!!!!!!
  • بدون نام IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
   27 0
   آره به گوش منم خورده. مثلا در طول یک سال بنزین 600 درصد رشد قیمت داشته، آب و برق بین 100 تا 300 درصد. مرغ 200 تا 300 درصد، گوشت بین 100 تا 200 درصد. بعد تورم را حساب میکنند 20 درصد.
 • بدون نام IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  75 1
  آمارهای اقتصادی ما هم عجیب تر است هم خنده دار تر.
 • سلام US ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  25 1
  چرا در سایتتان گزینه اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را ندارد؟
  • بابا اتی IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
   29 1
   شبکه اجتماعی ؟ اخلالگر ؟ محارب ؟ چی ؟ چرا این خبرآنلاینی ها رو تو این موقعیت قرار میدی ؟!!!! در میزنن ، کیییییییییییییییییییییییییییییه ؟
  • بدون نام IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۰
   0 0
   دم بــــــــــــــــــــــــــــا بـــــــــــــــــــــــــــــــــــا اتـــــــــــــی هم گرم !!!! اه مســــــــــــــــــــتشار توی !!!!!
 • بدون نام IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  14 0
  آره ... سال .. یه چیزایی به گوشمون خورد که مخمون سوت کشید!!!!!
 • تسوکه IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  35 0
  آره. امارهایی که دولت میده از اینها هم عجیب تره.
 • !!!!؟؟؟؟ IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  31 0
  آره بابا ما خودمون دیدیم وشنیدم آمارهایی که سندش هم موجود بود!!!!!یادتون نیست؟؟؟؟و هنوز هم میشنویم .............!!!؟؟؟ادامشو خودم سانسورکردم زحمتون کم شه!!!
  • بدون نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
   19 0
   بله هنوز یادمون نرفته البته هنوز این آمار دادن ها ادامه داره مثلا اقتصاد 17 دنیا
 • mohamamd IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  21 1
  this is normal come here see our country(iran
 • بدون نام IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  38 1
  عجیب تر از این امارها؟!واقعا ندیدید؟امارهایی که اقتصاد ایران رو در دنیا هفدهم معرفی میکنه...امارهایی که از کاهش نرخ بیکاری حکایت داره...امارهایی که تورم رو 12 درصد اعلام میکنه...امارهایی که از کاهش قتل و تجاوز و دزدی و جنایت حکایت داره..امارهایی که بر اساس اون میگن ایران تنها کشوریه که هیچ کس گرسنه نیست...امارهایی که میگه همه دنیا در حال فروپاشی است و این وسط فقط ایرانه که با سرعت و شتاب فزاینده ای در حال پیشرفته..
 • سکینه IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  32 0
  امارهای مسئولین کشور خودمان از اینها عجیب تر است. بخصوص وقتی جمع درصد هایشان که بالاتر یا پایین تر از صد می شود.........!
 • Nasim IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  2 13
  Kheyli chert bud be khundanesh nemiarze..........
 • کوروش IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۳
  1 0
  یه آمارم من میگم: به نقل از خبرگزاری کی نیوز 99 درصد کاربران ، دسترسی به اینترنت در ایران را برابر با واژه فیلتر نامیده اند. هم اکنون اینترنت پرسرعت ایران رتبه 162 بین 174 کشور است و پیشرفت چشمگیری در جایگاه جهانی داشته.
 • بدون نام IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۳
  0 0
  واقعا دل شاد شدم! خیلی جالب بود! مخصوصا: هر کس در طول عمر خود با احتمال یک در یک میلیارد ممکن است بر اثر برخورد شدید یک زباله فضایی روانه بیمارستان شود. و: احتمال یافتن کنترل از راه دور تلویزیون بین بالشتک‌های مبلمان منزل ‌50 درصد است. در این بین، 4 درصد از کنترل‌های گم‌شده در یخچال و یا فریزر و 2 درصد در بیرون از خانه، مثلا در خودرو پیدا می‌شوند. ولی واقعا اون 8 درصد، چطوری با اینترنت کار می کنن؟ لابد از فیوریت؟ نه؟