وزیر بهداشت و درمان کشور از ثبت یک میلیون و ۲۰۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور، طی سال گذشته خبرداد.

وزیر بهداشت و درمان کشور از ثبت یک میلیون و ۲۰۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور، طی سال گذشته خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان، بهرام عین‌اللهی در آیین افتتاح بزرگترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور (بشری) که در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد، اظهارکرد: با توجه به اینکه سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور داشتیم، بنابراین اگر از ما بپرسند یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب چیست، به طور قطع می‌گوییم حوزه سلامت است.

وی افزود: در شاخص‌های مهمی از اول انقلاب تا امروز پیشرفت داشتیم که از جمله آن‌ها افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ‌ومیر نوزادان، کاهش مرگ‌ومیر مادران باردار، کاهش مرگ‌ومیر کودکان، بهبود و کنترل بیماری‌های واگیر، توسعه مراقبت‌های بهداشتی، افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت به اقصا نقاط کشور، ارائه کلیه خدمات سلامت هم‌تراز با کشورهای پیشرفته دنیا و توسعه کمی و کیفی نظام آموزش است.

عین‌اللهی ادامه داد: همه این موارد در وضعیتی ایجاد شد که ۴۵ سال مستکبران و معاندان ما را در تحریم و جنگ قرار دادند و خواستند جمهوری اسلامی را عقب ببرند، اما خوشبختانه در همه حوزه‌ها از جمله سلامت پیشرفت‌های بسیار زیادی را کسب کردیم

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خدمات بیمه در مراکز دولتی ۹۰ درصد و در مراکز خصوصی ۷۰ درصد است و این در حالی است که ما سال گذشته یک میلیون ‌و ۲۰۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور داشتیم.

وی افزود: نیروی انسانی متخصص در جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها از جمله درمان ناباروری وجود دارد، همچنین گردشگری سلامت در جمهوری اسلامی یک فرصت برای بسیاری از کشورها است، در زمینه تجهیزات ناباروری نیز اقداماتی در دانش‌بنیان‌ها انجام شده و توانستیم محیط کشت جنین را در داخل تولید کنیم.

عین‌اللهی یکی از مهم‌ترین مسائل امروز را جمعیت و جوانی جمعیت دانست و عنوان کرد: در برهه فعلی به دلایل مختلف دچار کمبود جمعیت شدیم و به سمت سالخوردگی پیش رفتیم، در دولت مردمی توجه ویژه‌ای به این موضوع شد و مجلس قانونی را تصویب کرد. در سال گذشته کاهش جمعیت و تولید فرزند که کاملا نزولی پیش می‌رفت، افقی شد و امیدواریم با اقدامات در حال انجام شاهد صعودی شدن این روند باشیم.

وزیر بهداشت بیان کرد:کشورهایی مانند چین بیشترین جمعیت دنیا را دارند، اما باز هم بر موضوع افزایش جمعیت خود کار می‌کنند. در آمریکا نیز رشد جمعیت را تشویق می‌کنند، بنابراین این راهکار مهمی برای ما است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت از سال ۱۴۰۰ قرارگاه جوانی جمعیت را با مسئولیت وزیر و با حضور همه دست‌اندرکاران برقرار کرده است، گفت: ۲۲ جلسه برگزار شد، ۱۱ دستورالعمل وزیر و ۴۲ دستورالعمل مدیران داشتند، همچنین قرارگاه جمعیت در تمام دانشگاه‌ها تشکیل و ۱۵۲۹ جلسه برگزار شد.

عین‌اللهی عنوان کرد: درمان ناباروری یکی از مسائل مهم است و تعداد افراد نابارور ۳.۵ تا ۴ میلیون نفر تخمین زده شده است. ما خدمات بیمه‌ای را گسترده کردیم و مراکز سطح دو و سه را در کشور افزایش دادیم که در حال حاضر ۸۷ مرکز سطح دو درمان ناباروری و ۱۲۶ مرکز درمان تخصصی ناباروری سطح سه در کشور داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: پوشش داروهای تخصصی درمان ناباروری ۶۳ قلم بوده، ۲۸ قلم لوازم و تجهیزات پزشکی، ۵۶ قلم آزمایش، ۷ قلم خدمات تصویربرداری و ۲۰ عمل جراحی تحت پوشش قرار دارند که در این موارد ۹۰ درصد توسط بیمه پرداخت می‌شود. دو واکسن جدید را به واکسن‌های قبلی اضافه کردیم که از امسال در هفت استان به صورت آزمایشی شروع شده و تا پایان تابستان در کل کشور انجام خواهد شد، ضمن اینکه تغذیه مادران باردار با اهدای رایگان ویتامین‌ها و مکمل‌ها در مراکز بهداشت و ناباروری انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حدود سه میلیون و ۳۳۸ هزار نفر در مراکز دولتی به صورت رایگان زایمان طبیعی انجام دادند. ۲۰۰۰ دوره توانمندسازی برای افرادی که می‌خواهند در حوزه‌های خدمات زایمانی کار کنند و ۶۰ هزار ماما تربیت شدند تا در جوانی جمعیت فعالیت داشته باشند.

عین‌اللهی افزود: بیمه رایگان برای مادران و فرزندان تا پنج سالگی انجام شده است. در شرایطی که در غزه کودکان مظلوم به شهادت می‌رسند، جمهوری اسلامی تمام کودکان زیر هفت سال را با وجود همه مشکلات اقتصادی رایگان درمان می‌کند.

وزیر بهداشت اضافه کرد:در حوزه دستیار رشته زنان ۱۷.۸ درصد افزایش پذیرش را داشتیم که این در حالی است که تربیت نیروی انسانی در حوزه فلوشیپ ناباروری را تا ۴۶ درصد افرایش دادیم. در سطح خانه‌های بهداشت پرداخت کارانه پلکانی به بهورزان، مراقبان سلامت و ماماها به میزان تولد انجام می‌شود.

وی یکی از مشکلات امروز را سقط جنین دانست و گفت: برای این منظور در تمام دانشگاه‌ها دستورالعمل‌هایی را تعیین کردیم و گروه‌های مردمی نفس با افرادی که تصمیم به سقط جنین دارند، صحبت می‌کنند که تا امروز ۴۰۰۰ فرزند متولد شدند، همچنین ۴۴۴ گروه مردمی در زمینه ازدواج ایجاد شدند که در زمینه فرزندآوری و پیشگیری از سقط جنین کار می‌کنند و سامانه ۱۹۰ فعال شده که شکایت مردمی و مشکلات در خصوص سقط جنین را به این سامانه اطلاع می‌دهند.

وزیر بهداشت در پایان در خصوص دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این دانشگاه سه مرکز درمان ناباروری سطح دو در کاشمر، سبزوار و نیشابور و در مشهد یک مرکز درمان ناباروری سطح سه در بیمارستان امام رضا(ع) و چهار مرکز خصوصی قرار دارد. در سال گذشته ۴۱ هزار نفر برای درمان ناباروری به مراکز دولتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه کردند؛ ساخت مرکز درمان ناباروری بشری در بیمارستان رضوی از سال ۱۴۰۱ شروع و ۱۸ ماهه تمام شد که یک رکورد و کاری میدانی و جهادی است و ما در وزارت بهداشت آمادگی همه نوع همکاری را در این مرکز داریم.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1908457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =