پرسشهای صریح در باره سقوط بالگرد رئیسی/ احتمال توطئه خارجی چقدر وجود دارد؟

فضای مجازی این روزها پر است از گمانه‌زنی‌های افراد، خبرگزاری‌ها، محافل سیاسی، عناصر فنی و حتی چند خلبان درباره این احتمال که حادثه بالگرد حامل رئیس‌جمهور رئیسی و همراهان وی ناشی از یک توطئه خارجی بود.

به گزارش خبرآنلاین روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: هرچند اخبار اولیه در روز وقوع حادثه حکایت از نقش داشتن عوامل جوی در آن داشتند ولی به تدریج گمانه‌زنی‌ها به سوی توطئه بودن متمایل شدند بطوری که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گروهی را مأمور بررسی حادثه کرد تا چگونگی آن را روشن کند.

این گروه هنوز نتیجه بررسی‌های خود را اعلام نکرده ولی گمانه‌زنی‌های متمایل به توطئه بودن حادثه بقدری زیاد است که اکنون تمام ذهن‌ها به آن مشغول است.

طبعاً گزارشی که گروه بررسی‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان منتشر کند رسمیت خواهد داشت و قابل استناد خواهد بود، در عین حال افکار عمومی بشدت در حال پیگیری ماجراست و می‌خواهد به واقعیت پی ببرد. در چنین شرایطی برای جلوگیری از سوء‌استفاده بیگانگان که معمولاً فرصت را برای القاء خواسته‌های خود مغتنم می‌شمرند، باید منابع مطلع داخلی اطلاعات بیشتری در اختیار عموم قرار دهند و از این طریق راه را بر سوء‌استفاده‌های فرصت‌طلبان ببندند.
یکی از نکاتی که احتمال توطئه بودن ماجرای بالگرد حامل رئیس‌ جمهور رئیسی و همراهان را پررنگ می‌کند محل وقوع حادثه است. این حادثه در نزدیکی مرز کشورمان با جمهوری آذربایجان رخ داده که رژیم صهیونیستی امکانات اطلاعاتی، مخابراتی و نظامی زیادی در آن مستقر کرده است. استقرار این امکانات در جدار مرزی جمهوری آذربایجان، امکان انجام هر توطئه‌ای در منطقه مرزی داخل کشورمان را به رژیم صهیونیستی می‌دهد. اینکه از سه بالگرد ایرانی در حال بازگشت از منطقه مرزی به سوی تبریز فقط بالگرد حامل رئیس ‌جمهور دچار این حادثه شده، ضمن اینکه می‌تواند مرتبط بودن حادثه با عوامل جوی را منتفی کند، احتمال توطئه بودن را تقویت می‌کند.
یکی دیگر از نکاتی که در تقویت احتمالی توطئه بودن حادثه بالگرد حامل رئیس ‌جمهور رئیسی و همراهان مؤثر است اینست که بعضی از صاحبنظران فنی گفته‌اند ابتدا بالگرد در هوا منفجر شده و سپس سقوط کرده است. در این فرض، ماجرا می‌تواند ناشی از مداخلات بیرونی و یا درون بالگرد باشد که در هر دو صورت، موضوع با پیچیدگی مواجه است و قابل پیگیری می‌باشد.
فرض دیگر اینست که بالگرد به خاطر از کار افتادن تجهیزات راداری و ناوبری دچار اختلال شده و در اثر خارج شدن از کنترل، سقوط کرده است. در این فرض هم احتمال توطئه وجود دارد و تمام این موارد را می‌توان ناشی از عوامل بیرونی دانست.
ضمن تأکید مجدد بر اینکه آنچه رسمیت دارد و می‌تواند قابل اتکا باشد، گزارشی است که گروه بررسی‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح ارائه خواهد کرد، لازم می‌دانیم بر سه نکته تأکید کنیم.
اول اینکه این حادثه نشان داد تدبیرکنندگان امور سفر رئیس ‌جمهور دچار ضعف اساسی بودند و نکات ایمنی زیادی را مورد توجه قرار ندادند. دوم اینکه ناوبری ما ضعیف است و اگر حادثه بالگرد حامل رئیس ‌جمهور ناشی از توطئه بودن باشد، این ضعف نیز در به وقوع پیوستن آن سهیم بوده است. و سوم اینکه در بخش تأمین امنیت در برابر توطئه‌های خارجی دچار ضعف شدید هستیم.
بنابراین، برطرف ساختن ضعف تدبیر، به‌روزرسانی امکانات ناوبری و تقویت امنیت ملی برای ضربه‌ناپذیر شدن در برابر دشمنان باید در دستور کار مسئولین نظام قرار گیرند و در این زمینه هیچگونه مسامحه‌ای جایز نیست.
23302
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1910441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 76
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  اگر کار اسرائیل باشه که باید اسرائیل رو از رو نقشه پاک کنیم
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  روحت شاد مرد با آن عبای خاک گرفته ت . روحت شاد که بر مرد مردم نخندیدی.
 • حبیب IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  برادر بزرگواری که این متن را نوشتی تشکر ولی خوب بود صبر میکردی تا گزارش رسمی منتشر شود.اگر متخصص جنگ الکترونیک باشی یا هلیکوپتر را بشناسی یا درست عکس محل حادثه را ببینی بسیاری از این گانه زنی رفع می‌شود.محل سقوط و برخورد نشان دهنده ارتفاع بلند و برخورد دارد اگر در هوا منفجر میشد هیچ جسدی و تکه نباید کنار هم می‌بود
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  خداخودش وکیل شهدای عزیزمان هست یاخدا
 • نصر IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  سلام، این اتفاق تلخ ناشی از چند اشتباه استرتژیک ممکن است باشد ۱-اساسا چه لوزمی داشته با توجه به وسایل مثل تجهیزات ویدیو کنفرانس حتما حضوری برای افتتاح برود ،۲-باتوجه به شرایط آب و هوایی نبایستی اجازه پرواز می دادن ۳- با توجه به فرسود بودن تجهیزات و نداشتن امکانات لازم برای بالگرد لوزمی به جای غیر ضروری نداشته و....
 • کاظم کریمی IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  با سلام تمام این فرضیات و البته فرضیه های قابل تصور دیگر، ولو ساده بایستی به صورت علمی و دقیق مورد واکاوی قرار بگیرند و نتایج مستدل به اطلاع افکار عمومی برسد، در این زمینه هیچ اشکالی هم ندارد از کشورهای صاحب نظر دنیا کمک بگیریم و با تدقیق کافی از بروز سوانح جدید و ورود خسارات مادی و معنوی مشابه جلوگیری شود.
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  نکات قابل توجهی مورد تاکید واقع شده که مزید بر آنها نتایج تحقیق میدانی گروه اعزامی می تواند بر صحت و سقم این موارد بیفزاید.نتایج هر چه باشد،اهمال و‌کوتاهی مسئولین حفاظتی،امنیتی و برنامه ریزی قابل پیگیری است.
 • محمد IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  خواهشا تا اعلام نظر کارشناسان مربوطه از هر گونه گمانه زنی اجتناب کنید به اندازه ی کافی حالمون بد هست دیگه بدترش نکنید
 • حسن‌یونسی IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  حتما‌ضعف‌داخلی‌وحتما‌توطئه‌خارجی‌بوده‌ولاغیر
 • محمد IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  بله متاسفانه خیلی ضعیف عمل کردن مسولین امر.........
 • جازمین US ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  ازونجایی که گفته شده بیشترین آسیب رو خلبانان داشتن بی شک برخورد ازجلوی هلیکوپتر بوده که اینجوری متلاشی شده و اصلا فرصت ایجکت افراد با چتر نجات هم فراهم نشده ....
 • علی شفیعی IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  خلاصه باید حواسمان به اطراف ودور وبر باشد واین حادثه در افکار مردم این است که عمدی بوده است
 • علی IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  نگذارید خون این عزیزان پایمال شود اگر حادثه بوده که وسلام اگر کوتاهی بوده مقصر به عدالت پیگیری شود تا شاهد چنین حوادث هولناکی نباشیم اگر دست عامل خارجی در کار است که والله تا پای جان باید ایستاد و تا آخرین قطره خون دفاع کرد
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  این شکایت را به کی بگوییم چرا هلیکوپتر ی که حامل ریس جمهور عزیزمان است اینقدر امنیتش کم باشه آیا این ضعف ایران را نشان نمی دهد آیا ممکن است که دشمن در این سانع دست داشته باشد