«واشنگتن پست» در تحلیلی با اشاره به راهبرد دیرینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای همسوئی با حزب جمهوری‌خواه آمریکا و مقابله با حزب دموکرات، هشدار داد که این رژیم با راهبرد نتانیاهو، حمایت یکپارچه آمریکا را از دست خواهد داد.

به گزارش خبرآنلاین، طی ۱۶ سال گذشته، نخست وزیر (رژیم) اسرائیل، به شدت از رویکرد پیشینیان خود در نزدیکی فراحزبی با آمریکایی‌ها فاصله گرفته است. بدان معنا که وی جمهوری‌خواهان را تایید و دموکرات‌ها را تحقیر کرده است.

جنگ غزه این تغییر را بسیار شتاب بخشیده و این در حالی است که حمایت گسترده آمریکایی‌ها از (رژیم) اسرائیل هم از نقطه نظر حزبی و هم از دیدگاه نسلی در حال کاهش است. می توان این شکاف را، که در اعتراضات و مناظرات دموکرات‌ها به وضوح دیده می شود، نشان دهنده یک تغییر اساسی در سیاست ایالات متحده نسبت به اسرائیل توصیف کرد.

به گزارش ایرنا از این رسانه آمریکایی، کریس مورفی، ‌سناتور دموکرات آمریکایی، نتانیاهو را یک «فاجعه مطلق» برای (جلب) حمایت از اسرائیل در سراسر جهان توصیف و اضافه می کند: نتانیاهو در ایالات متحده، تصمیمات جسورانه ای برای نزدیکی خود با حزب جمهوری‌خواه گرفت و سوگیری‌های بسیار شدیدی در مورد سیاست های آمریکا نشان داد که این‌ها عواقب جدی به همراه خواهد داشت.

این تحلیل می افزاید: نتانیاهو تنها عامل این تغییر نیست. (رژیم) اسرائیل در سال‌های اخیر به طور پیوسته به سمت (ایدئولوژی های) راست و حزب دمکرات به سمت چپ حرکت کرده اند. این در حالی است که واقعه هولوکاست، که مدت‌ها باعث همدردی آمریکایی‌ها با اسرائیل شده بود، به طور فزاینده‌ای محو شده است. با این حال دستیاران سابق نتانیاهو می گویند وی این تغییرات را با راهبرد همسویی با (حزب) راست آمریکا - تصمیمی که زمینه ساز شکاف رو به رشد او با جو بایدن، ‌رئیس جمهوری آمریکا، شد- مدیریت کرده است.

بر اساس این تحلیل، در گذشته راهبرد نتانیاهو در اقداماتی مانند سخنرانی در کنگره تحت رهبری جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) برای انتقاد از سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق دموکرات آمریکا در قبال ایران، یا ترجیح دادن میت رامنی و دونالد ترامپ، نامزدهای جمهوری خواه ریاست جمهوری، در فرایندهای انتخاباتی منعکس شد. در حال حاضر نیز، رد درخواست‌های بایدن در مورد ارائه کمک به غیرنظامیان فلسطینی در غزه، از دیگر نمودهای مخالفت نخست وزیر اسرائیل با دموکرات‌ها ارزیابی می‌شود که در واقع بسیار شدت گرفته است.

واشنگتن پست در این تحلیل می افزاید: برخی از رهبران رژیم صهیونیستی نگران هستند که نتانیاهو حمایت یکپارچه آمریکا از (رژیم) اسرائیل را برای همیشه از بین ببرد. ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق (رژیم) اسرائیل، یکی از اعضای سابق حزب لیکود، به تازگی در مصاحبه‌ای تاکید کرد: راهبرد حزبی رهبر کنونی (رژیم صهیونیستی) باعث فرسایش حمایت عمومی از (رژیم) اسرائیل شده است.

وی افزود: این یک تهدید جدی علیه نیازهای اساسی (رژیم) اسرائیل است. هنگامی که این اجماع نظر که هر دو حزب (آمریکا) برای ما به یک اندازه مهم هستند، را به خطر می اندازیم، در واقع تهدیدی بسیار جدی در مورد احساس وظیفه نظام آمریکا و نهادهای سیاسی این کشور، نسبت به (رژیم) اسرائیل شکل داده ایم.

واشنگتن پست در پایان تحلیل خود می‌نویسد: مجموعه ای از عوامل اجتماعی، سیاسی و امنیتی، (رژیم) اسرائیل را به طور پیوسته به سمت راست و به سنت رهبران چپگرا مانند شیمون پرز و ایهود باراک سوق داده است. در ایالات متحده، فعالان سیاهپوست به طور فزاینده‌ای با آرمان فلسطین شناخته شده و حتی زمانی که به بخش مهمتری از حزب دموکرات تبدیل می‌شوند (رژیم) اسرائیل را به عنوان یک موجودیت «استعماری» محکوم می‌کنند. جنبش بایکوت، سلب سرمایه و تحریم ها (BDS) سال ها پیش در اعتراض به رفتار اسرائیل در سرزمین های اشغالی آغاز شد. با این حال دموکرات‌ها می‌گویند هیچ چیز مانند لفاظی‌ها و اقدامات نتانیاهو، به‌ویژه آمار بالای صدمات به غیرنظامیان در باریکه غزه و گرسنگی گسترده‌ای که سراسر این منطقه را فراگرفته است، همدردی ترقی خواهان با (رژیم) اسرائیل را از بین نبرده است.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1911877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =