۵ نفر
۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۵
فقط ۴۰ درصد مانده بود که مگس شویم!

وقتی صحبت از ژنتیک به میان بیاید، چه بخواهید چه نخواهید، ما انسان‌ها و همه جانوران و گیاهان از یکجا آمده‌ایم. اگرچه احتمالاً اولین جانور خویشاوندی که به ذهن می‌رسد، شامپانزه است اما ۸ جانور و البته میوه (!) وجود دارند که نزدیک‌ترین ژن‌ها را به ژن‌های ما دارند.

تینا مزدکی: اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم، باید بگوییم که انسان (هومو سپینس) علاوه بر اینکه جانداری بسیار پیچیده و جالب است، از نظر زیستی جانوری شکارچی، اجتماعی و بسیار خطرناک است. ما از موجودات تک‌سلولی به موجوداتی تبدیل‌شده‌ایم که می‌توانند به‌تنهایی فکر کنند. انسان‌ها مغز بزرگی دارند، به همین دلیل است که می‌توانند به‌صورت شناختی فکر کنند و کارهایی را انجام دهند که بسیاری از حیوانات نمی‌توانند انجام دهند. اما باید بدانید که در میان این جانوران، جانورانی وجود دارند که به ما نزدیک‌ترین شباهت ژنتیکی را دارند.

شامپانزه‌ها، جانورانی که بیشترین ارتباط ژنتیکی با انسان را دارند

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

وقتی صحبت از ژنتیک به میان می‌آید، شامپانزه‌ها و انسان‌ها نزدیک‌ترین جانوران به یکدیگر هستند. ۹۸/۹ درصد از ژن‌های شامپانزه‌ها دقیقاً مشابه انسان‌ها است. البته منطقی است؛ انسان‌ها و شامپانزه‌ها از نوادگان گونه مشترکی هستند که میلیون‌ها سال پیش می‌زیست و درنهایت، به دو گونه مختلف انسان‌تباران و کپی‌ها فرگشت پیدا کرد.

قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌هایی که در طول زمان تغییر کرده‌اند، ویژگی‌های ظاهری و رفتاری بوده ولی DNA تا حد زیادی ثابت مانده و تنها چند تغییر جزئی داشته است. شاید همین ۰/۲ درصد تفاوت ژنتیکی، دانشمندان را نسبت به نزدیک‌ترین خویشاوندان زیستی‌مان کنجکاوتر کرده باشد.

۹۴ درصد ژن انسان در بدن این حیوان خانگی است

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

احتمالاً یکی از شگفت‌انگیزترین حقایقی است که ممکن است با آن روبه‌رو شوید این است که سگ‌ها بیش از ۱۷٬۰۰۰ ژن خاص مشترک با ما دارند. به‌عنوان‌مثال روند پیری سگ‌ها که ارتولوگ نامیده می‌شود، از جد مشترکشان با انسان مشتق شده است. یکی دیگر از شباهت‌های ژن‌های ما و سگ‌ها خودش را در مواقع کمبود اکسیژن نشان می‌دهد، در این مواقع سگ و انسان پاسخ ژنی مشابهی از خود نشان می‌دهند. اگرچه این ژن‌ها کاملاً یکسان نیستند اما همین تفاوت‌ها باعث شده است که دانشمندان ویژگی‌های سلامتی انسان و سگ را موردمطالعه قرار دهند.

گربه با ۹۰ درصد ژن انسانی، سومین حیوان نزدیک به ما است

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

نه‌تنها سگ‌ها ازنظر تعداد ژن به شما نزدیک هستند، بلکه گربه شما نیز درصد بالایی از ژن‌های انسانی را در بدن خود جای داده‌اند. سال ۲۰۰۷ بود که دانشمندان تشخیص دادند که گربه‌های خانگی حبشی ۹۰ درصد ژن‌های مشابه با انسان دارند. دلیلش آن است که گربه‌ها و انسان‌ها اجداد مشترکی از میلیون‌ها سال پیش دارند. علاوه بر این، دانشمندان دریافتند که تعداد زیادی از ژنوم‌ها نیز مانند ژن‌های انسان، فرگشت پیداکرده است.

۱۷۶۰۰ ژن از ما در بدن گاوها است

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

در یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ که در مجله Science منتشر شد، دانشمندان توضیح دادند که ۸۰ درصد از ۲۲۰۰۰ ژن گاو شبیه ژن انسان است. این مطالعه جامع به‌قدری عجیب بود که درمجموع ۳۰۰ دانشمند از ۲۵ کشور در این تحقیق شرکت کردند تا مطمئن شوند همه‌چیز به‌درستی ترسیم ‌شده است.

موش، نسخه کوچک ژنتیکی ما

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

۶۷ درصد از کل ژن‌های ما و موش‌ها با یکدیگر یکسان هستند. دانشمندان عاشق مطالعه موش‌ها هستند. بسیاری از محصولات معمولاً قبل از آزمایش روی انسان روی موش‌ها آزمایش می‌شوند و یکی از دلایل آن این است که درصد بالایی از ژن‌های ما و موش‌ها با یکدیگر مشترکند. حتی جالب است بدانید که ۸۵ درصد از ژن‌های کدکننده پروتئین موش‌ها و انسان‌ها مشابه یکدیگر است.

مرغ‌ها، ششمین خویشاوند ژنتیکی انسان

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

پرندگان و پستانداران به یکدیگر شباهت ژنتیکی دارند. زمانی که دانشمندان شروع به مطالعه ژن‌های انسان و مرغ کردند متوجه شدند که این جانوران حدود ۶۰ درصد ژن مشترک با انسان دارند. این اشتراک در چندین پروتئین که هم مرغ و هم انسان دارند دیده می‌شود، در واقع محققان دریافتند که پروتئین‌های پاسخ ایمنی، هم در پرندگان و هم در انسان‌ها یکسانند.

۶۰ درصد ژن، باعث بیماری‌های مشترک ما و مگس میوه است

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

مگس‌های میوه حدود ۶۰ درصد ژن مشترک با ما دارد. این حشرات کوچک به دلیل شباهت با انسان‌ها به‌شدت موردمطالعه قرار می‌گیرند. محققان دریافته‌اند مگس‌های میوه به بسیاری از بیماری‌هایی که انسان‌ها دارند مبتلا می‌شود. این امر باعث شده تا دانشمندان آن‌ها را به‌دقت مطالعه کنند، زیرا بسیاری از پیشرفت‌ها در مورد اطلاعات ما از بیماری‌ها می‌تواند از مطالعه این حشرات حاصل شود.

یکی دیگر از اقوام ژنتیکی ما، موز شد!

«موز» و «گاو»، برادران ژنتیکی ما! / اختلاف ناچیز ژنتیک انسان با مگس میوه

موز به‌طور شگفت‌انگیزی حدود ۶۰ درصد ژن انسان دارد. برخی از ژن‌های ما که با این میوه یکسان است، شامل ژن‌هایی است که DNA را تکثیر می‌کنند و همچنین ژن‌هایی که چرخه سلولی را کنترل می‌کنند. البته توجه به این نکته مهم است که اگرچه ژن‌ها مشابه یا یکسان هستند، اما ترکیب DNA موز و انسان تنها ۱٫۲٪ شباهت دارد!

منبع: a-z-animals

۵۴۳۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1913103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  6 0
  از مگس بودن پشیمان گشته ایم ، مرحمت فرموده ما را مس کنید
 • حسن IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  4 1
  پس مشخص شد چرا بعضی از انسانها رفتارشان مثل حیوانات است
  • IR ۰۳:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۱
   2 5
   براندازها
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  3 0
  انسان خطرناکترین موجود جهان هستیه و من امیدوارم هر چه سریعتر نسل بشر به کل تا آخرین تن، از کره زمین منقرض بشه تا کره زمین به صاحبان اصلیش یعنی حیوانات بازگرده و کره خاکی نفسی بکشه، البته اگه تا اون موقع انسان کره زمین رو نابود نکرده باشه
  • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
   2 0
   در یک حالت دُرُست بیان کردید و آن حالتی است که یک انسان بی‌تربیت و بی‌ادب صاحب قدرت شود و هیچ نصیحتی نپذیرد و یا هیچ عبرتی را سرمشق قرار ندهد و یا قدم خیری برندارد و یا دست کمک‌کننده به محتاجی نداشته باشد و فقط شرّ باشد؛ این همان است که شاعر می‌گوید تیغ به دست دیوانه دادن؛ انسان موقع به دنیا آمدن بین فرشته و حیوان قرار دارد؛ می‌تواند با کسب علم و معرفت به مقام بالاتر از فرشته برسد "یا" با بی‌تربیتی و بی‌معرفتی، از حیوان هم پست‌تر شود؛ در آن صورت کارهایی می‌کند که هیچ درّنده‌ای نمی‌کند و حق را هم به خودش می‌دهد. قرآن در مورد این اشخاص در سوره اعراف آیه ۱۷۹ می‌فرماید: ... اُولٰئِكَ كَالْاَنْعامِ بَلْ هُمْ اَضَلُّ اُولٰئِكَ هُمُ الْغافِلونَ یعنی ...آنان مانند حیوانند بلکه گمراه‌تر از حیوان، آنان غافلانند. ان شاء الله شما و دیگر خوانندگان، از دسته خیر و صلاح و نیکوکاری هستید که در مقابل درد و گرفتاری دیگران بی‌خیال نیستید.
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  1 0
  بنده در شگفتم که ما کتاب قرآنی در دسترس داریم که در آن به صراحت بیان داشته که خداوند بشر را (از مواد طبیعی در زمین) خلق کرده و به فرشتگانش دستور داده که او را سجده کنند (سوره دوم، از آیه ۳۰ به بعد) و ما از نسل همان بشریم. خود خداوند سایر موجودات را هم از همات مواد طبیعی ساخته،پس بدیهی است که ساختمان بدن بشر با ساختمان بدن سایر موجودات از یک جنس باشد؛ ان وقت برویم سراغ فرضیات دیگر.