۰ نفر
۶ دی ۱۳۹۰ - ۰۷:۵۰

مسافرت هزار و خرده ای کیلومتری شش توله شیر از بابلسر به اصفهان، برای سه توله شیر نصف شد؛ سه تا در تهران پیاده شدند و سه تا به اصفهان رسیدند. اما مالک این توله شیرها چه کسی بود؟

سمیه آخشی: مقامات سازمان محیط زیست می گویند سیرکی در اصفهان این توله شیرها را از باغ وحشی در بابلسر خریده و به تهران برده است. همچنین چندبار گفته شده مالک توله شیرهای تهران گرد، فرد معروفی است.
شاید اگر یدک کش اسب که توله شیرها را از بابلسر به اصفهان می برده است، کمی ایمن تر بود، اکنون هیچ شیری در تهران پیدا نمی شد و ماجرای کش دار و مهیجی اتفاق نمی افتاد. اما ظاهرا ماجرا اتفاق ساده ای است؛ این توله شیرها از باغ وحشی در بابلسر خریده شده بودند و به قصد تربیت برای یک سیرک در اصفهان به مقصد این شهر در حرکت بودند که در راه 3 توله شیر به علت نبود ایمنی در یدک کش به بیرون پرتاب شدند. مسئولان سیرک هم بدون اینکه متوجه این اتفاق شوند 3 شیر دیگر را به اصفهان رسانده و تازه متوجه حادثه می شوند.
دیروز یکی از روزنامه های استان اصفهان، گفتگویی داشت با مدیر اجرایی سیرک ایران ایتالیا و او غیرمجاز بودن حمل سیرک ها را رد می کند.

ابراهیم طریقت پیما، مدیر اجرایی سیرک ایران ایتالیا (خلیل عقاب) به روزنامه اصفهان زیبا گفته است: "به طور شفاهی مجوز های لازم را از سیرک بابلسر گرفتیم وبا این تصورکه این باغ وحش در بابلسر مجوزهای لازم را از محیط زیست اخذ کرده ومشکلی وجود ندارد اقدام به خرید و انتقال شیرها کردیم. وقتی که ما در تهران منتظر ورود شیرها بودیم تا پس از اخذ مجوز آنها را به اصفهان منتقل کنیم با خبر شدیم که شیرها به علت باز شدن در یدک کش در نزدیکی رودهن بیرون افتاده اند ویکی از توله شیر ها هم به علت تصادف کشته شده است."
نکته جالب اینکه او باغ وحش بابلسر را مقصر می داند: "باغ وحش بابلسر مقصر است و باید پاسخگو باشد چرا که ما نیز در تهران منتظر ورود شیرها بوده ایم. اگر تخلفی بوده، از سوی باغ وحش بوده که برای گرفتن مجوز کوتاهی کرده است."
گفته شده سه شیر سالم مانده از حادثه شبانه به اصفهان رسیده بودند و پس از بلوای یافتن توله شیرهای دیگر در تهران از مدیران سیرک خواسته شده سه توله شیر دیگر را هم به سازمان محیط زیست برگردانند.
البته در همان روزهای اول پیدا شدن سه توله شیر، گفته شد فردی به مسوولان پارک پردیسان مراجعه می کند و به انها می گوید سه توله شیر گم کرده! نکته اینکه معمولا مکان همیشگی سیرک ایران ایتالیا در تهران (بامالکیت معروف؛ خلیل عقاب) است، همین پارک پردیسان است.

 

اقدام غیر قانونی دفاع ندارد
از سوی دیگر مریم امیدی کارشناس محیط زیست طبیعی در اداره محیط زیست استان اصفهان با رد گفته های مدیر اجرایی این سیرک به خبرآنلاین می گوید: "در صورتی هم که شیرها از سوی باغ وحش بابلسر وجود داشته اند این امر برای نگهداری انان بوده است و هرگونه خرید وفروش نیاز به مجوز تازه داشته است . این در حالی است که علاوه بر خرید غیر قانونی این توله شیرها هیچ مجوزی هم از سوی نیروی انتظامی ومجاری قانونی دیگر برای ورود این توله شیرها به شهر اخذ نشده وامنیت مردم به خطر افتاده است."
سیرک ایران ایتالیا این سیرک که از معتبرترین سیرک های فعال کشور است پس از سالها فعالیت در خارج از کشور، سال 70 کار خود را دوباره در ایران شروع کرد و تاکنون در بسیاری از شهرهای ایران برنامه اجرا کرده است. گروه های مختلف از ایتالیا نیز به واسطه این سیرک در نقاط مختلف کشور برنامه اجرا کرده اند. در اصفهان نیز این گروه در مهر ماه وآبان ماه برنامه داشت که با استقبال فراوانی روبرو شد. گفته شده اکنون این سیرک در راه شیراز است و شیرها را قرار بوده در آنجا تربیت کند.
حالا سازمان محیط زیست به علت چند مورد اقدام غیر قانونی از دو شخصیت حقوقی در گیر در این ماجرا شکایت کرده است شرکت حمل کننده این توله شیرها که یک سیرک است و باغ وحش بابلسر آن هم به دو دلیل؛ خرید غیر قانونی بچه شیرها و حمل ونقل این حیوانات بدون در نظر گرفتن مسائل ایمنی.
طبق قانون محیط زیست این افراد جریمه ای نقدی خواهند شد ولی به گفته امیدی اینکه چه جریمه ای برای آنان در نظر گرفته شود به رای کارشناسان محیط زیست و قاضی بستگی دارد. هرچند که جریمه های نقدی در نظر گرفته شده برای تخلفات زیست محیطی در ایران، از 3دهه پیش تاکنون به روز نشده و بازدارنده نیست.
او درباره شکایت محیط زیست استان اصفهان از سیرک ایران ایتالیا می گوید: "برنامه این گروه به مدت دو ماه در اصفهان برگزار شد و فرصت انان در آبان ماه به اتمام رسیده بود واینکه چرا پس از اتمام برنامه شان دوباره اقدام به آوردن این شیرها کرده اند، جای سوال دارد. ولی چون شیرها در تهران پیدا شده اند سازمان محیط زیست تهران می تواند شاکی باشد."
البته طبق گفته معاون محیط زیستی وتنوع طبیعی سازمان محیط زیست کشور این سیرک که در اصفهان و چند استان دیگر فعالیت می کرده است تاکنون نیز چندین مورد تخلف داشته است؛ در یک استان به ثبت رسیده، در استانی دیگر فعالیت می کرده و نمونه های تخلف را نیز در پرونده اش داشته است که با این شکایت نیز امکان لغو شدن مجوز آن نیز وجود دارد.

 

نظارت محیط زیست محدود است
در پاسخ به این سوال که محیط زیست چه نوع نظارتی بر نگهداری گونه های جانوری وتعداد آن ها دارد بخت آور یکی از متولیان راه اندازی برنامه های سیرک در اصفهان می گوید: "محیط زیست صرفا از نظر نوع نگهداری و مکان آن و همچنین بررسی شناسنامه سلامت حیوانات نظارت دارد و اینکه چه نوع حیوانی و از هر گونه چند عدد توسط سیرک ها نگهداری شود هیچ گاه مد نظر نبوده است."
با این حال این سوال به ذهن می رسد که یک سیرک مگر به چند شیر احتیاج دارد که همزمان شش توله شیر باید خریداری شود و از سویی نظارت خاصی هم بر نوع گونه ها و تعداد آنها از سوی قانون پیش بینی نشده باشد؟
مسوولان سیرک ایران ایتالیا، پاسخگوی این سوال خبرآنلاین نبودند.

4747

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 191314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۶
  6 0
  ای کاش نظر خور شیرها رو هم می پرسیدین
 • بدون نام IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۶
  3 0
  چقدر راحت درباره حیوونای بی زبونی که حق دارن توی فضای آزاد و در محیط طبیغی زندگی کنن حرف می زنن و تصمیم می گیرن. چرا فکر نمی کنن که اونام به اندازه انسان ها حق زندگی کردن دارن. سیرک یعنی چی؟ چرا باید یه سری حیوون با سختی و گرسنگی یه سری کارا رو یاد بگیرن که آدما خوش باشن و بخندن؟ درد آوره. آدمیزاد همه چیز رو برای خودش می خواد و هیچ حقی برای دیگر موجودات و مخلوقات خدا قائل نیست. کاش این سیرک مسخره رو جمع می کردن و این حیوونای بیچاره رو بعد از بهبودی رها می کردن توی یه منطقه حفاظت شده تا راحت زندگی کننن. اما کو کسی که دلش برای اینا بسوزه. همه فکر منافع خودشون هستن
 • بدون نام US ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۶
  4 0
  در بابلسر تولیدی شیر داریم جدیدا؟