هشدارهای صریح مسعود پزشکیان درباره فیلترینگ و مهاجرت نخبگان /زندگی بدون شرمساری یعنی نان آور خانواده شرمنده زن و بچه خود نشود

مسعود پزشکیان در بخشی از سخنان خود در یک برنامه تلویزیونی گفت: بستر مهاجرت را در ذهن نیروها فراهم کرده‌ایم. تا مقررات را اصلاح نکنیم نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود پزشکیان نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در بخشی از سخنان خود در برنامه «میزگرد اقتصادی» که شامگاه پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ از شبکه یک سیما برگزار شد، با بیان این‌که «ما در حال فراری دادن مغزها از کشور هستیم»، به حوزه صنعت دیجیتال اشاره کرد و گفت: ظرفیت رشد اقتصاد دیجیتال در کشور قابل توجه است و می‌تواند در شرایط تحریم راهگشا باشد؛ سهم هسته اقتصاد دیجیتال از جی دی پی ۴.۵ درصد است اما در اروپا این رقم تا ۶ است و سهم پوسته این حوزه در اروپا ۱۰ درصد و ما ۲ درصد هستیم؛ پیشران این فاصله ۸ درصد استارتاپ‌ها است اما ما چه کار کردیم؟ فیلتر کردیم و بستر را برای مهاجرت نیروها و مغزهای داخلی فراهم کردیم و از سوی دیگر شرایط را برای سرمایه‌گذاری فراهم نکردیم. در کل به جای تسهیل، آزار دادیم و اگر این کار نمی‌کردیم و اجازه می‌دادیم که رشد پیدا کنند ما در اینجا نبودیم.

پزشکیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زندگی بدون شرمساری باید کاری بکنیم که هر نان آور خانواری که شب به منزل خود می‌رود، شرمنده زن و بچه خود نشود. من هیچ وقت نمی‌توانم نظر کارشناسی بدهم بلکه کارشناسان باید بنشینند و نظر بدهند و تجربیات بین‌المللی را نیز مورد بررسی قرار دهند؛ در نهایت نیز باید زندگی بدون شرمساری مردم را مورد نظر قرار دهند؛ در این زمینه قطعا بدون توجه به سرمایه‌گذاری خارجی نمی‌توان جراحی مرد و عده‌ای را از زندگی ساقط کرد.

وی افزود: دیدگاه من کارشناسی است و اگر الان بخواهم در این زمینه نسخه‌ای ارائه دهم، قطعاً بدانید که حرف بی‌ربطی زده؛ چرا که من کارشناس این کار نیستم؛ من ممکن است که بگویم کاری انجام شود یا نشود اما اجرای کار بر عهده کارشناسان است؛ کارشناسان باید بنشینند و تصمیم گیری کنند و هر تصمیمی هم که گرفتند باید در ابتدا با مردم صحبت کنند و این دغدغه را در وجودشان داشته باشند که مردم صدمه نبینند؛ در نهایت نیز تصمیم خود با مشارکت و هماهنگی مردم اجرا کنند.

۲۷۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1919544

برچسب‌ها