هزینه‌های سفر هوایی؛ بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بلیت و راهکارهایی برای کاهش هزینه

اگر قصد دارید سفری لوکس با امکانات و خدمات باکیفیتی را دریافت کنید، لازم است که در هنگام خرید بلیت به یک‌سری از نکات توجه کنید.

سفر هوایی یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای رسیدن به مقصد است. اگر قصد دارید سفری لوکس با امکانات و خدمات باکیفیتی را دریافت کنید، لازم است که در هنگام خرید بلیت به یک‌سری از نکات توجه کنید. اگر هم می‌خواهید در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید، باید با عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت بلیط هواپیما آشنا شوید.

در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره تفاوت قیمت بلیط های مختلف به دست بیاورید و با این اطلاعات بتوانید در هزینه‌های سفر هوایی خود صرفه‌جویی کنید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت بلیت هواپیما

عوامل مختلفی بر روی قیمت بلیت هواپیما تأثیر گذار است ازجمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. زمان خرید بلیط هواپیما

درصورتی‌که بخواهید به یک مقصد جذاب در فصل تابستان سفر کنید، مقصدی که اکثر گردشگران نیز در این فصل خواهان سفر به آن هستند، باید قیمت بیشتری را بابت خرید بلیط هواپیمای آن بپردازید. به طور مثال شهر استانبول در کشور ترکیه مقصد پرطرف‌دار سفرهای تابستانه گردشگران کشورهای مختلف است. در این مدت قیمت بلیط هواپیما استانبول زیادتر از مواقع دیگر می‌شود.

اما اگر بخواهید در فصل زمستان به استانبول سفر کنید، زمانی که کم‌تر گردشگری این شهر را برای مقصد سفر خود انتخاب می‌کند، قیمت کمتری را بابت بلیط هواپیمای خود می‌پردازید.

ایرلاین

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت بلیت هواپیما ایرلاین است. ایرلاین یا شرکت‌های هواپیمایی را می‌توان به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم‌بندی کرد. از انواع داخلی می‌توان به نام‌هایی نظیر ایران‌ایر، ماهان، زاگرس، معراج، آتا و شرکت‌های دیگر اشاره کرد. از انواع خارجی نیز می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد:

  • قطر ایر ویز
  • ترکیش ایرلاین
  • پگاسوس
  • هواپیمایی امارات
  • فلای دبی

برای سفر به شهرهای داخلی تنها می‌توانید از ایرلاین‌های داخلی استفاده کنید. اما اگر بخواهید به کشورهای همسایه نظیر ترکیه، امارات متحده عربی یا کشورهای پرترددی نظیر تایلند سفر کنید، می‌توانید از بین شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی یکی را برای خود انتخاب کنید.

هزینه‌های سفر هوایی: بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بلیت و راهکارهایی برای کاهش هزینه

نوع بلیط هواپیما

بلیط هواپیما به‌طورکلی به دو صورت عرضه می‌شود. یا توسط ایرلاین‌ها به طور مستقیم به مسافران ارائه می‌گردد یا ابتدا توسط آژانس‌های چارتر کننده خریداری می‌شود و سپس به بازار عرضه می‌گردد. بلیت‌هایی که در روش اول ارائه می‌شود با نام بلیط­ های سیستمی شناخته می‌شوند. این بلیت‌ها مستقیماً توسط ایرلاین‌ها به بازار عرضه می‌گردد. زمان و قیمت این بلیت‌ها تقریباً در طول سال ثابت است و با خرید آن امکان کنسل کردن یا استرداد بلیط وجود دارد.

بلیط‌های دسته دوم که ابتدا توسط آژانس‌های چارتر کننده خریداری می‌شود با نام بلیط‌های چارتری شناخته می‌شود. این بلیت‌ها را نمی‌توانید در تمام مسیرهای پروازی پیدا کنید. ازجمله مسیرهای معروف و پر ترددی که می‌توان در آن بلیط‌های چارتری پیدا کرد، مسیر تهران به مشهد، تهران به دبی، تهران به استانبول و تهران به کیش است. قیمت این بلیت‌ها نوسانات بیشتری دارد و امکان استرداد یا کنسل کردن آن وجود ندارد.

کلاس پروازی

کلاس‌های پروازی به ۳ دسته کلاس اکونومی (اقتصادی)، بیزینس (تجاری) و فرست طبقه‌بندی می‌شود. در میان ایرلاین‌های داخلی تنها دو کلاس اکونومی و بیزینس وجود دارد. اما در میان شرکت‌های هواپیمایی خارجی هر ۳ کلاس پروازی را می‌توانید انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید امکانات و خدمات لوکسی در اختیار داشته باشید به سراغ کلاس پروازی فِرست بروید.

هزینه‌های سفر هوایی: بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بلیت و راهکارهایی برای کاهش هزینه

به این نکته توجه کنید که کلاس‌های پروازی اکونومی و بیزینس شرکت‌های هواپیمای داخلی آن‌چنان با یکدیگر فرقی ندارد. تنها تفاوت میان این دو کلاس پروازی را می‌توان در صندلی‌های بهتر، فاصله بیشتر میان صندلی شما با صندلی ردیف جلویی و تنوع غذاهای ارائه‌شده در طول پرواز دانست. اما در شرکت‌های هواپیمایی خارجی کلاس بیزینس با کلاس اکونومی تفاوت چشمگیری دارد.

وب‌سایت

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت بلیت هواپیما می‌توان به وب سایت‌های عرضه‌کننده بلیط اشاره کرد. برخی از وب‌سایت‌ها کارمزد کمتری بابت فروش بلیط هواپیما می‌گیرد. بدین شکل که بلیط یک شرکت هواپیمایی در کلاس پروازی مشخص در یک روز، یک ساعت و به یک مقصد در دو وب‌سایت مختلف می‌تواند قیمت متفاوتی داشته باشد.

حال که با عوامل تأثیرگذار بر قیمت بلیت هواپیما آشنا شدیم، در ادامه می‌گوییم که چگونه با استفاده از این عوامل بتوانید بلیط ارزان قیمت هواپیما را پیدا و خریداری کنید.

چگونه بلیط ارزان هواپیما را پیدا کنیم؟

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت بلیت هواپیما انتخاب زمان مناسب سفر هست. همان‌طور که در بخش پیشین مقاله گفتیم، در ابتدا باید بدانید که فصل خلوت سفر در مقصد مورد نظرتان چه زمانی است. به‌طورکلی زمانی که آب‌وهوای یک شهر زیادی سرد یا گرم می‌شود، تقاضا برای سفر به آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین میزان تقاضا برای سفر در تعطیلات رسمی، تعطیلات آخر هفته و تابستان و عید بالا می­رود.

اگر به سراغ پروازهایی بروید که در اواسط هفته برگزار می‌شود یا ساعت شروع آن‌ها از نیمه‌شب تا اوایل صبح است، هزینه کمتری را بابت بلیط هواپیمای خود می‌پردازید.

اگر می‌خواهید به یکی از مقاصد خارجی سفر کنید، به سراغ بلیت هواپیمای ایرلاین‌های داخلی بروید. به‌طورکلی قیمت بلیط ایرلاین­های داخلی از انواع خارجی ارزان‌تر می‌شود. از میان ایرلاین‌های خارجی ایرلاین پگاسوس نیز قیمت مناسبی دارد.

اگر قصد دارید در فصل شلوغ سفر بلیط هواپیما بخرید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از چند هفته مانده به تاریخ شروع سفرتان بلیط سیستمی آن مقصد را خریداری کنید. درنتیجه می‌توانید با قیمت بهتری بلیط هواپیما را حتی در زمان شلوغ سفر خریداری کنید.

اما اگر قصد دارید در زمان‌های خلوت سفر به یک مقصد پرتردد نظیر مشهد یا کیش سفر کنید، به سراغ بلیط­های چارتری بروید. اگر زمان سفر آن‌چنان برایتان اهمیت ندارد، می‌توانید برای چند روز قیمت بلیط هواپیمای مورد نظرتان را رصد کنید تا اگر متوجه کاهش قیمت یک بلیت شدید، سریعاً آن را خریداری کنید.

می­توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان به سراغ کلاس پروازی اکونومی بروید.

از وب‌سایت خرید خود را انجام دهید که کارمزد کمتری از شما می‌گیرد. برای این منظور می‌توانید از بازار آنلاین خدمات سفر (سفرمارکت) استفاده کنید. وب‌سایت این بازار با کمک موتور جستجوی هوشمندی که دارد از میان ۴۴ وب‌سایت عرضه‌کننده بلیط می‌گردد و متناسب با اطلاعات ورودی شما یک لیست جامع از بلیت عرضه شده توسط وب‌سایت‌های مختلف را در یک صفحه به شما نمایش می‌دهد. درنتیجه استفاده از این وب‌سایت، می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن بلیط انواع وب‌سایت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و ارزان‌ترین بلیط را برای خود پیدا کنید.

همچنین می‌توانید از بخش تقویم قیمتی این وب‌سایت استفاده کنید تا ارزان‌ترین روز را برای خرید بلیط هواپیمای مورد نظرتان در چند هفته تا یک ماه آینده مشاهده کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم با عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت بلیت هواپیما آشنا شویم. ازجمله این عوامل می‌توان به زمان خرید بلیت، ایرلاین، کلاس پروازی، نوع بلیط و وب‌سایت عرضه‌کننده بلیط اشاره کرد. در بخش دوم مقاله به بررسی این نکته پرداختیم که این عوامل چگونه باعث کاهش قیمت بلیت هواپیما می‌شود و نکاتی را ارائه کردیم که در هنگام پیدا کردن بلیت ارزان­قیمت به کارتان می­آید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1919949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =