اجرای «و او جان من است» توجه به یک رویداد مغفول مانده !

نمایش «و او جان من است» به کارگردانی حمید حرا در حالی اجرای خود را در تالار وحدت آغاز کرد که برخی از هنرمندان شرکت کننده در آیین افتتاحیه از توجه یک گروه نمایشی برای به صحنه بردن یک رویداد مغفول مانده از صدر اسلام سخن گفتند. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین پروژه نمایشی «و او جان من است» به نویسندگی ایوب آقاخانی و کارگردانی حمید حرا در حالی اجرای خود را شامگاه دوشنبه بیست و هشتم خرداد هم زمان با فرا رسیدن عید سعید قربان در تالار وحدت آغاز کرد که برخی از هنرمندان شرکت کننده در آیین افتتاحیه از توجه گروه نمایشی برای به صحنه بردن یک رویداد مغفول مانده از صدر اسلام قدردانی کردند.


با تماشای این نمایش در رویداد «مباهله» غرق شدم
علی انسانی شاعرو مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه این پروژه نمایشی گفت: وقتی امشب به تماشای این نمایش نشستم غرق در روح رویداد مهم «مباهله» بودم که به واسطه هنرنمایی گروه اجرایی به بهترین شکل ممکن ارائه و من به اوج رسانده شد. من معتقدم رویداد عظیم و بزرگی چون «مباهله» باید بیشتراز اینها به مردم عزیزمان شناسانده و معرفی شود. این رویداد یکی از بزرگ ترین رویدادهای صدراسلام است که احادیث مختلفی درباب اهمیت آن از امامان معصوم روایت شده است. به همین جهت اینکه یک گروه نمایشی آمده و چنین موضوعی را سوژه اجرای یک تئاتر کرده نکته ارزشمندی است.
وی افزود: عیدسعید قربان و عید سعید غدیرخم از اعیاد بزرگ شیعیان جهان است. اما مباهله هم مهم است. رویدادی که ۱۴ قرن است غافل مانده و لازم است موثرترو بیشتر به واسطه ابزار فرهنگ و هنر برای مردم معرفی شود. البته طی سال های اخیر کتاب های شعر ارزشمندی در این موضوع به واسطه حضور شاعران جوان و پیشکسوت تولید شده که نشان گر عزم جدی اهالی فرهنگ و هنر برای معرفی این رویداد است. رویدادی که مراجع عظام هم تاکید داشتند و دارند که می تواند در وجوه گسترده تری به مردم معرفی شود.
این شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) بیان کرد: امروزهم به واسطه اجرای این نمایش شاهد هستیم که رویداد «مباهله» رفته رفته در حال معرفی بیشتر به مردم است. مسیری که اکنون پا را فراتر از مرزهای ایران گذاشته و ما در کشورهای دیگر می بینیم بسیاری از شاعران و اهالی فرهنگ برای معرفی این رویداد نهایت تلاش خود را انجام می دهند.
حاج غلامرضا سازگار شاعر و مداح پیشکسوت کشورمان هم در ادامه صحبت های انسانی گفت: من تا زمان اجرای این نمایش مطالعات زیادی در حوزه مباهله داشتم ، اما اجرای این نمایش به قدری زیبا بود که تماشای آن را برای عزیزانی که در این حوزه مطالعاتی دارند توصیه می کنم. واقعا از تماشای این نمایش لذت بردم و امیدوارم بازهم هنرمندان بیشتری با زبان هنر به معرفی «مباهله » بپردازند.


اجرای «و او جان من است» توجه به یک رویداد مغفول مانده !سردارحسین اشتری مشاورعالی ستادکل نیروهای مسلح هم در حاشیه اولین اجرای نمایش«و او جان من است» گفت: توفیقی بود که در روز عید سعید قربان تماشاگرنمایش «و او جان من است» بودم که به اعتقاد من ارائه دهنده و منعکس کننده ای ارزشمند و هنرمندانه از رویداد «مباهله» به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای صدراسلام بود. مسیری که شاید من و مخاطبان این نمایش پیش از تماشای نمایش مطالعاتی در زمینه رویداد مباهله از علما و بزرگان دین خوانده و شنیده بودیم اما طبیعتا تماشای این نمایش ، شیرینی آن را برای من دوچندان کرد و فکر می کنم باید این کار نفیس و هنرمندانه را بیشتر و موثرتر به مخاطبان جوان معرفی کرد.
مشاورعالی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: براین باورم اجرای چنین نمایش هایی می تواند دستاوردهای خوبی برای جامعه داشته باشد. طبیعتا بسیاری از ما اززندگی پیامبربزرگوار اسلام و ابعاد مختلف زندگانی ایشان، حضرت علی (ع) و خاندان عصمت و طهارت اطلاعات کاملی نداریم. بنابراین پروژه هایی چون «و او جان من است» به واسطه پرداخت به یک موضوع بسیار مهم اما مغفول مانده از تاریخ صدر اسلام می تواند دربرگیرنده ابعاد ، برکات و دستاوردهای اجتماعی خوبی باشد که طبیعتا در کاهش آسیب های اجتماعی نیز موثر است.

اجرای «و او جان من است» توجه به یک رویداد مغفول مانده !


وی تصریح کرد: به اعتقاد من هرجا مردم عزیز مان به سمت اصالت های خود رفتند، ما شاهد کاهش آسیب های اجتماعی بودیم. این اساس سبک زندگی ایرانی اسلامی به اتکا اصالت ها و باورهای دینی ماست که می تواند در کاسته شدن آسیب ها ما را یاری کند. در این راه طبیعتا حوزه تئاتر و اجرای این نمایش های هنرمندانه گام موثری است که باید از دست اندرکارانش قدردانی کردند که چنین کار بزرگی را با اتکا به یک رویداد کمتر شناخته شده روی صحنه بردند. اجرای چنین نمایش هایی باید روز به روز افزایش پیدا کند که قطعا اثرات مثبت خود را هم به دنبال خواهد داشت.
نمایشی که قابلیت اجرا در عرصه های بین المللی را دارد
سید احمد میراعلایی مدیر فرهنگی تهیه کننده سینما هم اولین روز از اجرای نمایش «و او جان من است» گفت: درسطح باورم نبود که گروه اجرایی بتوانند چنین کار مذهبی قدرتمندانه با موضوع «مباهله» را روی صحنه ببرد. حتی از آن زمانی که گروه اجرایی از شیوه «نمایش در نمایش» برای پیشبرد داستان استفاده کرد، چنین تلفیقی را نپسندیدم اما رفته رفته که از نمایش گذشت، این شیوه نیز مورد پسند من قرار گرفت. شیوه ای که کاملا منطبق بر مسیرارائه موضوع مورد نمایشنامه بود و توانست در کنار استفاده منطقی از تکنولوژی و ماشینری تالار وحدت یک رویداد مغفول مانده و پیچیده صدراسلام را به مخاطب معرفی کند.
وی با قدردانی از نویسنده، کارگردان، گروه بازیگران و طراحی نمایش هم توضیح داد: پروژه « و او جان من است» هم در محتوا و هم در ساختار دربرگیرنده ویژگی های مثبتی است که امیدوارم شرایط اجرایی آن به گونه ای مدیریت شود که گروه بتوانند آن را پس از اجراهای تهران در شهرستان ها و حتی کشورهای دیگر روی صحنه ببرند. ما به چنین نمایش های مهم و با کیفیتی نیازداریم که قابلیت اجرای در هر سالنی را دارند. موضوع «مباهله» هم رویداد بسیار مهمی است که درقرآن کریم به آن اشاره شده است. مسیری که باید دست این گروه اجرایی را بوسید که چنین کاری را با یک موضوع مقدس روی صحنه برده اند.
میراعلایی خطاب به گروه اجرایی تصریح کرد: اجرای این نمایش ها در روزهای اول سخت است اما مطمئن باشید ، آنچه روی صحنه بردید نوری است که بر زندگی شما می تابد و شما قطعا تاثیرات آن را در زندگی تان می بینید.
پروژه نمایشی « و او جان من است » به نویسندگی ایوب آقاخانی و حمید حرا با همکاری بنیاد فرهنگی-هنری رودکی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا ۱۵ تیر ماه ساعت ۱۸ در تالار وحدت تهران روی صحنه می رود.
(به ترتیب ورود صحنه ) انوشیروان معظمی ، سید محمد مهدی هاشمی دانا ، سیروس همتی ، محمد جواد حبیبی ، علیرضا عمرانی ، علیرضا شمائی، ایوب آقاخانی، محسن تقی زاده از جمله هنرمندانی هستند که در گروه بازیگران نمایش « و او جان من است» حضور دارند. این در حالی است که رضا راد (دستیار حرکت) آصف جاودانفرد، یونس حمزه‌لوئی، آرمان صالحی، سعید نوعی، هادی عیوضی، عرفان حسنی، مسعود بیات، آرین صلحی، یاسین مستقیم، امین معین‌فر، بنیامین خضرا، مصطفی ابراهیمی، مهرشاد مهدوی، امیرعباس عیوضی، هومن روحی، رضا حمزه‌پور،کامران غلامیان، امیرمهدی انصاری، سید امیرحسین موسویان، امید عنایتی، سینا ایمانی، تیام یعقوبی، امیرحسین لطفی، فربد گل‌کار، ایلیا غفاری، احسان صفرزاده، نامیران کلانتری، محمدامین فیض‌آبادی، علیرضا طرایفیان، محمدحسین حلاج‌زاده، علی صالح‌نژاد اعضای گروه حرکت این پروژه را تشکیل می دهند.
بهزاد عبدی آهنگساز و کیان مقدم خواننده، محمد روح الامین طراح پوستر و نشان ، وحید لاری طراح صحنه، علی براتی طراح حرکت، مژگان عیوضی طراح لباس، بهاره اسدی طراح گریم ، علی افسری طراح صدا ، رضا خضرایی طراح نور نیز اعضای گروه طراحی پروژه نمایشی «و او جان من است» را تشکیل می دهند.
حسین دیردار دستیار اول کارگردان و برنامه ریز، فروغ غیاثوند منشی صحنه، الهه جعفری دستیار دوم کارگردان، سعید ظهیری مدیرتولید، سعید شیخ االاسلامی مدیر روابط عمومی، مهدی حاج محمود عطار مدیر حقوقی، میلاد آزادی تهیه محتوای رسانه ، پیمان گرزم عکاس، حامد مهتدی، پویا رحیمی ،محمد اسماعیل حوری اعضای گروه روابط عمومی ، عباس تهرانی مشاور روابط عمومی ،رضا راد دستیار طراح حرکت، محمد علی ذاکری مدیر صحنه، عرفان سیف‌الهی، علی حسن‌زاده، سعید کبیری دستیاران طراح صحنه، ملیکا عمیدی دستیار طراح لباس،سید امیرحسین سکاکی صدابردار، حمیدرضا قاسمی، سیامک شهبازیان، سعید کروندی اعضای گروه چهره پردازی،سید مصطفی طباطبایی نسب سرپرست ساخت دکور، مهدی عابدی، هادی عابدی، علیرضا اسکندری، بنیامین ولی پور،صبا صبحی، یاسمن مهرعلی، مهدیس بیدی، محمد کیالها، شروین کیا احمدی، حسین کاظمی، دیبا خسروی، حانیه استاد حاجی، آفرین افشاری، دیتا اسکندری گروه ساخت دکور ، مهدی صالحی تدارکات، علیرضا سعیدی و علی حیدری امور رسانه ای نیز دیگر اعضای گروه اجرایی نمایش «و او جان من است» هستند.

۲۲۰57

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1921413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =