سنایی، مشاور  پزشکیان: کارشناسان چینی می‌گفتند، واقعا فکر می‌کنید با تحریم می ‌شود پیشرفت کرد؟/سیاست خارجی در سال های اخیر موجب تحریم و فشار شده است

مهدی سنایی، مشاور پزشکیان در میزگرد سیاسی گفت:این دوگانه سازی ها در سیاست خارجی مربوط به قرن ۱۹ میلادی است، ملت از این دوگانه ها عبور کردند اما برخی نخبگان ما در این دوگانه ها ماندند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، میزگرد سیاسی امروز میزبان مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود. محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت روحانی و مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در دولت سابق مشاوران پزشکیان در این میزگرد هستند.

بعد از اظهارات پزشکیان و ظریف، نوبت به مهدی سنایی رسید.

اهم اظهارات سنایی را بخوانید؛

*طبیعتا جهان در دوره گذار به سر می برد و کشوری مستقل و بزرگ مثل ایران امکان احراز جایگاه بلندی در عرصه جهانی دارد. این جایگاه منوط به چند نکته و شرط است.

*اول اینکه سیاست خارجی برای ایران آورده داشته باشد متاسفانه در سال های گذشته و برخی دوره ها بیش از آنکه سیاست خارجی آورده داشته باشد موجب تحریم و فشار بوده است.

*به صورت کلی سیاست خارجی چابک و فعال می خواهیم که دستآوردهای بزرگ بیافریند.

*سرمایه بزرگی در اختیار دیپلمات هاست این خدمت سیاست خارجی به صورت متقابل به کشور ایران و ملت ایران حائز اهمیت است.

*دوگانه سازی هایی که در عرصه سیاست خارجی می کنیم، یا شرق یا غرب، یا محور شیعی یا جهان اسلام، یا سیاست نرم یا سیاست سخت. درحالیکه کشورهای مستقل در عرصه بین الملل به سیاست خارجی به شرق و غرب به قدرت های نوظهور و برآمدن آسیا در سیاست خارجی توجه می کنند.

*بنابراین این دوگانه ها مربوط به قرن ۱۹ میلادی است، ملت از این دوگانه ها عبور کردند اما برخی نخبگان ما در این دوگانه ها ماندند.

*همه ظرفیت ها باید در خدمت سیاست خارجی باشد.

*یک سیاست خارجی موفق پشتوانه افکارعمومی را می خواهد.

*مردم ایران یک سیاست خارجی چند سویه می خواهند.

*بدون سیاست خارجی معقول نمی‌توانیم حتی با دوستانمان ارتباط داشته باشیم.

*معتقدم این سیاست خارجی می‌تواند برای ایرانیان و مردم ایران راه گشا باشد.

*کارشناسان چینی می‌گفتند، واقعا فکر می‌کنید با تحریم می ‌شود پیشرفت کرد؟

*طبیعتاً جهان در دوره گذار به سر می‌برد و ایران جایگاه رفیعی در عرصه جهانی دارد اما این منوط به چند شرط است. یکی اینکه سیاست خارجی برای ما آورده باشد. متأسفانه در دوره قبل و برخی دوره‌ها سیاست خارجی ما آورده‌ای جز تحریم برای ما نداشته است.

* این خدمت سیاست خارجی به صورت متقابل برای ملت ایران نقش آفرین است. امروز کشورهای مستقل در عرصه بین‌المللی بیشتر به سیاست خارجی چند برداری روی آورده‌اند. ملت از دوگانه‌ها عبور کردند و برخی نخبگان در دوگانه‌ها ماندند. یک سیاست خارجی موفق پشتوانه افکار عمومی را می‌خواهد.

* جایگاه آسیا و عظمت آن جای خود، اما همین سیاست آسیایی هم پیشرفتش منوط به چندبرداری اجرا شدن سیاست خارجی است. این روزها در حوزه مناظرات از تحریم زیاد صحبت می‌شود. چین، کشوری است که با باز کردن درها به نتیجه رسید. حفظ اولویت‌ها و ارزش‌ها در سیاست خارجی جای خود را دارد اما حکمت و مصلحت می‌طلبند از دایره تحریم‌ها عبور کنیم.

*بنده چهار سال است تلویزیون نیامدم و هیچ مصاحبه‌ای نکردم، اما امروز با افتخار در خدمت دکتر پزشکیان هستم. آمدم چون این مرد را از مجلس می‌شناسم و جز به راستی و صداقت ایشان را نمی‌شناسم. پایبندی، جسارت، شجاعت و راستی و درستی را در ایشان دید.

۲۷۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1921451

برچسب‌ها