وزیر کشور: نباید در انتخابات مجلس ایجاد شک کرد / قصد ورود قضایی نداریم /توصیه احمد جنتی به کاندیداهای انتخابات

وزیر کشور با بیان اینکه امیدوارم حداکثر مشارکت اتفاق بیفتد، تصریح کرد: از همه سلایق و گروه‌های سیاسی می‌خواهیم در میدان باشند و مردم را به شرکت در انتخابات دعوت و تشویق کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، احمد وحیدی در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: قانون از ما خواسته است تا انتخابات با هماهنگی شورای نگهبان برگزار شود. آنان نیز استدلال خودشان را در برگزاری انتخابات الکترونیک در انتخابات مجلس داشتند.

بنابر گزارش ایسنا، وی ادامه داد: شلوغی انتخابات مجلس در انتخابات ریاست جمهوری نیست به همین دلیل شورای نگهبان ترجیح داده است که انتخابات ریاست جمهوری اینگونه (دستی) برگزار شود، البته زیرساخت‌های انتخابات الکترونیک فقط در برخی کلان‌شهرها قابل اجرا بود.

وزیر کشور از پیش‌بینی ۳۰۰ شعبه اخذ رای در خارج از کشور خبر داد و افزود: به دلیل حضور حجم قابل توجهی از شهروندان کشورمان در حج و عتبات عالیات، پیش‌بینی شده تا با هماهنگی با مقامات عربستان و عراق بخشی از صندوق‌های اخذ رای در شهرهای مختلف این دو کشور استقرار یابند.

وحیدی با اشاره به امنیت انتخابات، گفت: دو عنصر امنیت و سلامت برای وزارت کشور بسیار اهمیت دارد. با محوریت فراجا و کمک بسیج امنیت انتخابات را برقرار می‌کنیم. حدود ۱۷۰ - ۱۸۰ هزار نفر در این زمینه فعالیت خواهند داشت.

وی ادامه داد: در انتخابات مجلس نصاب خوبی به دست آمد. جسته و گریخته شنیده‌ایم که برخی‌ها حرفهای غیرصحیح می‌زنند، این حرفها فضای فعلی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و انسان را نسبت به گوینده آن، مشکوک می‌کند. نباید در انتخاباتی که گذشته است، ایجاد شک کرد. ما قصد ورود قضایی به موضوع نداریم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اجازه دارند در شعب اخذ رای و هیات‌های اجرایی نماینده داشته باشند. آنان می‌توانند سر صندوق اخذ رای و زمان شمارش آرا حضور داشته باشند.

احمدی گفت: با رعایت توصیه‌های وزارت کشور از سوی نامزدهای انتخابات مشکلی به وجود نمی‌آید، به خصوص در روزهای آخر تبلیغات انتخابات.

وی مشارکت عمومی در انتخابات ریاست جمهوری را افزایشی دانست و گفت:‌ اعداد نظرسنجی‌ها روز به روز مشارکت بهتری را نشان می‌دهند. امیدوارم حداکثر مشارکت اتفاق بیفتد. از همه سلایق و گروه‌های سیاسی می‌خواهیم در میدان باشند و مردم را به شرکت در انتخابات دعوت و تشویق کنند.

نامزدهای انتخاباتی و طرفدارانشان بنای خود را بر صداقت و اخلاق بگذارند

بنابر گزارش ایرنا، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در ابتدای جلسه امروز (چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳) این شورا ضمن گرامیداشت دهه امامت و ولایت و اعیاد قربان و غدیر ابراز امیدواری کرد: فعالیت‌هایی که در این دهه انجام می‌شود، زمینه‌ساز آشنایی بیشتر جامعه با مفهوم امامت شود.

وی خاطرنشان کرد: امامت یک جایگاه سیاسی و حکومتی نیست. امامت تجلی لطف خداوند متعال نسبت به عالم خلقت است و امام واسطه فیض الهی است.

جنتی بر همین اساس تاکید کرد: دهه امامت و ولایت باید به جشنواره رونمایی نتایج تلاش‌های صورت گرفته برای تبیین پیام غدیر تبدیل شود.

دبیر شورای نگهبان در ادامه عنوان کرد: یکی از برنامه‌هایی که لازم است رسانه‌ها و مجامع علمی در این ایام به آن توجه بیشتری داشته باشند، تبیین ابعاد مختلف خطبه مهم پیامبر گرامی اسلام (ص) در غدیر است.

وی افزود: این خطبه را می‌توان طولانی‌ترین خطبه پیامبر در طول حیات مبارک‌شان دانست و از طرفی به لحاظ جمعیت فراوان مخاطبان نیز بی‌مانند است. از طرفی دقت در این خطبه نشان می‌دهد که مخاطبان این خطبه فراتر از حاضران آن روز غدیر خم بوده‌اند و پیامی جاودانه برای همه تاریخ است.

جنتی همچنین بیان داشت: پیام غدیر، معرفی الگوی برتر برای رسیدن به کمال است و تاریخ نشان داده است هر امتی، اولیای الهی را به عنوان الگو انتخاب نکرده است مجبور به پیروی از الگوهایی شده است که او را به ضلالت کشانده‌اند.

دبیر شورای نگهبان افزود: بی‌توجهی به پیام غدیر، نه تنها امت اسلام که جامعه انسانی را دچار خسران عظیم کرد و امروز جامعه بشری از این خسران در رنج است و به دلیل عدم شناخت امام و رهبر الهی، گرفتار ظلم و بی‌عدالتی حاصل از جاهلیت مدرن شده است. فلسفه انقلاب اسلامی، اجرای پیام غدیر و تحقق حکومت صالحان است.

وی ییان کرد: این روزها که فرصت تبلیغات نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری است از نامزدها و همچنین طرفداران آنها این انتظار وجود دارد که بنای خود را بر صداقت و اخلاق بگذارند و انتظار می‌رود که مردم آگاه و شریف ایران اسلامی نیز با بررسی دقیق و ویژگی‌های نامزدها و همچنین انتخاب مسئولانه خود، این انتخابات را به عاملی برای پیشرفت سریع‌تر کشور تبدیل کنند.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1921885

برچسب‌ها