سربازان مصری: کشورمان غزه را ناامید کرده است

سربازان مصری مستقر در مرز سینا-غزه از سکوت دولت «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر نسبت به کشتار سربازان و بی‌پاسخ گذاشتن جنایات رژیم صهیونیستی انتقاد کردند.

به گزارش خبرآنلاین از ایسنا، با گذشت بیش از هشت ماه از جنگ بی‌امان رژیم صهیونیستی در نوار غزه، نیروهای ارتش این رژیم در اهداف خود ناکام ماندند و نه تنها نتوانسته‌اند حماس را به اصطلاح خود «شکست» دهند، بلکه خودشان متحمل تلفات و خسارات سنگینی شده‌اند.

پایگاه خبری «میدل ایست آی» مستقر در بریتانیا در گزارشی می‌نویسد: «از زمان حملات اسرائیل به غزه در ماه اکتبر، محمد عمر، سرباز مصری حس درماندگی و ناامیدی کرده است. او که ۲۳ سال دارد و به دلایل امنیتی از نام مستعار استفاده می‌کند، به عنوان افسر گشت‌زنی در شمال شبه‌جزیره سینای مصر در امتداد مرز با رفح در غزه خدمت کرده است. این منطقه بر اساس پیمان‌های امنیتی میان مصر و تل‌آویو بخشی از یک منطقه غیرنظامی شده است و تنها سربازان با تسلیحات سبک مجاز به استقرار در آنجا هستند.»

«محمد عُمر» که در مرخصی در «پورت سعید» مکانی برای استراحت سربازان پیش از اعزام به یگان‌هایشان در شمال سینا به سر می‌برد، به میدل ایست آی گفت: «این دردناک است که بدانی می‌توانی کمک کنی، اما در غل‌ و زنجیر هستی و نمی‌توانی مردم خود را از سلاخی نجات بدهی. ما شاهد این بوده و می‌شنویم که بمباران اسرائیل در رفح شدید است و می‌بینیم که فلسطینیان از مرزها رد می‌شوند.»

مصر از زمان توافق صلح ۱۹۷۹ با تل‌آویو و هم‌چنین از زمان آغاز جنگ غزه، موضع نسبتا میانه‌رویی را با این رژیم حفظ کرده است و این اتفاق همچنان پس از تصرف گذرگاه راهبردی رفح با مصر توسط ارتش رژیم صهیونیستی در ماه مه و کشته شدن دست‌کم ۲ سرباز در درگیری‌های مسلحانه با سربازان صهیونیستی در اوایل ماه جاری میلادی پایدار مانده است.

عُمر در ادامه به میدل ایست آی گفت: «ما شبانه‌روز تمرین و شعارهایی را علیه دشمن صهیونیستی تکرار می‌کنیم و خبرنامه‌های اختصاصی را می‌شنویم که نسبت به آمادگی ارتش ادعا می‌کنند اما وقتی این دشمن هزاران برادر ما را می‌کشد، هیچ کاری نمی‌کنیم.»

میدل ایست آی با پنج سرباز مصری از جمله عمر ملاقات کرده است که اکثر آنها نارضایتی خود را نسبت به نحوه برخورد دولت مصر با جنگ غزه و کشتن هم‌رزمانشان در مرز با رژیم صهیونیستی ابراز کرده‌اند.

عمر در ماه جاری میلادی ۲ تن از هم‌رزمانش را در درگیری با سربازان صهیونیستی از دست داده است اما به گفته او، مرگ آنها چندان مورد توجه ارتش مصر و یا رئیس‌جمهور این کشور قرار نگرفت.

سربازان مصری: کشورمان غزه را ناامید کرده است
مراسم خاکسپاری سرباز مصری - ۲۹ مه ۲۰۲۴

میدل ایست آی که معمولا گزارش‌ها و رویدادهای مربوط به «خاورمیانه» را پوشش می‌دهد، در این گزارش می‌نویسد: «به‌رغم همدردی گسترده با سربازان کشته‌شده، آنها مراسم تشییع جنازه نظامی یا هیچگونه تقدیری در سطح بالا دریافت نکرده‌ و رسانه‌های مرتبط با دولت نیز از کشته شدن آنها گزارشی منتشر نکرده‌اند.»

عمر ضمن تاکید بر آنکه روحیه یگانش به دلیل کشته‌شدن هم‌قطارانش تضعیف شده، گفت: «دشمن در تلاش است تا ما را وارد موقعیتی کند که کشتار فلسطینیان را توجیه و از آن به عنوان پروپاگاندایی استفاده کند تا به جهان بگوید که اسرائیل از هر طرف تحت حملات قرار دارد.»

دلایل مشابهی نیز برای واحدی که «احمد توفیق» سرباز ۲۴ ساله‌ای که در پیاده‌نظام مکانیزه در «اسماعیلیه» خدمت می‌کند، ذکر شد. او معتقد است که مصر به دنبال آتش‌بس بوده اما کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی قصد دارد مصر را وارد جنگ کند تا به تجاوزات علیه عرب‌ها و مسلمانان ادامه دهد.

توفیق و عمر هر دو نگران هستند که اگر در شرایط پیچیده دیپلماتیک فعلی کشته شوند، مرگ آنها «بیهوده» خواهد بود و خونشان پایمال می‌شود.

«مصطفی مروان» پزشکی در شبه‌جزیره سینا که ماه‌های پایانی خدمت خود را سپری می‌کند، گفت: «دعا می‌کنم مصر وارد جنگ نشود. هزاران سربازی را که در تلویزیون در رژه‌های نظامی می‌بینید، کسانی نیستند که قرار است جنگ کنند. هزاران سرباز وجود دارند که تیراندازی یا مراقبت از یک سرباز مجروح را بلد نیستند. این سربازان تنها به مدت ۴۵ روز در اردوگاه اصلی آموزش می‌بینند و سلاح‌هایی را حمل می‌کنند که از زمان اتحاد جماهیر شوروی نگهداری شده است.»

این پزشک ۲۵ ساله با اشاره به حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی افزود: «آنها در مواجه با ارتشی که توسط قوی‌تری و پیشرفته‌ترین ارتش جهان حمایت می‌شود، چه خواهند کرد؟ من خائن نیستم اما باید واقع‌بین بود. راه‌های زیادی برای کمک به فلسطینی‌ها وجود دارد، اما اعزام ارتش مصر به جنگ راه‌حل نیست. من تعجب نمی‌کنم که خون مردان در جبهه بی‌ارزش بود، اما این نتیجه مختص زمانی است که تمام خون مصر بی‌ارزش شد.»

در اواخر مه، در پی کشته شدن یک سرباز مصری در گذرگاه رفح در جریان تبادل آتش میان ارتش‌های مصر و رژیم صهیونیستی، قاهره و تل‌آویو توافق کردند که در آرامش این مساله را حل کرده و از تنش خودداری کنند.

به رغم اینکه رژیم صهیونیستی نگران این بود که حادثه تبادل آتش در گذرگاه رفح میان ارتش‌های مصر و رژیم صهیونیستی که به کشته شدن یک سرباز مصری منجر شد به یک بحران دیپلماتیک منجر شده و تنش در روابط ۲ طرف را افزایش دهد، روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: طرف‌های مصری و اسرائیلی توافق کردند که این پرونده را بزرگ نکنند. مذاکراتی در آرامش بین مسؤولان اسرائیلی و مصری برگزار شد و مسؤولان اسرائیلی اطلاعات خود را درباره این حادثه به طرف مصری ارائه کردند.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1921913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =