جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

در فوتبال ایران اسامی بزرگ زیادی برای هدایت تیم ملی و باشگاه های بزرگ شنیده شدند که هیچ وقت به سرانجام نرسید.

ایمان گودرزی؛ پس از خداحافظی اوسمار ویرا از پرسپولیس مدیران این باشگاه به تکاپو افتادند تا جانشین او را هرچه سریعتر مشخص کنند. اوسمار برزیلی که در نیم فصل جانشین یحیی گل محمدی شده بود با ارائه یک فوتبال شناور و تهاجمی در سه هفته مانده به پایان فصل صدر را از استقلال گرفت و در پایان فصل با قهرمانی جدا شد.

تجربه حضور موفق اوسمار در پرسپولیس باعث شد تا مدیران این باشگاه به دنبال گزینه های خارجی باشند و حتی حاضر شدند با افزایش بودجه راه انتقال یک مربی بزرگ را فراهم کنند. مذاکرات در این خصوص ادامه دارد و حتی ممکن است در نهایت یک مربی ایرانی هدایت پرافتخارترین باشگاه لیگ را برعهده بگیرد اما جدیدترین گزینه که به باشگاه لینک شده کیست؟ «مارکوس پاکتا» یک مربی برزیلی که مثل اوسمار اندیشه های تهاجمی دارد اما به لحاظ تجربه و کارنامه با مربی جوان فصل پیش پرسپولیس حتی قابل قیاس نیست!

این سرمربی افتخارات زیادی را در کارنامه دارد، اما اگر راه رسیدن او به نیمکت پرسپولیس به مقصد نرسد هیچ مشکلی ندارد زیرا سرمربیان بزرگ تر از او هم بوده اند که با وجود سر زبان بودن نامشان هیچ وقت بلیت پروازشان به ایران نهایی نشد.

در این گزارش قصد داریم بزرگ ترین اسم هایی که به تیم های ایرانی و حتی تیم ملی لینک شدند اما هیچ وقت رنگ نیمکت این تیم ها را ندیدند را به شما معرفی کنیم؛

برتی فوگتس – تیم ملی ایران

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!
سال 2001 و قبل از عقد قرارداد با میروسلاو بلاژویچ، فدراسیون فوتبال ایران به صورت پنهانی با یک سرمربی نامدار دیگر نیز مذاکره کرده بود.برتی فوگتس سرمربی سابق آلمان برخلاف خیلی از خارجی ها یک نام دروغین نبود و مذاکرات او با محسن صفایی فراهانی پیش می رفت.اما فوگتس شرایطی داشت که امکان مهیا کردنش برای فوتبال ایران نبود ازجمله اینکه او خانه ای می‌خواست که در آن یک پیست رقص وجود داشته باشد!

استفان کواچ – تیم ملی

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!
سرمربی آژاکس رویایی دهه هفتاد که توانست دو سال متوالی تیمش را هم قهرمان هلند و هم قهرمان جام باشگاه های اروپا کند، پس از حضور تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 و جدایی حشمت مهاجرانی از تیم ملی، یکی از گزینه های حضور روی نیمکت ایران بود. کواچ حتی در زمانی که صعود تیم ملی در مسیر جام جهانی و اولین صعود به خطر افتاده بود به ایران هم آمد اما پروژه حضور او روی نیمکت تیم ملی بعد از جام جهانی با تعطیلی فوتبال به دلیل تحولات به جایی نرسید.

خاویر کلمنته – تیم ملی

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

خاویر کلمنته سرمربی سابق تیم ملی اسپانیا یکی از مشهورترین مربیانی است که برای مذاکره و قرارداد پای به ایران گذاشته است. حضور او برای هدایت تیم ملی، در دوره پس از جام ملت های ۲۰۰۷ اتفاق افتاد اما کلمنته که ماجرای حضور کلمبنته در ایران و طاق نصرتی که مسئولان فوتبال ایران برایش بر پا کرده بودند، به دلیل شرایطی که در قرارداد مدنظرش قرار داشت، با ایران به توافق نرسید. او قصد داشت در شرایطی سرمربی تیم ایران باشد که مدت زمان کمی را در ایران سپری کند (در اصطلاح پروازی باشد).

کارلوس بیلاردو – تیم ملی

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!
کارلوس سالوادو بیلاردو سرمربی نامدار آرژانتینی با رزومه حضور در دو فینال جام جهانی، پس از صعود ایران به فینال جام جهانی ۱۹۹۸ و قطعیت پایان همکاری با ویرای برزیلی، یکی از نامزدهای هدایت تیم ملی ایران بود. مذاکرات با این سرمربی آرژانتینی توسط پژمان نوزاد روزنامه نگار ایرانی در کشور آمریکا انجام شد اما به دلایلی به نتیجه نرسید. در آن زمان فدراسیون چهره های دیگری مثل ادو لاتیک آلمانی را نیز مدنظر داشت و در نهایت بین نامزدها تومیسلاو ایویچ به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد.

هروه رنار – تیم ملی

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

یکی از جدی ترین گزینه حضور روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران، مربی خوشتیپ فرانسوی بود. هروه رنار که با دو قهرمانی جام ملتهای آفریقا و ساختن یک تیم فوق العاده از ستاره های مراکش نام بزرگی برای خود دست و پا کرده بود، بعد از پایان دوره اول کار کارلوس کی روش در ایران، مورد توجه فدراسیون بود و مذاکرات کاملا جدی ای را با عباس ترابیان انجام داد. در این مذاکرات مشخص شد اشتیاق او برای آمدن به ایران به قدری بود که مطالعات زیادی درباره فرهنگ کشور ما انجام داده بود و همسرش نیز محل تحصیل به زبان فرانسوی را در تهران برای فرزندان خود پیدا کرده بود. اما در شرایطی که رنار آماده بود از اول ماه ژوئن 2019 کار خود را در ایران آغاز کند، چرخش فدراسیون به سمت ویلموتس همه چیز را عوض کرد و نهایتا فوتبال ملی ما را به نقطه ای رساند که خودتان بهتر در جریان هستید!

خولن لوپتگی – تیم ملی

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

یکی از نامزدهای فدراسیون فوتبال برای جانشینی کارلوس کی‌روش خوان لوپتگی بود که ظاهراً دو جلسه بین او و مسئولان فدراسیون فوتبال در شهر مادرید برگزار شده است. نکته جالب این که لوپتگی از طریق یکی از سفرای ایران و از طریق نزدیکان مسئولان رده بالای فدراسیون فوتبال ایران پای میز مذاکره آمده و به گفتگو دعوت شده است. او برای بیماری پدرش و البته جاه طلبی حضور در فوتبال اسپانیا پیشنهاد ایران را نپذیرفت.

اسون گوران اریکسون – تیم ملی

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

اریکسون یکی دیگر از نام های بزرگی بود که بحث حضورش روی نیمکت تیم ملی ایران کاملا جدی شد. در سال 2011 او با مسئولان فدراسیون در تماس بود و مشتاق حضور در ایران. حتی عباس ترابیان درباره آمدن اریکسون می گوید: «او می گفت برای پول هم نیاز نیست مبلغ بالایی به من بدهید. آنقدر ایران استعداد فوتبال دارد که من مشتاق کار هستم.» اما در نهایت هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در آن برهه روی نام کارلوس کی روش به جمع بندی رسیدند و مذاکره با او را ادامه دادند.


برونو متسو - پرسپولیس

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

سرمربی ای که نامش را با تیم شگفتی ساز سنگال بر سر زبان ها انداخت، با افتخارات مهمی در کشورهای آسیایی مثل قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا و 2 قهرمانی لیگ با العین امارات، قهرمانی لیگ قطر با الغرافه و قهرمانی جام خلیج فارس با تیم ملی امارات در قاره کهن مشهور و محبوب شد. او در سال 2012 به صورت جدی مورد توجه باشگاه پرسپولیس قرار گرفت و تا آستانه حضور در این تیم هم پیش رفت. متسو حتی در تهران با علی پروین، علی کریمی و مدیران پرسپولیس گفت و گو کرد ولی در نهایت نتوانست با سرخ ها قرارداد ببندد.

سنول گونش - پرسپولیس و استقلال

جذابیت‌هایی که فوتبال ایران از دست داد!

سنول گونش سرمربی موفق ترک و یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال این کشور، در ابتدای زمان مدیریت محمدحسن انصاری فرد و برای تماشای مسابقه پرسپولیس به ایران آمد اما هرگز مشخص نشد که مذاکرات برای استخدام او جدی بوده است. بعد از آن نیز یک بار نام شنول گونش در بین رسانه های ترک به عنوان مربی ای که علی فتح الله برای استقلال و جانشینی ناصر حجازی میخواهد مطرح شد اما این شایعه هرگز به وقوع نپیوست.

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1922127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =