۸ نفر
۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۳
زشت و زننده ! توهین به مردم

صحنه زشت و زننده‌ای دیروز در میزگرد فرهنگی انتخابات شاهد بودیم که در شان و جایگاه صاحبان اندیشه و تفکر در عرصه فرهنگ و هنر نبود.

حرکتی که حس یاس و ناامیدی به بیننده منتقل کرد و مورد تمسخر بیگانگان و مخالفین قرار گرفت. طرفین جدل در بحث و مناظره پر سابقه‌اند و می‌دانند در مناظره زنده، هر حرکت و کلام تحریک کننده و زننده‌ای ممکن است انجام شود. لازمه مناظره، تیزهوشی و هوشمندی است که در دام حریف نیفتند و دراین فرصت، دیدگاه خود را مطرح کنند.
اسفندیاری در جایگاه کارشناس باید طرح سوال می‌کرد نه با باز کردن پرونده دانشگاهی فاضلی درصدد افشاگری و حتی توصیه به پزشکیان برمی آمد، به‌خصوص اینکه او منصوب رئیس صدا و سیما و مشهور به جریان سعید جلیلی است.
فاضلی که برای بیان دیدگاه انتخاباتی پزشکیان آمده بود باید صبوری و متانت به خرج می‌داد و نباید با حمله به اسفندیاری آن‌هم با حس عصبانیت، پرخاشگری و جمله «دروغ گو» خطاب کردن شروع می‌کرد بلکه منطقی مستندات خود را ارایه می‌داد و مهمتر آنکه علیرغم تذکر مجری به دو طرف جدل و در خواست پزشکیان برای آرامش، هر چند میکروفون قطع بود و یا تکه‌پرانی‌های اسفندیاری ادامه داشت، جایگاه خود را ترک نمی‌کرد و با پرخاشگری جلوی بینندگان میلیونی تلویزیون، میکروفون را پرت نمی‌کرد آن‌هم به طرف پزشکیان! این رفتار کاملا غلط، اشتباه و بلکه زشت، زننده و توهین به بینندگان بود .
چند صحنه دیگر وجود داشت که به این فضای متشنج کمک کرد. پزشکیان زمان بندی درستی برای سخنان خود انجام نداد حرف‌های تکراری گذشته را دوباره تکرار کرد. اگر فرصت برای صحبت فاضلی فراهم بود صددرصد او این‌قدر عصبانی نمی‌شد چه بسا احتمالا از خود پزشکیان هم ناراحت بود که چرا فرصت برای بهشتی فراهم شد اما برای او این فرصت فراهم نشد به همین دلیل میکرفون را به سمت پزشکیان پرت کرد! چون بطور طبیعی باید به سمت مخاطب اعتراض اش، اسفندیاری یا مجری، پرت می‌کرد !
اسفندیاری قبل تر به بهشتی هم بجای طرح سوال حمله کرد و به نوعی به افشاگری مدیریت‌اش در سینما پرداخت. که این موضع هم با طرح سوال مغایرت داشت .
مجری که انصافا در طول برنامه بسیار مودبانه، متواضعانه و متین برخورد می‌کرد و از کلمات و اصطلاحات درست و در شان میهمانان استفاده می‌کرد در یک مقطع، نکته ای را به پزشکیان یادآوری کرد که معلوم بود پزشکیان تحمل نکرد و به او معترض شد که فقط وظیفه مدیریت زمان را دارد و همچنین در هنگام جدل، طبق دستور از گوشی اعلام شد میکرفون طرفین قطع شده است، شاید این دو حرکت زمینه جدل را فراهم کرد، بخصوص زمانی که پزشکیان از فاضلی خواست آرام باشد، فاضلی قبول کرد و گفت می‌خواهد موضوع دیگری را مطرح کند اما میکرفون قطع بود. اشتباه افراد پشت صحنه در قطع میکرفون بود در صورتیکه اگر اختیار به مجری داده می‌شد و حتی زمان طولانی‌تر می‌شد و این بحث به نتیجه می‌رسید و توسط مجری مسلط اداره می‌شد بهتر جواب می‌داد.
در این میان از رفتار محترمانه دو فرد دیگر انتظامی و بهشتی نمی‌توان یاد نکرد. انتظامی در طول مناظره‌ها تندترین موضع گیری‌ها را داشت و تیزترین سوال‌ها را مطرح می‌کرد اما هیچوقت عامل تنش نبود و بهشتی که در این جلسه هم از سوی اسفندیاری مورد حمله مدیریتی و شخصیتی قرار گرفته بود در سکوت کامل فقط نگاه می‌کرد حتی در هنگام جدل هم علیرغم آنکه با پزشکیان و فاضلی در یک جبهه بودند حرفی نزد. به نظرم این دو نماد یک شخصیت موجه فرهنگی بودند که بیننده انتظار داشت.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1922186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 7
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  3 2
  مردم دیکه به این بی احترامیها عادت کردن
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  6 4
  هر مساله ای بود بی ادبی را رساند
 • فاطمه IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  9 14
  خود پزشکیان بنظر متشخص میاد ولی مشاوراش نه.اون از ظریف که اشتباه گفت بعد عذرخواهی کرد.اون از دیروز.اونم از مهرعلیزاده که باهاشه.بخدا پزشکیان از اطرافیانش ضربه میخوره
 • ناشناس IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  4 1
  کدوم فرهنگ دیگه فقط شعار شده همه چیز خدا روشکر تمام شده همه چیز
 • US ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  7 2
  مردم به عیان تکرار منطق زورگویی و تزویر بازمانده های حجتیه را دیدند.
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  21 4
  آقای گبرلو که مثله همیشه نفست از جای گرم بلند میشه !!! من یک سوال از شما بقیه آدمهای خوش روزگار و بی غم دارم ما جامعه نخبگانی بیکار و بدبخت شده در این مملکت بی امید! تا کی باید یک صورتک مسخره آرام بر چهره هایمان بکشیم و ادای روشنفکری را دربیاوریم و خشممان را فروبخوریم تا کسی نفهمد چقدر دلمان خون است و خشم وجودمان سریز و دستمان از همه جا کوتاه و دادرسی عادل ناموجود! آیا کسی از فاضلی می پرسد تو این سه سال ک شغلش را از دست داده منبع درآمدش در این وانفسای گرانی کجاست. چه میکند حقش چه شد! آیا کسی از مسیولین وزارت علوم و سازمان جذب هیات علمی می پرسد چرا پرونده ایشون سه سال بررسی نشده !!!چرا پرونده من و دهها داوطلب نخبه جذب هیات علمی 4 سال بررسی درست نشده و عادلانه به نتیجه نمی رسد تا کی باید موهایمان مثله دندانهایمان سفید شود ولی شغلی درخور و جایگاهی درخور و حتی احترامی درخور نداشته باشیم با دها مدارج برتر علمی و صدها مقاله عالی!! خشم مظلومی ک حقش داده نشه بغضی ک درمان نشه یه جا می ریزه بیرون و بدم میریزه بیرون!
 • کامران IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  3 4
  کاملا موافقم. متاسفانه رخدادها دقیقا برعکس جلسه سیاسی با حضور دکتر ظریف شکل گرفت.
 • ناشناس IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  19 8
  ژست مودب گرفتن هنر نیست،این قصه ها رو همه بلدن و فاضلی هم از من و شما بهتر می داند برادر! درد ما خفه شدن است و صبوری هم حدی دارد.همه داریم خفه می شویم و این فاضلی بود که نماد ما شد.