فارس نوشت:

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه دعوت به تحریم انتخابات خلاف مشی اصلاح‌طلبی است، تأکید کرد: اصلاح‌طلبان هیچ پیش‌شرطی برای شرکت در انتخابات نداشتند و خواستار مشارکت حداکثری در انتخاباتند.

 

محمد جواد حق‌شناس فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه اصولاً واژه تحریم در فرهنگ سیاسی اصلاح‌طلبان جایی ندارد، اصلاح‌طلبی را مبتنی بر چند پیش فرض دانست و گفت: اصلا‌ح‌طلبی پیگیر تغییر وضع موجود به سمت وضع مطلوب است که برای رسیدن به وضع مطلوب، باید حضوری فعال در عرصه سیاسی داشت تا از راه‌های قانونی بر حوزه نخبگان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و در حوزه کسانی که در جایگاه قدرت هستند، تأثیر گذاشت.

 اهم اظهارت وی به شرح زیر است:

*بهترین راه برای ایجاد تغییر، انتخابات و صندوق رأی است، تفکری که بر کلیت جریان اصلاح‌طلبی نیز حاکم است لذا ندیدم که شخص شناخته‌شده‌ اصلاح‌طلبی تحریم انتخابات را مطرح کند، بلکه تأکید جریان اصلاح‌طلب بر مشارکت حداکثری و سیاسی است.

* البته در جریان اصلاح‌طلبی 3 نظریه وجود داشت؛ اول اینکه جمعی از بدنه اصلاح‌طلبان معتقد بودند که فضای حضور در انتخابات را باید به فضای دیگری موکول کرد که البته افراد شاخص جبهه اصلاحات در این نظریه حضور نداشتند.

*بخش دیگری هم به حضور بدون پیش‌شرط اعتقاد داشتند، که سیاست‌مداران اصلاح‌طلب از این قشر بودند اما نگاه دیگر، نگاه میانه بود و بر همین اساس هم خاتمی قبل از انتخابات شرایطی را مطرح کرد و معتقد بود که اگر بستر مناسب برای اصلاح‌طلبان فراهم شود، حضور اصلاح‌طلبان همه‌جانبه و گسترده خواهد بود."
* خاتمی مواردی را برای ایجاد بستر ذکر می‌کرد و بنده نظرات وی را شرط نمی‌دانم، بلکه درخواست برای ایجاد بستر به منظور شرکت در انتخابات بود.

* قبول ندارم که اصلاح‌طلبان معتقد به تحریم انتخابات هستند چرا که واژه تحریم در اصلاح‌طلبی جایی ندارد.

* تحریم از کسانی که آنرا مطرح می‌کنند، پذیرفتنی نیست.
* اینکه برخی دیگران را به عدم مشارکت در انتخابات دعوت می‌کنند، بنده آنرا موافق با مشی اصلاح‌طلبی نمی‌دانم.
* تحریم جزو واژگان کم‌رنگ و کم‌کاربرد در جریان اصلاح‌طلب است ولی کار را در عرصه انتخابات سخت می‌دانم چرا که اصولاً فرآیند انتخابات کار آسانی نیست و ما نباید دنبال زمینه آسان باشیم، بلکه باید برای ایجاد بستر تلاش کنیم.
 
* ولی اگر بستر لازم برای شرکت همه‌جانبه در انتخابات فراهم نشد، بخشی از عدم وجود بستر مناسب انتخاباتی به خود ما و بخش دیگر به طرف مقابل بازمی‌گردد.

*همین که اصلاح‌طلبان مجلس و جمع دیگری خارج از آن مجموعه در عرصه انتخابات حضور پیدا کرده‌اند، روند روبه جلویی است برای پیش‌برد اهداف و دیدگاه‌های اصلاح‌طلب که مبتنی برای افزایش کارآمدی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، و تحقق منافع ملی کشور.

* امروزه باید منافع ملی بر منافع فردی رجحان داشته باشد؛ مشارکت حداکثری خواست مجموعه اصلاح‌طلب و کسانی است که دل در گرو کشور دارند.
 

کد خبر 192266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ارش DE ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
    25 1
    با درود استاد من از خواب بیدار شو و شرایط راانگونه که هست ببین وتجزیه وتحلیل کن