برای کاسبان تحریم مهم است ما در تحریم بمانیم /اگر FATF را حل نکنیم، مشکلات حل نمی شود /ظریف و تیمش آستین بالا زده و کار می کنند

پزشکیان گفت: اگر روابط خارجی را بهتر نکنیم و اگر اف ای تی آف را حل نکنیم مشکلات حل نمی‌شود برای کاسبان تحریم مهم است که ما در تحریم بمانیم و آنها از تحریم بخورند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود پزشکیان نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری پیش از ظهر یکشنبه - ۳ تیر ۱۴۰۳ - در نشست هم اندیشی هیات نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه «امروز توسعه صنعتی کشور ارتباطی با محیط زیست و سایر حوزه‌ها ندارد»، اظهار کرد: امروز باید یک ظرفیت اجتماعی ایجاد شود و اعضای اتاق بازرگانی یک نقشه روشنی ارائه دهند و توقع داشته باشند که دولت‌ها آن را داشته باشند؛ مجموعه اتاق بازرگانی می‌تواند اتاق فکری برای دولت باشد و من آمادگی دارم اگر نقشه روشنی از سوی اتاق بازرگانی تدوین شود آن را به طور کامل اجرا کنم.

وی با تاکید بر اینکه بدون همکاری و مشارکت همدیگر راه به جایی نخواهیم برد، گفت: برای تحقق پیام رهبری که فرمودند مشارکت خصوصی برای تولید، ما آمادگی داریم که بخش خصوصی به اتاق فکر و نقشه کش دولت تبدیل شود و در این مسیر نیز از دانشگاه‌ها و خارج از کشور کمک بگیرد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا و ایلنا می خوانید؛

*{با اشاره به همراهی جواد ظریف در کمپین انتخاباتی خود}: الان در رابطه با سیاست خارجی آقای دکتر ظریف و تیمش آستین بالا زدند و کار می‌کنند و ما معتقدیم که بدون ارتباط با کشورهای خارج هر کاری که در داخل انجام دهیم به جایی نخواهد رسید. از نظر اعتقادی و علمی می‌گویم که اگر می‌خواهیم شکوفا شویم باید بازارهای وسیع‌تری پیدا کنیم و فعالیت در بازارهای وسیع با وضع موجود امکان‌پذیر نیست؛ همچنین علت آنکه با وجود برجام مشکل ما در این بازار حل نشده است آن است که ما گران می‌خریم و ارزان می‌فروشیم و در این بین بسیاری پول می‌خورند و عده‌ای نیز کاسب تحریم شده‌اند و برای کار خود نیز توجیحاتی مطرح می‌کنند.

* از من نسخه صریح نخواهید، اگر بگویم دروغ گفتم. شما بگوید من چه کسی را وزیر کنم اما اگر وزیر شد شما هم باید همکاری کنید.

*{ در خصوص حضور بانوان در کابینه دولتش}: ما می‌توانیم بستر را فراهم کنیم و در حالت برابر و شایستگی بین زن و مرد فرقی نگذاریم. من می‌توانم موانعی که در روند پیشرفت بانوان وجود دارد را حذف کنم. از سوی دیگر از نظر ذهنی با اندیشه‌هایی در جامعه مواجهه‌ایم که نمی‌توانیم آنها را حذف کنیم، در این خصوص باید بنشینیم و با صاحبان این اندیشه‌ها گفتگو کنیم و موانعی که از سوی آنها ایجاد می‌شود را برطرف نماییم. اگر می‌خواهیم اصلاحی در سیستم ایجاد کنیم باید از مسیر علمی برویم. همچنین باید آلترناتیوهایی برای حل مسائل خود داشته باشیم؛ چرا که هر چقدر این آلترناتیوها بیشتر باشد قدرت حل مسئله ما نیز افزایش می‌یابد.

*{ با تاکید بر لزوم کوچک سازی دولت}: باید با بخش خصوصی بنشینیم و بررسی کنیم که کدام بخش‌ها امکان واگذاری از دولت به این بخش را دارند؛ قصد و اراده ما در واگذاری به بخش خصوصی بر اساس قاعده و تجربیات بین‌المللی است.

*{با تاکید بر لزوم آمایش سرزمینی تاکید کرد}: خیلی راحت می‌توانستیم در گذشته صنایع آب‌بر را کنار خلیج فارس تاسیس کنیم و مطمئن باشیم که این صنایع تا ابد فعالیت می‌کنند. باید با همدیگر بنشینیم و یکبار دیگر برای ایران و آینده مملکت و فرزندان‌مان فکر کنیم؛ اگر بخش خصوصی کمک کند می‌توانیم بر مبنای چارچوب‌های علمی و مشاوران کارشناسی و تجربیات بین‌المللی بایستیم و شکوفا شویم. ما باید از مشاوران خارجی استفاده کنیم؛ برای توپ بازی کردن با وجود اینکه کلی مربی در داخل داریم خارجی می‌آوریم و چندین میلیارد به او می‌دهیم؛ بر اساس آیات قرآن نیز ما خودمان عقل داریم و اگر از عقل چند نفر دیگر نیز استفاده کنیم ضرر نمی‌کنیم؛ قطعاً باید از مشاور استفاده کنیم، برای اجرای سیاست‌های کلی باید در نگاه مان تغییر ایجاد کنیم و اگرنه غیر ممکن است که به آن اهداف دست یافت.

* برخی نگاه و ذهنی بسته دارند و ادعا می کنند که ما می‌توانیم، ما می‌توانیم اما عقل حکم می‌کند که نظر کارشناسان را جویا شویم تا بهترین ها را خلق کنیم؛ ما می توانیم به شرط اینکه عاقلانه عمل کنیم و از نظرات و کارشناسی های داخل و خارج از کشور و آمایش سرزمینی استفاده کنیم، در آن زمان آینده را با اطمینان خواهیم ساخت.

* با سیاست‌های کنونی تهران را از زندگی ساقط خواهیم کرد، از اختلافات دست برداریم و توجه داشته باشیم از نظر علمی تغییر رفتار برای دهه است با یک سال کاری درست نمی‌شود. من هیچ وقت به خاطر رای حرف نزدم و وعده ندادم.

* اگر روابط خارجی را بهتر نکنیم و اگر اف ای تی آف را حل نکنیم مشکلات حل نمی‌شود برای کاسبان تحریم مهم است که ما در تحریم بمانیم و آنها از تحریم بخورند. من حزبی کار نمی‌کنم، براساس نظر کارشناسی کار می‌کنم. من حرف کارشناسی را می‌پذیرم و حرفی که پشتوانه علمی نداشته باشد را نمی‌پذیرم حتی اگر شما بگویید.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1923680

برچسب‌ها