در جلسه مدنظر قاضی‌زاده کسی نگفت «رئیسی مرد مصممی بود»/سناتور آمریکایی گفت بایدن فروش نفت ایران را تسهیل کرد/باز هم ادعای خلاف واقع در برنامه زنده

با بررسی این جلسه، نقل قولی نه از تد کروز و نه وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه «رئیسی مرد مصممی بود» یافت نشد؛ و البته که کروز طی سخنانی نسبت به نیمه افراشته شدن پرچم سازمان ملل در واکنش به سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی، به بلینکن به شدت اعتراض کرده بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جریان مناظره دوشنبه شب که به سیاست خارجی اختصاص داشت، به نقل قول از وزیر خارجه آمریکا در مدح ابراهیم رئیسی پرداخت.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: « ما یک افزایش فوق‌العاده فروش نفت پیدا کردیم که سناتور آمریکا به وزیر خارجه می‌گوید چطور ۳۰۰ هزار بشکه به ۲ میلیون بشکه رساندند که پاسخ می‌گویند رئیسی مرد مصممی بود».

اشاره او به جلسه استماع مجلس سنای آمریکاست که در آن سناتور تد کروز سناتور جمهوری‌خواه، از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از چرایی افزایش فروش نفت ایران پرسیده بود.

در این جلسه که مورد اشاره قاضی‌زاده هاشمی است، به هیچ عنوان چنین نقل قولی نشده است و اظهارات او خلاف واقع است.

تد کروز خطاب به بلینکن می‌گوید: «گویا نمی‌دانید؛ که چقدر می‌فروختند؟ ۳۰۰ هزار بشکه بود. اکنون حدود ۲ میلیون بشکه می‌فروشند. با امتناع از اعمال تحریم‌های نفتی ما شاهد افزایش صادرات نفت این کشور از ۳۰۰ هزار بشکه در روز، زمانی که شما به قدرت رسیدید، به ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. دولت بایدن با تسهیل فروش نفت ایران، اجازه داده پول به ایران برسد».

با بررسی این جلسه، نقل قولی از تد کروز یا آنتونی بلینکن مبنی بر اینکه «رئیسی مرد مصممی بود» یافت نشد؛ و البته فقط سناتور جمهوری‌خواه طی سخنانی نسبت به نیمه افراشته شدن پرچم سازمان ملل در واکنش به سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی، به بلینکن به شدت اعتراض کرده بود.

قاضی‌زاده هاشمی البته سابقه چنین اظهاراتی دارد؛ او چندی پیش هم مدعی شده بود که در روزی که رئیس‌جمهوری به ایران آمد، حسن روحانی تهران را به مقصد فرانسه ترک کرد؛ که البته با بررسی مشخص شد این ادعا نیز عاری از واقعیت است؛ چرا که بین ترک تهران از سوی رئیس جمهوری چین و سفر روحانی به فرانسه دو روز فاصله بوده است.

۲۹۲۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1924375

برچسب‌ها