هشدارها برای ازدواج نکردن دختران ایرانی با مهاجران ادامه دارد.

زهرا تالانی: عیسی موسوی‌نسب مدیرکل اتباع وامور خارجه استانداری تهران هشدار داده است که زنان از هر گونه ازدواج غیرقانونی با اتباع بیگانه خودداری کنند چرا که نه شناسنامه‌ای برای فرزندان آنها صادر می‌شود و نه می‌توان از مبادی قانونی از حقوق آنها دفاع کرد.وی در گفت وگو با مهر می گوید: مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1385 تصویب کردکه کسانی که قبل از این سال ازدواج کرده‌اند باید با مدارک و مستندات خود را به اداره اتباع ارائه کرده و ازدواج خود را به صورت قانونی ثبت رسمی کنند و افرادی که بعد از سال 85 بدون مجوز رسمی ازدواج شرعی با اتباع بیگانه انجام داده باشند ازدواج آنها کاملا غیرقانونی است و خود و فرزندانشان دچار مشکل می‌شوند.

در سالهای گذشته شماری از زنان تاجیک، ازبکستانی، و دیگر کشورهای آسیای میانه، پاکستان و همچنین اندکی از زنان روس تبار، با مردان افغان ازدواج کرده اند و تابعیت اولی شان را کماکان حفظ کرده اند زیرا داشتن تابعیت دوگانه در افغانستان قانونی است اما ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و زن ایرانی در پی ازدواج با مرد خارجی به تابعیت شوهر درمی آید.


قانون چه می گوید؟
پنج سال پیش نمایندگان مجلس با افزودن ماده واحده یی به ماده 1060 قانون مدنی و اصلاح بندهای 4، 5 و 6 ماده 976 همین قانون، مصوب کردند که: «فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا حداکثر تا یک سال پس از تصویب این قانون در ایران متولد می شوند، می توانند بعد از رسیدن به سن 18 سال تمام، تقاضای تابعیت ایرانی کند. این افراد در صورت نداشتن سوءپیشینه کیفری یا امنیتی و اعلام رد تابعیت غیرایرانی به تابعیت ایران پذیرفته می شوند. وزارت کشور نسبت به احراز ولادت طفل در ایران و صدور پروانه ازدواج موضوع ماده (1060) قانون مدنی اقدام می کند و نیروی انتظامی نیز با اعلام وزارت کشور پروانه اقامت برای پدر خارجی مذکور در این ماده صادر می کند. فرزندان موضوع این ماده قبل از تحصیل تابعیت نیز مجاز به اقامت در ایران هستند.»
از سوی دیگر امسال طرحی از سوی زهره الهیان باقید فوریت به مجلس ارائه شد که به اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مرد خارجی که متضمن اعطای تابعیت تولدی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی بود تاکید داشت اما این اصلاحیه به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع شد که اعضای کمیسیون با تکیه بر مغایرت طرح با امنیت ملی آن را رد کردند.


قربانیان ازدواج با اتباع بیگانه چه کسانی هستند؟
با وجود صراحت قانون و منع این نوع ازدواجها هر روز اخباری از گوشه و کنار کشور به گوش می رسد که بسیار از زنان ایرانی به سبب متواری شدن شوهر افغان یا عراقی، با مشکلات متعدد دست به گریبانند.
کودکان این نوع ازدواجها به خاطر نداشتن شناسنامه از کوچکترین مزایا محروم هستند و حق تحصیل و استفاده از امکانات بهداشتی ندارند و این همان موضوعی بود که الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در زمان ارائه دوفوریت طرح خود اعلام کرده بود.
آمارهای متفاوتی از ازدواج دختران ایرانی با مهاجران افغانی،عراقی و ... به گوش می رسد. اداره اتباع خارجی استانداری تهران در آخرین آماری که منتشر کرده است، خبر از 32 هزار کودک بدون هویت و شناسنامه حاصل از ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه داده است که در وضعیت نامعلومی به سر می برند.
45232


 

کد خبر 192613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
  2 6
  صرفا دادن اطلاعیه درخصوص عدم ازدواج زن ایرانی با افاغنه کافی نیست بلکه باید مجازاتهایی هم برای عاملین آن از قبیل فرد افغانی ، پدر دختر وهرکسی که این ازدواج را ثبت کرده اعمال شود تا این کشور که خودش هزار ان مشکل گوناگون دارد جورکش اتباع بی سرو پای کشورهای مزخرف همسایه نشود
  • بدون نام IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
   2 1
   انشالله سر خودت بیاد بعد ببینم همین حرفارو میزنی!در ضمن بی سرو پا اونیه که صبح ها دستو صورتتو میشوره