فارس نوشت:

 وزیر سابق امورخارجه گفت: همانطور که در بحث انرژی هسته‌ای می‌گفتیم که یا انرژی هسته‌ای برای همه و یا برای هیچ کس؛ در اینجا هم می‌گوییم امنیت خلیج فارس یا برای همه و یا همه از ناامنی در این منطقه متضرر می‌شوند.
منوچهرمتکی وزیر سابق امور خارجه که شب گذشته در برنامه "دیروز، امروز، فردا" سخن می‌گفت، در ابتدا با تقدیر از رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران به دلیل رزمایش اخیر در خلیج فارس ‌اظهارداشت: امروز دوست و دشمن به قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه اذعان دارند و ایران همیشه سعی کرده ‌با همکاری منطقه‌ای و با صمیمت، توازن لازم را در منطقه ایجاد کند که رهبر معظم انقلاب نیز در مباحث خود "امنیت دسته جمعی منطقه" را مطرح کردند.
 
* امنیت خلیج فارس و دریای عمان یک کل غیر‌قابل تفکیک است، یعنی این امنیت مقوله‌ای است که همه کشورهای منطقه از بهره‌مند می‌شوند، بنابراین اینگونه نیست که بخشی از کشورها امنیت داشته باشند و بخشی دیگر امنیت نداشته باشد، چراکه اساسا چنین چیزی مقدور نیست که بخشی بتواند کشتیرانی آزاد ‌و ‌‌صادرات نفت داشته باشد و بخشی دیگر نتواند.
* همانطور که در بحث انرژی هسته‌ای می‌گفتیم که یا انرژی هسته‌ای برای همه و یا برای هیچ کس، در اینجا هم می‌گوییم امنیت خلیج فارس یا برای همه و یا همه از ناامنی در این منطقه متضرر می‌شوند.
* در این اواخر بداخلاقی‌هایی را در منطقه شاهد هستیم که باید دانست ریشه آن چیست که فکر می‌کنم برای فهمیدن آن باید به یکسال و نیم اخیر برگردیم. آمریکایی‌ها در یک انفعال در قبال بیانیه تهران، قطعنامه‌ بی‌خاصیتی را به تصویب رساندند و بعد از گذشت 1.5 سال از آن، می‌بینیم که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه دارد و آنها هم هیچ اقدام خاصی جز برخی از این تحریم‌ها نتوانستند انجام دهند.
* آمریکایی‌ها حدود شش ماه مبهوت تحولات منطقه بودند و معتقدم هنوز تحلیل درستی از چرایی و ریشه‌های این نهضت اسلامی در منطقه ندارند، آنها تلاش دارند بتوانند سوار حوادث شوند و به نوعی خط‌دهی کنند که هنوز نتوانسته‌اند.
*آمریکائی‌ها اهدافی را تعیین کرده‌اند که بر سایه‌ها فشار بر ایران به آن برسند‌ که بحث هسته‌ای، تحولات منطقه و انتخابات پیش‌رو از جمله آنها است. نکته آن است که آمریکائی‌ها گمان می‌کنند با تشدید این فشارها ممکن است سیگنال‌هایی را از ایران دریافت کنند که به نوعی آمادگی برای سازش و همراهی با آنها باشد.
*آمریکایی‌ها در مقابل تحریم نفت ایران باید پاسخ‌های روشنی دریافت کنند، زیرا تحریم نفت برای آمریکا مسئله ساده‌ای نیست و حتی ناممکن است، بنابراین اگر قرار باشد ایران نتواند نقشش را صادر کند، طبیعتا صادرکنندگان دیگر هم دچار مشکل خواهند شد.
* برخلاف تحریم‌ها تقاضای زیادی برای نفت ایران وجود دارد. علاوه بر آن، فرمول‌های زیادی برای فروش نفت وجود دارد که نیازی به فروش معمول نفت نیست که این روش‌ها را در ستاد مبارزه با تحریم به راحتی کلاسه می‌کنند.
*این نکته را نیز باید اضافه کنم که اوپک باید با کارشکنی‌های عربستان برخورد کند‌ تا عربستان بداند باید در حدود اوپک حرکت کند. عربستان سال‌هاست با کشورهای طرف قرارداد ما مثل چین و هند، دیپلماسی جایگزینی نفت ایران را دارد که حرکت غیردوستانه است.
*ما در مقوله سیاسی باید مراقبت داشته باشیم، مثلاً انتخابات مجلس نهم باید همچنان الهام‌بخش انتخابات در کشورهای منطقه باشد.
* دشمنان همچنان به دنبال طراحی‌های خود برای انتخابات هستند. آنها در ابتدا به دنبال تحریم انتخابات بودند، در مرحله بعد به دنبال کاهش مشارکت مردمی بودند و این در حالی است که در برخی کشورهای اروپایی مشارکت 25 درصدی را شاهد بودیم، ولی در ایران همواره انتخابات بالای 50 درصد بوده است.
* آمریکایی‌ها اهداف متنوعی را در طرح برخی مسائل در این اواخر دنبال می‌کنند‌ که یکی از آنها تاثیرگذاری بر انتخابات است. لذا ما باید هوشیار باشیم و برخلاف خواست دشمن عمل کنیم.
 
حضور وزیر خارجه ترکیه در ایران
*برخی از اظهارات وی نشانگر این است که ترکیه نسبتت به مواضع تندی که پیرامون مسائل منطقه داشتند، علاقمند هستند که تعدیل‌های بوجود بیاورند که اگر اینگونه باشد، هوشمندانه است، زیرا ترکیه مواضع درستی در طی چند ماه نداشته ‌است.
*اگر مذاکرات منجر به این شود که ترکیه نسبت به تحولات سوریه مواضع درستی در پیش بگیرد، حتما کمک‌‌کننده خواهد بود. ترکیه باید بداند شرایط سوریه متفاوت با برخی کشورهای دیگر است‌ لذا امیدوارم این مذاکرات به تعدیل مواضع ترکیه بینجامد.
 /27212
کد خبر 192807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =