کشف موجودی در اعماق دریا که حداقل ۵۰۰ سال عمر دارد/ عکس

دانشمندان در اعماق دریا، نوعی ماهی یافته‌اند که ۵ قرن پیش متولد شده و به نظر می‌رسد سال‌های زیاد دیگری پیش روی خود داشته باشد.

نادیا زکالوند: دانشمندان بر این باورند بررسی این ماهی شاید بتواند کلیدی برای طولانی کردن عمر انسان باشد. درواقع این شکارچی مهره‌دار اعماق اقیانوس‌ها نوعی کوسه به نام کوسه گرین‌لند است و به‌لطف سرعت رشد بسیار کند خود توانسته به عمری طولانی دست پیدا کند.

دانشمندان سن کوسه‌های شناخته‌شده را با توجه به تعداد نوارهای روی ستون‌فقرات آنها تخمین می‌زنند. اما کوسه‌های گرین‌لند هیچ نوع بافت سختی در بدن خود ندارند و سرعت رشد بافت‌های نرم بدن‌شان کمتر از یک سانتی‌متر در سال است. به همین دلیل آنها برای تخمین سن این نوع کوسه، از پروتئین‌های موجود درون چشم آن استفاده کردند.

کشف موجودی در اعماق دریا که حداقل ۵۰۰ سال عمر دارد/ عکس

دانشمندان هنوز در حال بررسی این نوع کوسه هستند تا بتوانند سن آنها را دقیق‌تر تخمین بزنند. همچنین در بررسی‌های جدید مشخص شده که طول عمر بالای کوسه گرین‌لند در چگونگی سوخت‌وساز بدن آن نهفته است.

محقق اصلی این بررسی که دانشجوی دکترای دانشگاه منچستر است می‌گوید، «سوخت‌وساز بدن بیشتر گونه‌های زیستی با افزایش سن آنها دچار دگرگونی می‌شود و امیدواریم با شناخت دقیق عملکرد سوخت‌وساز این نوع کوسه‌ها بتوانیم روند پیر شدن انسان را کند کنیم.»

منبع:

ladbible

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1930176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =