سخنگوی قوه قضائیه امروز نشست خبری نداشت، اما در مراسمی، به اندازه یک سوم نشست خبری، با خبرنگاران گفتگو کرد و البته درباره فتنه 88 گفت.

امروز غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور، در مراسم رونمایی از 4 عنوان کتاب منتشر شده از سوی دفتر اسناد انقلاب اسلامی با موضوع فتنه سال 88 و بصیرت گفت: در اهداف شوم فتنه سال 88 هرچه بگویم باز هم جا دارد و باید مشخص شود که عناصر کلیدی و مهره‌های داخلی و خارجی این فتنه چگونه به یکدیگر وصل شدند و چگونه افرادی که پیش از این سوابق خوبی داشتند در این فتنه درغلتیدند و فساد متوجه آنها شد.

او همچنین درباره بازداشت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: "از لحاظ قانونی منع داریم که نام و مشخصات افراد را تا قبل از تایید اتهام‌های وارده بگوییم. در موقع خود اطلاعات لازم را به سمع و نظر مردم خواهیم رساند."

 

اظهارات محسنی اژه ای درباره فتنه 88 را به نقل از فارس بخوانید؛

- باید پرسیده شود که چگونه برخی عناصر که دارای سوابق انقلابی خوبی بودند به این مرحله رسیدند و سقوط کردند. به گونه‌ای که امروز راه برگشت برای آنها فراهم نیست و البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که فردی که می‌خواهد این حوادث و وقایع را به رشته تحریر دربیاورد باید خود در حوادث نقش داشته و مستند حرف بزند.

- در مورد اول باید این نکته را اشاره کنم که هرگاه فردی از روی تعقل و تدبر و همچنین تفکر مسیری را انتخاب کند بر آن مسیر استوار خواهد بود و به زودی از آن مسیر منحرف نخواهد شد اما مطرح کردن این نکته به این دلیل است که متأسفانه برخی بودند که با هوا و هوس موضوعی را دنبال کردند که نتیجه آن تغییر، دمدمی مزاجی شد. بعضی از افرادی که در جریان فتنه درغلتیدند از اول انگیزه لازم را نداشتند و باید گفت با تعقل و تفکر و اندیشه صحیح حرکت نکرده بودند.

یکی از کاندیداهای انتخابات دهم ریاست جمهوری در صحبتی که با من داشت عنوان کرده بود که از 4 چیز عدول نخواهد کرد ابتدا ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری، اصل نظام و در نهایت از نقش امام و راه امام در حالی که این فرد همین 4 موضوع را هم زیرپا گذاشت و این نشان از آن بود که وی با تفکر و تعقل این حرفها را نزده بود.

- به لحاظ وظیفه‌ای که در دوره حضورم در کابینه دولت داشتم با یکی از کاندیداها جلسه‌ای داشتم و با او صحبت کردم و درباره برخی اطرافیانش به وی تذکراتی دادم و به او بارها گوشزد کردم که اینها تحلیل نیست بلکه خبر موثق است. به این فرد هشدار دادم که از خودت پرسیده‌ای که چرا برخی افراد بر خلاف خط و خطوط تو در کنارت قرار گرفته‌اند و حتی این افراد تو را هم قبول ندارند و به راحتی دیدیم که همین اطرافیان باعث سقوط این فرد شدند.

- اطرافیان این فرد بودجه‌‌های کلانی برای موفقیت او خرج کرده بودند و تمام ستادش را احاطه کرده بودند. اینها افرادی بودند که سوء شهرت داشتند و حتی در مظان برخی اتهامات نیز بودند در حالی که گوش شنوایی از سوی این کاندیدا نبود. اطرافیان این فرد تصمیم داشتند تا در مرحله اول در صورت آنکه مشخص شد کاندیدای دیگر شانس بیشتری دارد او را از ادامه کاندیداتوری منصرف کند و اگر این فرد با «کله‌شقی» این موضوع را نپذیرفت و از کاندیداتوری انصراف نداد، تمام بودجه‌ها را از کنار وی بردارند. برای اینکه او را زمین بزنند.

- با یکی از کاندیداها که نامه‌ای منتشر کرده بود جلسه گذاشتیم و گفتیم شما در نامه‌ات اشاره کرده‌ای که یک خانمی را که از خانواده شهدا بوده ربوده شده پس از آزار و اذیت به قتل رسانیده و در نهایت در یکی از قبور بهشت زهرا (س) دفن کرده‌آند. به او گفتم من به واسطه مسئولیت حاضرم به تو کمک کنم تا این ادعا را ثابت کنی ولی اگر نتوانی ادعا را ثابت کنی یا اینکه مشخص شد این ادعا کذب است آیا حاضری در پیشگاه مردم عذرخواهی کنی و بگویی که ادعایت صحت نداشته است که این کاندیدا گفت بله حاضرم.

- جلسه دومی که با این فرد برگزار کردیم به وی گفتم آیا مسائل جدیدی را مورد بررسی قرار داده‌ای یا خیر که او 3 نکته از مواردی را که در ادعای اولش مطرح کرده بود را عنوان کرد و گفت، فهمیدم که این سه مورد دروغ بوده است. به او گفتم حاضری به وعده‌ات عمل کنی و با انجام یک مصاحبه بگویی که اشتباه کرده‌ای که این فرد وعده‌اش را زیرپا گذاشت و گفت، نه حاضر نیستم.

- روز بعد از انتخابات با یکی از کاندیداها صحبت کردم و گفتم شما می‌گویی که در انتخابات تقلب شده است شما پیش از این در کشور دارای مسئولیت بوده‌ای و بارها هم در انتخابات شرکت کرده‌ای به نظر شما از چه راهی تقلب رخ داده است.

- این کاندیدا به من گفت به من این مطلب را رسانده‌اند که برخی از صندوق‌های رأی‌گیری دوجداره بوده و مقدار زیادی رأی در جداره دوم آن به نفع یک کاندیدا بوده و سپس در زمان شمارش آرا جداره دوم شمارش شده است.

- به این فرد گفتم شما که می‌دانید انتخابات زیر نظر 3 مرجع صورت می‌گیرد و این ادعای خنده‌داری است اگر این ادعا از سوی شما مطرح شود برخی تعابیری که برای شما استفاده شده صحت پیدا می‌کند دوم اینکه مگر چند صندوق رأی را می‌توان به این شکل درست کرد و رأی‌های ریخته شده در آن را شمارش کرد.

4747

کد خبر 193411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =