زنان اصولگرا در نامه‌ای به رییس مجلس خواهان حضور بیشتر زنان در مجلس نهم شدند.

به گزارش خبرآنلاین در این نامه ماده واحده الحاقی به قانون انتخابات پیشنهاد شده و آمده است: از شهرها و مراکز استانی با بیش از 2 نماینده در مجلس شورای اسلامی یک زن، شهرهایی که تعداد نمایندگانشان به 5 و یا بیشتر می‌رسد 2 نماینده زن، و از شهر تهران 10 زن به مجلس شورای اسلامی راه یابند.
متن این نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی – دامت توفیقاته
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و عرض ارادت؛ احتراما ضمن تقدیر از زحمات شما خداوند را سپاسگزاریم که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها در مجامع بین‌المللی سربلند و افتخارآمیز حضور داشته و دارد، به استثناء اندک بودن نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی که در کنفرانس‌ها و کنگره‌ها و مجامع بین‌الملل زیر سوال می‌باشد. این امر تا جایی است که ایران در این ارتباط در رده یک کشور به آخر مانده قرار گرفته است و موجبات سرشکستگی و نقطه ضعف نظام مردم سالاری دینی شده است. دولتمردان و به ویژه نمایندگان مجلس به این مساله مهم اذعان دارند، و این نقطه ضعفی است که حقیقتا بر فرهیختگان و دلسوزان نظام پوشیده نیست.
مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از زنان نماینده فرمودند: "به سمتی بروید که تعداد زنان نماینده بیشتر شود و زنانی صاحب اندیشه به مجلس راه پیدا کنند و به دست و افواه دیگران نگاه نکنند." و نیز به مناسبت روز زن فرموده‌اند: "ما در جمهوری اسلامی پیشرفت داشتیم. نگاه من، نگاه خوشبینانه است... منتها این نگاه خوشبینانه نباید مانع بشود از این که ضعف‌ها را ببینیم. ما درجاتی پیش رفتیم، اما ای بسا ده برابر این ممکن بود پیش برویم. آن چه موجب شد نتوانیم در آن حد جلو برویم، همین ضعف‌ها و مشکلاتی است که وجود داشته ... که باید برطرف شود."
بر همین اساس بنا به دلایل؛
 • رشد فزاینده زنان متخصص و کارآمد و ضرورت حضور پررنگ‌تر زنان متخصص در مراکز تصمیم ساز به دلیل بهره برداری کارآمد و بهتر از آنان به عنوان سرمایه‌های ملی
 • ضرورت بهره برداری از نگرش زنانه به مسائل و موضوعات در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری
 • پرداختن به مسائل زنان و خانواده و رفع خلاء‌های قانونی و نظارت لازم به جهت رفع مشکلات و آسیب‌ها از خانواده از امور مهمی است که افزایش بانوان برای نمایندگی کردن مطالبات زنان در این امر را ایجاب می‌کند.
 • شناخت دولتمردان و سیاستمداران از توانمندی‌های زنان و بهره برداری از آنان در پست‌های کلیدی و تصمیم ساز، زمینه‌ساز شناخت جامعه از زنان لایق و کارآمد می‌شود. حضور زنان در پست‌های سرنوشت‌ساز موجب شناخت بهتر جامعه از آنان و بالندگی و پیشرفت کشور است.
 • برای زنان به دلیل حفظ عفاف و رعایت از حریم‌های خاص، دستیابی به امکانات مالی و سیاسی میسر نمی‌باشد.
 • جبران فرصت‌ها و امکانات اجتماعی - اقتصادی که زنان به دلیل پرداختن به خانواده کمتر به آن دست می‌یابند.
به جهت حضور پررنگ‌تر و فعال‌تر زنان در مجلس شورای اسلامی و جبران موانع و مشکلات بر سر راه زنان و برطرف شدن ضعف‌های موجود، ساز و کار زیر جهت افزایش تعداد زن نماینده در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌شود:
ماده واحده الحاقی به قانون انتخابات:
از شهرها و مراکز استانی با بیش از 2 نماینده در مجلس شورای اسلامی یک زن، شهرهایی که تعداد نمایندگانشان به 5 و یا بیشتر می‌رسد 2 نماینده زن، و از شهر تهران 10 زن به مجلس شورای اسلامی راه یابند.
27219
کد خبر 194173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
  1 1
  یکی نیست بگه این دسته بازیها چیست این یک نوع دستور به مردم است زنها سعی نمایند مشارکت بیشتری داشته باشند و رای بیشتری بیاورند فردا کارمندان وکشاورزان ومعلمان و......تقاضای سهمیه میکنندضمن اینکه دوره هدفمند کردن امور است وسهمیه بندی از بین رفته است البته به جز بنزین که آن هم به زودی حذف می شود
 • دهکده جهانی زنان جهان گردون IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
  2 1
  با سلام بسیار خرسندیم از اینکه چنین نامه ای را که جنبیه هم اطلاع رسانی و هم نیازسنجی و دور اندیشی برای اینده زنان هست به سمع و نظر ودیده گان همگانی گذاشتید سپاسگذاریم با تشکر
 • بدون نام IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  0 0
  من کاملا موافقم. اما اجرا نشد چون بیشتر نماینده ها که باید رای به این تغییر بدهند مرد هستند و راضی نیستند که خودشان بروند و زنان بیایند
 • بدون نام US ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
  0 0
  طبق اطلاع رسانی خبرانلاین که نامه را منتشر کرده بود، نامه توسط خانم ها مریم بهروزی و توران ولی مراد نوشته شده و به اسم احزاب زنان اصولگرا به مجلس رفته که شما این جا نگفته اید. در ضمن این عکس که شما گذاشته اید گمراه کننده است چرا عکستان نویسندگان نامه را نشان نمی دهد. این ها که نماینده هایی در مجلس هستند که بیشتر سخنگوی مردان مجلس هستند و کاری هم نمی کنند. کارشان فقط شعار دادن است.