باشگاه خبرنگاران نوشت:

 محمد رضا فرزین معاون وزیر اقتصاد در گفتگوی ویژه خبری گفت: به دستور رئیس جمهور به مدت یک ماه است برای کمک به بانک مرکزی برای حل مشکلات بازار سکه و ارز کارگروهی تشکیل شده است.

وی ادامه داد : در این کارگروه سعی بر آن شد تا از التهابات بازار ارز و سکه جلوگیری شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت : نوسانات اخیر ارز منشا اقتصادی ندارد و رئیس جمهور کارگروه ساماندهی ارز را تشکیل داده که ار1 ماه پیش شروع به کار کرده است.

وی در خصوص تحلیل دقیق از وضعیت ارزی کشور گفت :دولت از وضعیت ارزی خوبی برخوردار است، بانک مرکزی هم در طی سالهای گذشته وظیفه خود را به خوبی انجام داده اما در ماه های اخیر دولت متوجه شد ارزش پول پیش از اینکه مبتنی بر فرآیند طبیعی اقتصادی باشد مبتنی بر اخلال است و در این شرایط دولت به کمک بانک مرکزی می آید

وی افزود : فضایی در کشور به وجود آمد که ممکن بود حرف مسئولین اقتصادی به گوش عاملین نرسد ، دلیل التهابات بازار ارز بر می گردد به درآمد بانک مرکزی که عرضه و تقاضای ارزی قیمت را تعیین می کند

فرزین گفت : تحلیل کارشناسی دولت در سالهای اخیر نشان می دهد تراز بازرگانی مثبت و صادرات بیش از واردات بوده امسال 40 میلیارد دلار صادرات داشتیم و تراز تجاری و مازاد سال جاری 25 میلیارد دلار بوده که در طی چندین سال حساب جاری مثبت است.

وی ادامه داد :در سال جاری 40 ملیارد دلار صادرات داشته ایم و طی 8 ماه گذشته 55 میلیارد دلار نفت فروخته ایم

فرزین افزود: ارز دو نرخی در کشور منشا فساد و اخلال در اقتصاد است و تلاش دولت بر این است که بازار را به سمت ارز تک نرخی هدایت کند.
وی ادامه داد : ارز در کشور از امروز با قیمت 1226 تومان عرضه می شود و صرافان اگر در یک محدوده کوچک به دلیلی هزینه خودشان را اضافه کنند،دلیلی بر دو نرخی بودن ارز نیست.
وی ادامه داد : دولت سامانه ای را طراحی کرده که مسئول واردات کشور و وزارت صنعت ، معدن و تجارت ثبت سفارش را انجام دهد و هرگاه کالایی را وزارت بازرگانی ثبت سفارش کرد نظام بانکی باید ارز را در اختیار آنها قرار دهد.

فرزین درباره فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها گفت : بر اساس اعلامی که دو ماه پیش در خصوص حذف خانوارهای پر درآمد اعلام شد حدود 10 میلیون نفر مشمول حذف دریافت یارانه نقدی شدند که از هفته آینده اطلاع رسانی در مورد آنها با همکاری استانداری های کشور از طریق مکاتبات کتبی به مرحله اجرا خواهد گذاشته شد.

وی همچنین درباره زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تصریح کرد : در این خصوص هم بزودی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی لازم به مردم انجام خواهد شد ضمن آنکه هنوز زمان مشخصی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در نظر گرفته نشده است.

فرزین با بیان اینکه نظام ارزی در کشور ساماندهی می شود گفت : ممکن است عده ای دست به سو استفاده هایی بزنند که به بهانه کمبود ارز بر افزایش قیمت ارز دامن بزند اما دولت ارز کافی دارد.

فرزین ادامه داد : در طی 20 سال گذشته نرخ رشد سالانه حدود 27 درصد بوده که با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری تا مهر ماه در کشور به 8.5 درصد رسیده است که نرخ رشد نقدینگی نسبت به رقم 20 ساله شدیداً کاهش داشته است.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد درباره روند افزایش قیمت سکه در ماه های اخیر گفت : افزایش قیمت سکه به دو عامل نرخ ارز و افزایش هر انس طلا و بازارهای جهان بستگی دارد بطوریکه در ماه های اخیر قیمت هر انس طلا در بازار های جهانی به 1900 دلار رسید که الان در حدود 1700 دلار است

فرزین با بیان اینکه کاهش نرخ ارز تاثیر بسیار مهمی در کنترل نرخ سکه دارد درباره پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی گفت : اجرای طرح پیش فروش سکه می تواند نقش بسزایی در کنترل نرخ سکه داشته باشد.

وی ادامه داد : به هر حال اعمال سیاست های کنترلی در بازار ارز و سکه بویژه بازار ارز باعث کاهش نرخ سکه در کشور می شود.

31302

کد خبر 195852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید جمشید IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۷
  87 1
  لطفا و دقیقا مشخص نمائید که برچه اساسی این 10 میلیون نفر انتخاب میشوند؟ سئوال اول : اگر در کشور 10 میلیون نفر درآمدشان بالای 4 میلیون تومان است پس خوش به سعادت ملت و کشور چون اگر 10 میلیون نفر درآمدشان بالای 4 میلیون تومان در ماه باشد باید 20 میلیون نفر هو درآمدشان بالای 2 میلیون تومان است و باید 40 میلیون نفر هم درآمدشان باید بالای 1 میلیون تومان باشد جمعا چیزی حدود 70 میلیون نفر بالای 1 میلیون تومان باید درآمد داشته باشند؟ سئوال دوم : مگر یارانه ها بخشی از انفال نیست و انفال مگر مال همه نیست؟ چگونه و با چه مکانیزمی این کار شما توجیه دارد ؟ سید جمشید
 • بدون نام IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۸
  8 0
  راه كنترل بازار ارز، عرضه روزانه و بدون محدوديت ارز مورد نياز بازار است. گر چه در ابتداي چنين عرضه اي حجم زيادي از دلار توسط افراد حقيقي و حقوقي خريداري ميشود،‌ ولي عرضه زياد بايد تا زمان اشباع بازار ادامه يابد. دولت بايد به عنوان مثال، ارزي كه قرار است در 8 ماه آينده در بازار عرضه كند،‌طي دو ماه عرضه نمايد. در طول اين دو ماه قطعا بازار اشباع ميشود و خيال همه راحت ميشود كه قيمت ارز ثابت است. لذا كساني كه در اين دو ماه ارز خريده اند، وقتي ثبات بازار را ميبينند،‌ مجددا ارز خود را وارد بازار خواهند كرد به نحوي كه نياز بازار از همين عودت دلار ها توسط مردم، تامين خواهد شد. اما به موازات، بايد ورود كالاي قاچاق به كشور سخت شود. تا واردكنندگان قاچاق، اقدام به خريد ارز با هر قيمتي از كف بازار نكنند.