۰ نفر
۲۵ آبان ۱۳۸۷ - ۱۰:۱۳

شرکت مخابرات ایران که از مهمترین واگذاری های مشمول اصل 44 در بورس تهران بود، امروز با وعده تقسیم سود صفر به مجمع رفت تا شاخص کل بازار سهام افت 47 واحدی را تجربه کند.

آرزو ترکتاز: شاخص کل بورس سهام تهران در پایان معاملات امروز در حالی با ضربه نهایی افت قیمت سهام شرکت مخابرات بار دیگر چهار رقمی شد که از دو هفته پیش روند معاملات این شرکت اصل چهل و چهاری که با تبلیغات فراوان وارد بورس شد با سردی پیگری شده است، به طوری که این شائبه در میان برخی تحلیلگران مسایل بازار سرمایه پیش آمده است که بر خلاف روند اعلام شده سطح سودآوری این شرکت، دولت و برخی نهادهای شبه دولتی با به رکود کشاندن داد و ستدهای این سهم در تلاش برای جمع آوری سهام خرد شرکت مخابرات هستند.
بر همین اساس در پایان معاملات امروز، نماد مخابرات به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالانه و تقسیم سود بسته شد. بدون تردید ، بازار بدون مخابرات با بازاری که هر روز مخابرات و اخبار و معاملات آن کانون توجه فعالان قرار داشت، متفاوت خواهد بود. اما نکته قابل توجه در ساعات پایانی حضور این شرکت در تابلومعاملات و قبل از توقف نماد، صف فروش و جمع آوری آن و تاثیرمنفی 37 واحدی نماد این شرکت بر شاخص است .
به هر روی سهامداران این شرکت پس از ماه ها انتظار، به مجمعی می روند که نه تنها ازبازدهی 12 درصدی سود این شرکت تا قبل از برگزاری مجمع ناراضی هستند، بلکه ازدریافت سود سالانه در مجمع نیز، به استناد اطلاعیه سازمان بورس در اول آبان سال جاری بی بهره خواهند ماند. بنابراین بازار به این جمع بندی رسیده که دولت از عرضه 5 درصدی این شرکت پشیمان شده است و می خواهد با تداوم ابهامات در سود آوری این شرکت سهام خود را از سهامداران خرد بازار پس بگیرد. علاقه دولت به ادامه انحصار در سیستم سودآور مخابراتی که نگاه های امنیتی نیز آن را تشدید می کند، عامل اصلی این جمع بندی در میان بخش قابل توجهی از فعالان و کارشناسان بازار سرمایه ارزیابی می شود.
اما سوال مطرح امروز این بود که بازار بدون "اخابر"چه خواهد شد؟ آیا دوباره فولادمبارکه در نبود مخابرات دوباره مورد اقبال قرار خواهد گرفت؟ چرا که پیش بینی کارشناسان حاکی از این است که در غیر این صورت سکون بر داد و ستدهای بازار حاکم خواهد شد. معادلات بازار امروز نیز نیز این گمانه را تایید می کند، فارغ از تاثیر منفی مخابرات، روند صعودی فعلی فولاد تنها توانایی مقاومت نسبی در برابر افت شاخص را داشت. این در شرایطی است که با قطعی شدن تحلیل بازار از نگاه دولت به سهام مخابرات، به طور حتم بی اعتمادی به سایر سهم های اصل چهل و چهاری از جمله فولاد که از آن به عنوان نجات دهنده بورس یاد می شود، شکل خواهد گرفت.

شاخص دوباره چهار رقمی شد
امروزشاخص قیمت با افت 47 واحدی به رقم 9990 واحد رسید و ضربه آخر را مخابرات زد چرا که قبل از جمع آوری صف فروش این شرکت شاخص ها مثبت بودند. بدین ترتیب در پایان معاملات امروز شاخص بازده نقدی و قیمت نیزبا افت 122.45 واحدی به رقم 40 هزار 236 واحد رسید.
امروز، نماد فولاد مبارکه تقریبا درحد حجم مبنا معامله وصف خرید این شرکت در ساعات پایانی معاملات جمع آوری شد.به طوری که امروز 6میلیون و 230 هزار سهم این شرکت به ارزش 14.7 میلیارد ریال در نرخ 236 تومان معامله شد و 19.7 واحد بر شاخص تاثیر مثبت گذاشت.شاید توقف نماد فولاد به تداوم تقاضا برای سهام فولاد کمک کند.
چهار شرکت سنگ آهنی امروز نیز با صف فروش 78 میلیونی خود همچنان گوی سبقت را از دیگر شرکت ها ربودند و صدر نشین بهترین صف فروش شدند و جالب تر این که بیشترین صف فروش در این گروه مربوط به شرکت سرمایه گذاری امید با بیش از 37 میلیون سهم بود .
لقب پرطرفدارترین ها در بازار امروز نیز به سهام شرکت های ایران ترانسفو،سایپا،صنایع کاغذ سازی کاوه،نیروکلر،لعاب ایران،آلومتک،فولاد مبارکه،مپنا،نفت بهران و کالسیمین اختصاص یافت.
وضعیت نمادها
در پایان معاملات امروز 167 نماد مورد معامله قرار گرفتند که در این میان 89 نماد مثبت،70 نماد منفی و 8 نماد بدون تغییر معامله شدند.
توقف و بازگشایی چهار نماد معاملاتی
بر اساس گزارش مدیریت بازار ، در پایان معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت مخابرات ایران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و نماد معاملاتی حق تقدم شرکت های داروسازی اکسیر و توسعه صنایع بهشهر با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی متوقف شد.
نماد معاملاتی شرکت دوچرخه و موتور سیکلت سازی ایران نیز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره بازگشایی و آماده انجام معامله شد.

 

کد خبر 196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =