رییس قوه قضائیه گفت: در گزارش احمد شهید، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل آمده است، قاضی متهم در پرونده کهریزک مصونیت دارد در حالی که این قاضی هم اکنون معلق است و این قابل اثبات است.

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله صادق آملی لاریجانی در سومین نشست تخصصی حقوق بشر که در مجتمع شهید بهشتی تهران برگزار شد، با تشریح بخش هایی از گزارش گزارشگر سازمان ملل که در مورد حقوق بشر در ایران نوشته است، گفت: "این گزارش و این گزارشگر تماما کذب و دروغ است."

او گفت: "فردی که موظف به بی طرفی است چرا باید این مقدار دروغ مطرح کند و بگوید ما رفتیم و با کسانی که مورد تعدی قرار گرفته بودند صحبت کردیم در حالی که این نادرست است و باید با دو طرف صحبت شود. در خصوص کهریزک نیز مطرح شده بود که قاضی مذکور صیانت دارد در حالی که قاضی هنوز معلق است چطور می‌گویند صیانت دارد؟

رییس قوه قضاییه ادامه داد: در بند 13 این پیش نویس یکی از مسائلی که به عنوان امور ضد حقوق بشری مطرح شده این است که آزادی‌ها محدود می‌شود زیرا قوانین محدودکننده است و یکی از آنها ماده 513 قانون مجازات اسلامی در خصوص توهین به مقدسات اسلام است.

آیت الله آملی لاریجانی با اظهار تعجب از طرح این گونه مباحث گفت: اگر کسی هولوکاست را انکار کند باید به زندان برود اما اگر کسی به حضرت مسیح (ع) و پیامبر عظیم الشان اسلام توهین کند، اشکالی ندارد! در مقام نیرنگ و تزویر و فشار به کشورها از این سند بهتر پیدا نمی‌شود.

 

توهین به رهبر و رئیس جمهور یک کشور، توهین به ملت آن کشور است

او گفت: دنیای غرب مملو از تزویر است، می‌گویند که انسان‌ها حقوق بشر دارند. شما شکنجه را منع کردید اما ما شاهد زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو بودیم. بنابراین در حقیقت این گونه می‌شود که الفاظ در دست شماست و هرطور می‌خواهید آن را می‌چرخانید. اگر به فردی که رییس جمهور یا رهبر یک کشور است توهین شود در حقیقت به ملت آن کشور توهین شده است.

رییس قوه قضائیه با تکرار اینکه امروز حقوق بشر ابزاری محسوب می‌شود، گفت: ما باید چشم‌ها را بازتر، گوش‌ها را شنواتر کنیم و حرفمان را باید به دنیا بزنیم. اگر چه انسان‌های منصف نیز وجود دارند و خود می‌فهمند که هر کس دارد چه کار

 

غارت نفت عراق با کدام اصول حقوق بشر همخوانی دارد؟ 

رئیس دستگاه قضا با ارائه چند مثال در تضادهای موجود در تعاریف حقوق بشری گفت: در نظام لیبرال دموکراسی اجبار در تعلیم و تربیت تحمیلی است و اگر پدر و مادر فرزند خود را به تحصیل الزام نکنند زندانی می شوند. حال اگر با مقیاس حقوق بشر بسنجیم آیا این اقدام صحیح است؟ در مرحله دوم جالب اینجاست که غربی که حرف های زیبادر بحث حقوق بشر می زند خودش تحت نیرنگ و تزویر است، به عنوان نمونه به بهانه های واهی به کشورها لشکرکشی می کند، نفت عراق را می برند، هزاران کشته بر جای می گذارند نسل ها را ناقص الخلقه می کند و این با چه موازین حقوق بشری تراز است.

 

در تعریف حق با غرب اختلاف نظرهایی داریم

آیت الله آملی لاریجانی در ابتدای سخنانش در تشریح علمی و فلسفی حق و حقوقی انسانی گفت: در فلسفه سیاسی روز بحث حق یک رکن اساسی است و خود حق هم در فقه و هم در دین به آن توجه خاصی شده است ولی در تعریف حق با غرب اختلاف نظرهایی داریم.

او گفت:  "در مضامین حقوق بشری از حق گفته شده ولی هیچ گاه اعلام نشده که این حقی که می گویند برخاسته از چیست؟ در حقوق بشر تمامی حقوق قراردادی است و مغرب زمین از آن دفاع می کند. بعد گروهی آمدند و اعلامیه حقوق بشر را نوشتند در حالیکه دلیلی برای تحمیل این اعلامیه به جهانیان تعریف نشد."

رئیس دستگاه قضا گفت: "ما می گوییم بدون داشتن نگاه خاص به عالم و آدم چگونه می توانیم نظریه ای در باب حق داشته باشیم در حالیکه نخست باید ببینیم این عالم را چگونه شناخته و خدا را چگونه می بینیم و از خلقت انسان چه می دانیم ولی آنها انسان را برآمد از تکامل و موجودی مادی تعریف می کنند، و حقیقت انسانی را تنها در محصور بدن می دانند."

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به متن اعلامیه حقوق بشر گفت: "در سطر اول این اعلامیه آمده است، کرامت انسانی و کرامت ذاتی انسان باید رعایت شود در حالیکه معنی کرامت ذاتی و شناخت انسانی تعریف نشده است، همچنین در ماده 29 این اعلامیه آمده است، آزادی ها و حقوق در موارد مختلف بر اساس قوانین کشورها قابل تغییراند، ولی باید قوانین در مسیر احترام به حقوق انسانها، رعایت مقتضیات عادلانه اخلاقی و نظم عمومی و رفاه همگانی باشد."

 

آیا بحرین حقوق بشر ندارد که با ماشین در روز روشن مردم را زیر می گیرند؟

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه تمامی این تعاریف با تشخیص جامعه دموکراتیک به صورت ظریف می خواهند به جامعه ایرانی اسلامی تحویل کنند، گفت: دموکراتیک همان معنای لیبرال دموکراسی را می دهد و آن گروهی که نشستند اطلاعیه حقوق بشر را نشستند اساس شان ارزشهای لیبرال دموکراسی بوده است. به عنوان مثال آزادی دین و انتخاب همسر در این حقوق آمده است ولی آنها آزادی انتخاب همسر را با مقیاس خود تا حد همجنسگرایی هم پیش برده اند یعنی انسان می تواند همسر خود را از همجنس خود هم انتخاب کنند.

او گفت: اگر ما مومن هستیم و در فضایی تنفس می کنیم که خدایی را عبادت می کنیم، نخستین حق اطاعت از خداست که این واژه در اطلاعیه حقوق بشر نیامده است. دنیای غرب دارد بحث هایی را در حقوق بشر می کند، که به صورت مخفی اندیشه های لیبرال دموکراتی را تحمیل می کند.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: "انقلاب اسلامی ایران 34 سال قبل بر اساس مردمی بودن و اخوت و برادری ایجاد شد هم چپ ها سر کار بودند و هم راست ها و بیشترین انتخابات را در میان کشورها داشتند در حالیکه برخی از کشورهای اسلامی یک انتخابات هم نداشتند ولی حقوق بشر به سراغ آنها نرفتند.

او به روش های دوگانه برخورد نهاد حقوق بشر با کشورها اشاره کرد و گفت: سوریه به جرم مقاومت با رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطین تحت فشار است و برخی عرب ها هم که فهم و شعور ندارند در شورای امنیت رأی به مجرمیت می دهند اگر روسیه و چین هم وتو نمی کردند باز هم حقوق بشر نادیده گرفته می شد آیا بحرین حقوق بشر ندارد که با ماشین در روز روشن مردم را زیر می گیرند؟

4747

کد خبر 196982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =