روزنامه شرق نوشت:

 بازداشت دو مهاجر در سوئد کارآگاهان جنایی این کشور را یک گام به رازگشایی از قتل جوانی ایرانی که با شلیک گلوله از پا درآمده بود، نزدیک کرد. پلیس مدارک زیادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این دو نفر در قتل ایرانی 31 ساله به نام اکبر که در سوئد با نام الکس شناخته می‌شد، نقش داشته‌اند. ضمن اینکه شواهدی علیه مردی 45 ساله نیز به دست آمده و پلیس با انتشار تصاویری از این فرد، او را تحت تعقیب قرار داده است.

اکبر که متولد شهر رشت است در کودکی همراه خانواده‌اش به شهر مالمو سوئد مهاجرت کرد و از همان نوجوانی جذب گروه‌های خلافکاری شد و بعد از مدتی باندی را تحت عنوان «برودر اشکاپت» تاسیس کرد. این جوان و همدستانش با زورگیری روزگار خود را می‌گذراندند و در این بین گاهی اوقات با تبهکاران دیگر درگیر می‌شدند. اکبر چند بار به اتهام‌های مختلف بازداشت شده بود تا اینکه سرانجام ساعت 11 صبح روز پنجشنبه 24 نوامبر سال گذشته پرونده زندگی او با شلیک گلوله بسته شد.

 

سوابق اکبر

قتل در منطقه صنعتی «امیلز تورپ» در خارج از شهر و در نزدیکی یک شرکت تاکسیرانی به نام«تاکسی 23» اتفاق افتاده بود. کارآگاهان جنایی سوئد تحقیقات خود را در دو شاخه ارتباط اکبر با تاکسی 23 و همچنین سوابق وی دنبال کردند. آنها با بررسی پرونده جوان ایرانی فهمیدند او چندی قبل زیر خودرو تبهکاری که رقیبش محسوب می‌شد بمب کار گذاشته اما بمب پیدا و خنثی شده بود. در پی این اتفاق چند نفر از اعضای باند «برودر اشکاپت» بازداشت شدند و اکبر برای اینکه دوستان خود را آزاد کند مقابل خانه دادستان پرونده بمب‌گذاری کرد و به همین اتهام دستگیر اما به دلیل نبود شواهد آزاد شد. کارآگاهان همچنین فهمیدند اکبر در پرونده‌ای دیگر متهم بود به همراه یکی از اعضای تحت امرش در یکی از خیابان‌های مالمو خودرویی را که دو سرنشین داشت به رگبار بسته است. اکبر اگرچه بعد از آن اتفاق دستگیر شد، قاضی وی را به دلیل نبود مدارک کافی آزاد کرد. علاوه بر این، جوان ایرانی به کشتن مردی به نام «زیکی‌بوره‌وا» نیز متهم بود. زیکی اهل صربستان بود و در مالمو یک باشگاه شبانه غیرقانونی را هدایت می‌کرد. اکبر و شش دوست او در ارتباط با این قتل بازداشت شدند اما به جرم‌شان اعتراف نکردند و پلیس نیز از کشف مدارک کافی ناتوان ماند به همین سبب همگی آزاد شدند.

 

پیگیریهای پلیس

درحالی‌که سوابق اکبر احتمال وجود انگیزه تسویه‌حساب باندهای خلافکاری در این قتل را به ذهن متبادر می‌کرد کارآگاهان متوجه شدند شرکت تاکسی 23 نیز شرکتی بدنام است و از مدتی قبل با یکی از رقبای خود به شدت دچار اختلاف شده بود. تحقیقات فاش کرد شرکت رقیب تاکسی 23 با استخدام کردن چند تبهکار قصد انتقام‌گیری داشت به‌گونه‌ای که یک‌بار مقابل خانه مدیر این شرکت بمبی کارگذاری شد. مدیر تاکسی 23 نیز برای حفاظت از خودش اکبر را به استخدام خود درآورده بود.

افسران جنایی در ادامه پی بردند افرادی که در خدمت مدیرشرکت رقیب تاکسی 23 هستند زیر نظر همان فردی کار می‌کنند که اکبر متهم بود زیر خودرو وی بمب کار گذاشته بود، به این ترتیب این فرد که مردی 40 ساله و اهل لبنان است روز 11 ژانویه به عنوان مظنون به قتل بازداشت شد و کارآگاهان در ادامه تحقیقات خود سرنخ‌هایی را به دست آوردند که نشان می‌داد یکی از هموطنان این مظنون که جوانی 23 ساله است نیز در این قتل دخالت داشته است. به این ترتیب دومین متهم این پرونده نیز که به پرونده «جنگ تاکسی‌ها» مشهور شده، دستگیر شد و پلیس به بازجویی از آن دو پرداخت اما هیچ‌کدام حاضر نشدند به این جنایت که پلیس آن را «یک اعدام واقعی» نامیده است اقرار کنند.

در همین حال سرنخ‌هایی از مردی 45 ساله به‌نام صالح که از مهاجران سوری است به دست آمده اما پلیس تاکنون موفق به بازداشت وی نشده و برخی شواهد نشان می‌دهد او به احتمال زیاد خاک سوئد را ترک کرده است. علاوه بر این، دومرد عرب 25 و 32 ساله نیز به عنوان مظنونان این پرونده شناخته شده‌اند اما به دلیل اینکه تاکنون مدرک محکمی علیه‌شان به دست نیامده است، آنها هنوز آزاد هستند.

47282

کد خبر 199428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حميد IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۹
  3
  عجب ارسن اوپني بوده
 • بدون نام IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۹
  5
  اون وقت می گیم افغانی ها می ان ایران حنایت می کنن. شاید عدم برقراری ارتبلط فرهنگی و حسی با کشور میزبان دجار اختلال اینطوری می شه.